Ознака: автопат Скопје – Тетово
Црна хроника 28.12.19 | 11:48

Автомoбил излета од автопатот Скопје – Тетово: 33-годишен тетовец тешко повреден

Вчера во 21.10 часот на автопатот Скопје – Тетово во близина на бензинската пумпа, патничко моторно возило „опел астра“ со тетовски регистарски ознаки, управувано...

Црна хроника 13.09.19 | 10:46

„БМВ“ излета од автопат, тешко повреден возачот

Скопјанец е тешко повреден во сообраќајната незгода што се случила вчеравечер во 19.40 часот на автопатот Скопје-Тетово, кај с.Добарце. Управувајќи со патничко возило...

Црна хроника 09.08.19 | 19:49

Тројца повредени во сообраќајката кај Карпалак, движењето сè уште отежнато

Еден тешко повреден и двајца полесно повредени, како и отежанато движење поради сообраќајка на автопатот Скопје-Тетово, што се случила попладнево околу 16:30 часот. Според...

Црна хроника 18.06.19 | 14:34

Тешка сообраќајка на автопатот Скопје-Тетово

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на автопатот Скопје-Тетово во близина на село Желине, кога камион изгубил контрола и се превртел. Очевидци на настанот...

Црна хроника 10.05.19 | 13:49

Крави шетаат слободно на автопатот Скопје-Тетово

Стадо на крави шетаат на автопатот Скопје-Тетово, предупредуваат возачите апелирајќи да се внимава. Поздрав „Македонија пат“, како сте? Добри?, прашуваат иронично патниците. Доколку...

Македонија 21.02.19 | 13:48

Девет дена по сообраќајната несреќа двајца пациенти сè уште се во тешка состојба

Девет дена по тешката сообраќајна несреќа која се случи на патот Скопје – Тетово во која животот го загубија 15 лица, двајца пациенти се уште се во тешка состојба, а...

Црна хроника 14.02.19 | 09:15

Уште едно лице им подлегна на повредите – вкупно 15 загинати

Уште едно лице почина ноќеска, со што бројката на загинати лица во една од најтешките автобуски несреќи во историјата на Македонија се искачи на 15. Вчера попладне се...

Македонија 14.02.19 | 08:45

Рама: Духовно сме покрај семејствата на настраданите

По тешката сообраќајна несреќа што се случи на патот Скопје-Тетово, кај Карпалак, албанскиот премиер Еди Рама изрази длабоко сочувство до семејствата на загинатите,...

Македонија 14.02.19 | 08:13

Прва изјава на патник: Автобусот беше полн, сите се враќавме од работа

По автобуската нecpea на автопатот Скопје – Тетово, по обемна cпacувaчкa акција сите патници беа извлечени и транспортирани во бoлницa. За жaл својот живот го зaгубиja 14 лица. Телевизија...

Македонија 14.02.19 | 00:39

Хасани: Завршија три од четири операции – двајца пациенти во критична состојба

Три од четирите операциите на Клиниката се завршени а двајца пациенти се во многу критична состојба на Ургентниот центар. Двајца се во стабилна состојба, а едниот пациент...

Црна хроника 13.02.19 | 23:44

СДСМ потврди: Загинатиот Јовица Трпевски (25) е син на пратеникот Благоче Трпевски

Меѓу починатите, како што потврди СДСМ за МИА, е и 25-годишниот Јовица Трпевски, син на пратеникот од оваа партија Благојче Трпевски од Гостивар. Имињата на 14-те загинати...

Македонија 13.02.19 | 23:40

14 загинати – 6 во ГОБ, еден во „Свети Наум“ и 7 на самото место, 7 лица во критична состојба

Од вкупно згрижените 37 лица во ГОБ „8 Септември“, четири се во критична состојба, а сериозна е и состојбата на уште двајца повредени кои се хоспитализирани во Ургентниот...

Македонија 13.02.19 | 23:21

„Со голи раце го кренавме автобусот и веднаш почнеме да ги вадиме повредените“

Трагедијата која денеска се случи на автопатот Скопје-Тетово и траорната слика која ги дочека првите граѓаните кои пристигнаа на местото ќе ја паметат засекогаш. ТВ21...

Црна хроника 13.02.19 | 22:22

Во автобуската несреќа загина и синот на пратеникот од СДСМ Благојче Трпевски

Во трагичната автобуска несреќа која се случи попладнево на патот од Скопје кон Тетово, загина и Јовица Трпевски кој е син на пратеникот Благојче Трпевски од редовите...

Црна хроника 13.02.19 | 22:14

Потресно сведоштво: Сам го извадив син ми од автобусот и го донесов на клиника, беше ужасно

Сам го извадив син ми од автобусот. Ми се јави на мобилен, само рече„не знам што се случи, имавме несреќа“. Веднаш тргнав од Гостивар кон Карпалак и го извадив син ми...

Македонија 13.02.19 | 22:08

Вонредна владина седница

Владата ќе одржи вонредна седница, на која единствена точка на дневниот ред ќе биде сообраќајната незгода, во кој живото го изгубија 13 лица. Се очекува да биде прогласен...

Македонија 13.02.19 | 21:20

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ со своите расположливи капацитети стои на располагање да помогне

Со длабоко жалење и неверување ја примив страшната вест за автобуската сообраќајна несреќа, напиша претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на Фејсбук по повод...

Македонија 13.02.19 | 21:07

Заев вечерва ќе ги посети повредените

Премиерот Зоран Заев вечерва ќе ги посети повредените од страшната сообраќајна несреќа што се случи попладнево кај скопското село Ласкарци, а во која животот го загубија...

Црна хроника 13.02.19 | 21:00

Таравари: Шоферот на автобусот е во стабилна состојба, се надевам дека ќе добиеме релевантни информации за несреќата

Ова е жален ден за цела Македонија. Се случи трагедија, се преврте автобус што превезувал луѓе за Гостивар и претежно повредените се гостиварци, изјави вечерва градоначалникот...

Црна хроника 13.02.19 | 20:30

Очевидец: Сечевме делови од автобусот за да ги извадиме луѓето, врескаа, бараа помош

Очевидците велат дека глетката била стравотна и дека додека да стигнат ургентните екипи локалното население им пружало помош на настраданите. Несреќата се случила...