Ознака: автопат Скопје-Блаце
Економија 16.01.20 | 20:55

Какви циркузанти, боже, боже, 500 километри автопатишта изградија на хартија…

Хехе… смејте се, смејте се, ама два по два… четири! Хехе… Какви циркузанти, Боже, Боже…. :))) 500 километри автопатишта изградија на хартија, во нивните реклами...

Економија 16.01.20 | 15:00

По две и пол години на власт потпишан договор за изградба на првите два километра од автопатот Скопје-Блаце

Договор за изградба на првите два километра од автопатската делница Скопје – Блаце денеска во Владата потпишаа директорот на ЈП за државни патишта (ЈПДП) Зоран Китанов...

Економија 25.12.19 | 17:45

Заврши тендерот за првиот дел од автопатот Скопје-Блаце, рок од 10 дена за жалби

Заврши електронската аукција за избор на најдобрата од доставените понуди на трите градежни компании што аплицираа за изградба на првот дел од автопатот Скопје-Блаце...

Економија 07.11.19 | 13:43

Рокот е 2023 година: Заев се надева оти ќе почне изградата на автопатот Скопје-Блаце

Најмалку две компании се заинтересирани за изградба на првиот дел од автопатот Скопје – Блаце на повторениот тендер, што трае до 29 месецов, и има време да се пријавуваат,...

Економија 02.11.19 | 22:46

Oткaжан дури и тендерот за двата километри автопат до Блаце

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на гостување во емисијата „Став“ на Телевизија Плус вечерва истакна дека оваа влада нема еден постоечки проект којшто го направила во...

Економија 07.07.19 | 19:31

Најавено за летово, одложено за в зима, никако да почне изградбата на патот Скопје-Блаце

Иако беше најавено за прлетта, дури во четвртиот квартал годинава се очекува да започне изградбата на првите два, од вкупно 13 километри од автопатот Скопје – Блаце –...

Економија 14.01.19 | 12:59

Владата се надева дека 12 километри автопат ќе се изградат до 2023

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска појасни дека е даден рок од три години за изградба на автопатот Скопје-Блаце поради опфатот на сите постапки...

Економија 11.01.19 | 12:18

Од Скопје до Приштина за 45 минути, ветува Сугарески

Следниот месец ќе биде објавен тендер за изградба на првата делница од автопатот Скопје-Блаце, а градежните работи се очекува да стартуваат во вториот квартал годинава,...

Економија 19.12.18 | 12:14

Сугарески: Наскоро почнува изградбата на првиот дел од автопатот Скопје-Блаце

Проектирањето на првите 1,9 километри од автопатот Скопје-Блаце ќе биде завршено во текот на следниот месец, веднаш потоа ќе почне тендерирањето, а се очекува во следните...