Ознака: автопат Кичево – Охрид
Економија 11.10.21 | 15:17

Мицкоски за власта: Ако повеќе работеа, а помалку беа насочени на куферчиња и криминал, автопатот Кичево- Охрид ќе беше изграден

Што може да се очекува од човек кој што главна водилка во неговата политичка кариера се тендерите, провизиите и куферчињата, вели Христијан Мицкоски, претседател на...

Македонија 21.09.21 | 15:46

Не е до крајот на 2023 година: Уште еднаш продолжен рокот за завршување на автопатот Кичево-Охрид

Во врска со изградбата на автопатот Кичево – Охрид, министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски информира дека петтиот анекс со кој се продолжува Договорот и...

Сервиси 13.09.21 | 08:51

Утре прекин во сообраќајот на патот Кичево-Охрид

Поради изведување градежни работи на пат – минирање и дупчење на косини во двата правци, ќе има прекин во сообраќајот на патниот правец Кичево – Охрид, на делницата...

Вести 17.08.21 | 20:56

Влада: До 31 декември 2023 треба да завршат работите на автопатот Кичево – Охрид

Владата на денешната седница усвоила Информација со која се утврдува дека 31.12.2023 година е рокот за завршување на работите за изградба на автопатот, делница Кичево –...

Економија 07.07.21 | 15:58

Власта тврди дека се работи на автопатот Кичево-Охрид

Министерството за транспорт и врски остро реагира на информациите изнесени на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ во однос на изградбата на автопатот Кичево – Охрид. Според...

Економија 07.07.21 | 13:05

Митева: Автопатот Кичево Охрид е 4 години во застој, власта проектира само нови трошоци

Неспособноста на СДСМ уште еднаш е покажана на дело. Автопатот Кичево Охрид е започнат во 2014та година, со вкупна должина од 57км. При примопредавање на власта во 2017та...

Економија 06.07.21 | 10:33

Не се гледа крајот: За автопатот Кичево-Охрид нови 8,2 милиони евра

Градежните работи на автопатот од Кичево до Охрид на Коридорот 8 ќе чинат 8,2 милиони евра, пишува Фактор. Милионскиот договор кој Јавното претпријатие за државни патишта...

Економија 06.07.21 | 09:41

Синиша Ивановски: Ако СДСМ навремено го завршеше автопатот Кичево-Охрид ќе имаше помалку трошоци за Буџетот

Над 8,2 милиони евра чини договорот кој Јавното претпријатие за државни патишта го склучило со Градежен институт Македонија за надзор за докомплетирањето на градежните...

Македонија 12.06.21 | 09:07

До 2024 година продолжен рокот за завршување на градежните работи на автопатот Кичево-Охрид

Капиталните инвестиции на Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) од почетокот на годината се реализирани во износ од околу 40 милиони евра или 15 проценти од планираните....

Економија 28.05.21 | 20:26

На автопатот Кичево – Охрид има 700 дупки, но не и 700 работници, министерот лаже!

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ денеска со други пратеници беше во посета на Охрид. Тука сум прво затоа што имаме со Германската фондација Конрад Аденауер еден заеднички...

Економија 25.05.21 | 12:03

Автопатот кон Охрид стои во место: Ни трага ни глас од 700 работници што ги најави власта

Откако владата се пофали дека ќе интензивира изградбата на автопатот Кичево-Охрид  на терен сосема поинаква слика. Екипата на „Република“ беше на лице место и се увери...

Економија 21.05.21 | 08:45

Груби и Бочварски на лице место ќе видат до каде не е изграден автопатот Кичево-Охрид

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, првиот вицепремиер Артан Груби и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми денеска ќе извршат увид во изградбата...

Твитови 07.05.21 | 12:48

Што направи Елон Маск со 350, а што СДСМ со 650 милиони евра


Економија 03.05.21 | 14:32

Николоски: Автопатот Охрид-Кичево не се гради, неспособната влада на Заев мора да се казни

Овие слики се тажната потврда за она што требаше да биде автопат Охрид- Струга -Кичево, автопат кој започна да се гради во 2014 година и требаше да е готов до 2019 година. Денес...

Економија 29.04.21 | 16:23

По четири години власт на СДСМ: Автопатот кон Охрид пак ќе поскапува, но не му се гледа крајот

По четири години власта на СДСМ, автопатот Кичево-Охрид, започнат од претходната власт не му се гледа крајот.Власта најавува ново поскапување, а за тоа кога ќе биде готов...

Економија 29.04.21 | 15:42

До мај ќе биде познат рокот за довршување на автопатот Кичево – Охрид

Конечната одлука за третиот рок за довршување на автопатот Кичево – Охрид треба да се знае наскоро. Во тек се подготовки и разговори од кои треба да произлезат решенијата...

Црна хроника 04.04.21 | 15:17

Работник од Турција се повреди на автопатот Кичево-Охрид

Вчера претпладне при изведување на градежни работи на новиот автопат Кичево –Охрид, се случи несреќа, при што 51-годишниот работник А.И. паднал од скеле од височина од...

Црна хроника 24.03.21 | 11:28

Новиот автопат Кичево-Охрид не мрда а на стариот се гине во сообраќајки

Магистралниот патен правец Охрид – Кичево каде веќе пет години се изведуваат градежни работи за изградба на современ автопат, наместа е релативно слабо одбележан...

Економија 01.02.21 | 11:14

Најдобар пример колку Владата реализира капитални инвестиции е автопатот Кичево-Охрид

Најдобар пример колку Владата реализира капитални инвестиции е автопатот Кичево – Охрид кој за четири години сеуште не е направен, вели Гордана Димитриеска Кочоска...

Македонија 04.10.20 | 14:55

Во вторник ќе се работи: Власта се сети на автопатот Кичево-Охрид

На патниот правец Кичево – Охрид кај село Врбјани вовторник поради работи на пат (минирање) во период помеѓу 12 и 15 часот, сообраќајот ќе биде во прекин 10 до 15 минути, соопшти...