Ознака: автобуска несреќа
Македонија 26.11.21 | 15:03

Мицкоски: Немилиот настан во Бугарија е продолжување на корупцијата, криминалот и нефункционирањето на институциите

При посета на основното училиште „Александар Македонски“ во општина Аеродром заедно со градоначалникот Тимчо Муцунски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски,...

Црна хроника 26.11.21 | 14:45

Јовески: ДНК примероците за идентификација на жртвите заедно со одземената документација од „Беса Транс“ ќе бидат предадени на бугарските обвинители

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, информира дека претставниците на Јавното обвинителство на Бугарија денеска пристигнале во македонското Јавно обвинителство...

Македонија 26.11.21 | 14:05

Спасовски одби да одговори на прашања поврзани со автобуската несреќа со 45 загинати

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска имаше прес-конференција за буџетот на неговото министерство за следната година и по излагањето, одбиваше да...

Македонија 26.11.21 | 12:31

Бугарски државјанин по грешка вклучен на листата на повредени лица од несреќата на автобусот на „Беса транс“

Бугарскиот државјанин Сади Салех по грешка бил вклучен на листата на повредени патници од несреќата на автобусот на „Беса транс“, што се случи на автопатот „Струма“...

Македонија 26.11.21 | 08:47

ВМРО-ДПМНЕ: Системската корупција доведе дo несреќа со 44 жртви

Системска корупција доведе до несреќа од 44 жртви, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ, од каде бараат одговорност и оставки на министрите Оливер Спасовски и Благој Бочварски. Спасовски...

Македонија 25.11.21 | 10:15

ВМРО-ДПМНЕ: Згрозени сме како власта на крилата на трагедијата се обидува да ја минимизира одговорноста

ВМРО- ДПМНЕ поради три дневната жалост и почит кон трагично загинатите нема намера да внесува политика во случајот ниту тоа да го прави во иднина, но јавноста по завршувањето...

Македонија 23.11.21 | 15:34

Човечки фактор или техничка неисправност на возилото: Јовески за можните причини за несреќата

Јавниот обвинител на Република Македонија, Љубомир Јовески, изјави дека во овој момент не може да се каже која е причината за незгодата. Јовески, од пред болницата „Пирогов“...

Македонија 23.11.21 | 13:15

На адресата на „Беса Транс“ во Ќустендил се регистрирани 23 македонски фирми

На адресата во Ќустендил на која се наоѓа седиштето на фирмата „Беса Транс“ се регистрани уште 23 македонски фирми, објави бугарската телевизија БТВ, повикувајќи се...

Свет 23.11.21 | 13:08

Трагедијата во Бугарија е најтешката автобуска несреќа во Европа во последните децении

Несреќата на македонскиот автобус во Бугарија, во која загинаа најмалку 45 луѓе, е најтешката автобуска несреќа во Европа во последната деценија, анализира „Франс прес“. Осврнувајќи...

Македонија 23.11.21 | 07:46

Заев замина за Бугарија, разговарал и со еден од преживеаните патници

Премиерот Зоран Заев изрази сочувство за загинатите во сообраќајната несреќа што се случи ноќеска на автопатот „Струма“ во Бугарија. Во изјава за БНТ, Заев рече дека...

Балкан 13.10.21 | 18:43

Дрогиран шофер преврте автобус со 20 патници во Бугарија

Дрогиран шофер преврте автобус со 20 патници на магистралата „Тракиа“ во соседна Бугарија. За среќа нема загинати лица, а неколку патници се здобиле со полесни повреди. Возачот...

Свет 06.03.21 | 10:18

Шестмина загинати, 34 повредени во тешка автобуска несреќа во Полска

Шест лица загинаа, а 34 се повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случи во југоисточна Полска, кога украински автобус слета во канал, соопштија спасувачите од...

Црна хроника 30.12.20 | 12:14

Патничка тешко повредена, паднала во автобус на „Партизанска“

Скопјанка е тешко повредена откако паднала во автобус во кој се возела. Инцидентот се случил вчера во 17.20 часот на бул.„Партизански одреди“, во близина на мостот „Обединети...

Свет 27.12.20 | 19:00

Се враќале дома по божиќните празнувања: Над 37 лица загинаа во автобуска несреќа во Камерун

Повеќе од 37 лица загинаа, а 18 се тешко повредени кога автобус синоќа удри во камион во селото Немале во западен Камерун, соопштија локалните власти. Автобусот со повеќе...

Црна хроника 10.12.20 | 12:50

Судир на автобус и автомобил, двајца повредени

Две лица се повредени во сообраќајната незгода што се случила синоќа во 22.40 часот во Битола, на ул.„Македонска фаланга“. Како што соопшти МВР, се случила сообраќајна...

Свет 09.08.20 | 17:31

Автобус излетал од патот, најмалку еден загинат, а дете се бори за живот во Унгарија

Едно лице загина, а 34 се повредени во сообраќајна несреќа во јужна Унгарија на автобус со полски регистарски таблички. Меѓу повредените, тројца се здобиле со сериозни...

Црна хроника 13.02.20 | 09:40

Започна меморијалниот марш во спомен на загинатите во сообрќајната несреќа кај Ласкарци

Со пуштање на лантерни во воздух и оддавање почит на загинатите, стотина лица утрово околу 6 часот го започнаа меморијалниот марш од селото Ласкарци, каде пред една година...

Балкан 12.02.20 | 10:00

Здробени два градски автобуси: Возач кој претркувал предизвикал судир и пробал да избега

Едно лице загина, а три се повредени во судир на автомобил и два градски автобуси во Земун, Србија. Тешката сообраќајка се случила утрово околу четири часот, а животот...

Црна хроника 28.01.20 | 10:00

Дваесеттина повредени во судар на автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце

Патници и возачи на автомобил и на автобус се повредени во сообраќајната несреќа што се случила синоќа на автопатот Куманово-Табановце, информираше денеска МВР. Сообраќајката...

Калеидоскоп 18.12.19 | 10:14

Видео од кое застанува здивот: Дете паѓа од автобус во движење

Снимката со дете кое паѓа од училишен автобус стана вирална. Има и зошто. Камерата на автомобилот кој вози позади школскиот автобус, го улови точниот момент кога задната...