Ознака: автобуска несреќа бугарија
Балкан 11.12.22 | 20:59

Автобус падна во провалија кај Свиленград, едно лице загина, а 19 се повредени

Во тешка автобуска несреќа на патот меѓу Свиленград и Тополовград, во атарот на селото Младиново загинати се најмалку еден патник, а повеќе од 19 се повредени, пренесува...

Македонија 14.10.22 | 13:22

Алиспахиќ: Мора да се прави разлика меѓу несреќата во Бугарија и процесот за „Беса транс“

Треба да се направи дистинкција помеѓу немилиот настан што се случи во Бугарија минатата година и овој судски процес, бидејќи тие не се меѓусебно поврзани. Ова е процес...

Македонија 14.10.22 | 09:25

Четврта година нема абер за процесот Ласкарци, од утре почнува и судењето за „Беса транс“

На неодреден рок останува заглавено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи на 13 февруари 2019 година околу 17 часот. Бирото за судски вештачења не...

Македонија 01.10.22 | 08:57

Пендаровски на автопатот „Струма“ ќе положи цвеќе на местото на несреќата

Претседателот на државата Стево Пендаровски денска ќе престојува во работна посета на Софија, каде на покана на неговиот бугарски колега Румен Радев, ќе присуствува...

Македонија 24.08.22 | 18:58

Утре на автопатот „Струма“ ќе се изврши нов увид за несреќата со автобусот на „Беса транс“

Семејствата на загинатите и преживеаните од автобуската несреќа во Бугарија побараа паралелна истрага за утврдување на причините за трагедијата која го потресе регионот....

Македонија 01.05.22 | 16:39

Пет месеци по автобуската несреќа во Бугарија, никој во Македонија не презеде кривична одговорност

Поминаа повеќе од 5 месеци од трагичната автобуска несреќа во Бугарија при што животот го загубија 45 лица. Бугарското обвинителство ја заврши истрагата за причините...

Македонија 23.11.21 | 07:46

Заев замина за Бугарија, разговарал и со еден од преживеаните патници

Премиерот Зоран Заев изрази сочувство за загинатите во сообраќајната несреќа што се случи ноќеска на автопатот „Струма“ во Бугарија. Во изјава за БНТ, Заев рече дека...