Ознака: автобиографија
Ракомет 20.06.21 | 16:22

Кире Лазаров пишува автобиографија

Љубителите на спорот во Македонија и регионот ќе добијат наскоро интересна книга за читање во која ќе биде опишан патот до врвот на еден од најдобрите ракометари на...

Култура 25.12.20 | 13:54

На одбележувањето на сто години од смртта на Марко Цепенков, објавена е неговата Автобиографија

Овој месец се навршуваат сто години од смртта на Марко Цепенков, нашиот најистакнат собирач на народни умотворби и еден од првите прозаисти и раскажувачи во македонската...

Калеидоскоп 06.05.20 | 10:33

Се сретнале во лифт и истиот момент знаела дека тој е правиот: Ова бил единствениот маж кој принцезата Дајана го сакала

Пол Барел, долгогодишен батлер на Лејди Ди и личност кој се доверувала, откри пред неколку години детали од нејзиниот близок разговор со принцезата пред да го загуби...

Култура 11.04.19 | 10:07

Излезе автобиографијата на Коле Ангеловски „Педесет години во Драмски…и клоцата во…“

Деновиве од печат излезе книгата „Педесет години во Драмски…и клоцата во…“ на Коле Ангеловски, македонски театарски и филмски актер, театарски и филмски режисер,...