Ознака: Авиосообраќај
Скопје 01.01.23 | 09:22

Голем број летови ќе доцнат: Маглата го отежнува сообраќајот на скопскиот аеродром

Поради маглата во Скопската котлина дел од утринските летови од Меѓународниот аеродром Скопје ќе се реализираат со задоцнување, покажуваат податоците од веб страницата...

Свет 05.10.22 | 22:22

Ќе има хаос на европските аеродроми: Штрајкот на пилотите на „Еуровингс“ ќе погоди 30.000 патници

Штрајкот на пилотите на „Еуровингс“ најавен за утре ќе погоди 30.000 патници, што се однесува на летовите на оваа компанија во Германија, објави компанијата „Луфтханза“,...

Свет 29.06.22 | 14:14

Доцнење и откажување на летови низ Европа поради технички проблеми во германската контрола на летови

Технички проблеми во германската контрола на летови ќе предизвикаат потешкотии во европскиот воздушен простор во текот на денот, соопшти операторот на аеродромот...

Свет 05.04.22 | 13:58

Русија од 9 април ги обновува летовите до и од 52 земји, меѓу нив нема да се најдат „непријателските држави“

Русија планира по 9 април да ги укине ограничувањата за летови до и од 52 земји, како дел од нејзините планови за намалување на мерките преземени за забавување на ширењето...

Свет 28.02.22 | 15:12

Русија го затвори небото за авиокомпании од 36 земји

Русија, како одговор, наметнува ограничување на летовите до авиокомпании од 36 земји во светот. Ова беше објавено во Федералната агенција за воздушен транспорт. Листата...

Свет 26.10.21 | 11:49

Лондонскиот аеродром очекува воздушниот сообраќај да закрепне дури во 2026 година

Аеродромот во Лондон „Хитроу“, сè уште бележи загуби и покрај заживувањето на туризмот во третиот квартал по ублажувањето на ограничувањата поради корона вирусот....

Свет 21.12.20 | 08:35

Европа го запре воздушниот сообраќај поради новиот вид коронавирус во Англија

Откривањето на новиот вид на коронавирус во Велика Британија и неговото брзо ширење исплаши многу европски земји, кои веќе презедоа одредени мерки и донесоа одлуки...

Балкан 12.08.20 | 14:01

Полска ја продолжува забраната за летови до балканските земји

Полската влада сака да ја продолжи забраната за меѓународни летови до 25 август 2020 година за 45 земји, пренесува порталот „Екс-ЈУ Авијација“. Земјите на кои забраната...

Балкан 07.07.20 | 13:35

Се укинува авиосообраќајот помеѓу Србија и Грција

Од денеска 7 јули се до 15 јули во 23:59 часот се укинува авиосообраќајот помеѓу Грција и Србија и се забранува секаков влез на српски државјани поради ескалацијата на епидемијата...

Скопје 24.12.18 | 09:24

Авиосообраќајот на скопскиот аеродром е нормализиран

Густата магла утринава го отежнува одвивањето на патниот сообраќај, додека авиосообраќај на скопскиот аеродром е нормализиран. Јавното претпријатие „Македонија пат“...