Ознака: авионска несреќа
Свет 05.05.19 | 20:48

Најмалку 13 загинати во пламенот на рускиот авион

Најмалку 13 лица загинаа денеска, а шестмина се повредени при принудно слетување на патнички авион на руската компанија „Аерофлот“, кој се запалил на московскиот аеродром...

Свет 04.05.19 | 18:03

Нова несреќа со Боинг 737: Пилотот пробал принудно да слета, авионот паднал во река

Авион „Боинг 737-800“ кој летал од Гвантанамо, Куба до Мајами на Флорида, принудно слетал во река близу воената база во Џексонвил. Во инцидентот нема жртви, а повредено...

Црна хроника 08.04.19 | 15:07

Обвинителството во Софија ќе го истражува падот на Цесната на Солунска Глава

Обвинителството во Софија отвори предистражна постапка за уривањето на авионот „цесна“ кај Солунска глава на 2 април кога загина четиричлено семејство од Бугарија. Софиското...

Калеидоскоп 07.04.19 | 17:52

„Би-Би-Си“ објави нови детали од истрагата: Пилотот на Сала бил далтонист и не смеел да вози ноќе!

Емилиано Сала настрадал на 21. јануари, авионот кој го превезувал од Нант до Кардиф се урнал во Англискиот канал. BBC објавил нови детали за истрагата која покажува дека...

Црна хроника 05.04.19 | 20:00

Ветерот го урнал авионот „цесна“ кај Солунска глава, вели Заев

Ветерот го урнал авионот „цесна“ кај Солунска глава на Јакупица. Истражните органи не сакаат да коментираат ниту за претпоставките, но премиерот Заев самиот соопшти....

Балкан 05.04.19 | 08:37

„Цесната“ паѓала како камен и се распарчила

Авионот „цесна” на бугарскиот бизнисмен Георги Бошнаков, во кој загина со семејството, паднал како камен, пренесуваат бугарските медиуми изјави од извори блиски на...

Црна хроника 04.04.19 | 14:54

Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина

Телата на мајката и двете ќерки целосно изгореле во трагедијата која завчера се случи на Солунска глава, а телото на таткото, односно пилотот што го управуваше авионот...

Црна хроника 04.04.19 | 14:34

Пилотот сам го прави планот на летање, нема информации зошто летал над Солунска Глава

Пилотот самиот го прави планот на летање и нема информации зошто летал над Солунска глава, изјави денеска првиот човек на Комитетот за истражување на воздухопловни...

Црна хроника 03.04.19 | 17:07

Пилотот на цесната имал дозвола за слетување на скопскиот аеродром

Малиот авион од типот цесна П210Н кој вчера попладне се урна кај Солунска Глава при што загинаа четворица бугарски државјани, имал дозвола за слетување на аеродромот...

Црна хроника 03.04.19 | 12:47

Објавена аудиоснимка од разговорот помеѓу Бошнаков и македонските контролори

Двајца обвинители вршат увид на авионот Цесна, кој вчера се урна кај Солунска Глава, заедно со екипи на Министерството за внатрешни работи и судска медицина обидувајќи...

Црна хроника 03.04.19 | 11:44

Контролорите: Пилотот јави дека е турбулентно и го снема од радар

Пилотска грешка или проблем со моторот е причината за трагедијата на семејството Бошнаков, кое загина вчера кога авионот во кој се превезувало од Охрид до Софија се...

Црна хроника 02.04.19 | 21:22

Познат идентитетот на жртвите од авионската несреќа кај Солунска Глава

Две девојки на возраст од 14 и 18 години и двајца возрасни го загубија животот во авионската несреќа што попладнево се случи на околу 5 километри северозападно од Солунска...

Свет 02.04.19 | 11:21

Срби yдpилe во полициско возило кое бpзало кон нecpeќaтa во која зaгинa руската милионерка

Маж и жена Срби зaгинале поради сплет на околности кои се случиле при пaдот на авион во Франкфурт каде зaгинa руска милионерка. До нecpeќaтa дошло кога патничко вoзило се...

Фудбал 30.03.19 | 15:35

Детали за несреќата во која загина Емилијано Сала

„БиБиСи“ објавува нови детали поврзани околу авионската несреќа по која животот го загубија засилувањета на Кардиф, Емилијано Сала и пилотот на авионот, Дејвид Иботсон....

Фудбал 27.03.19 | 13:01

Судбина: Преживеан од несреќата на Чапекоенсе почина на фудбалски терен

Еден од шестмината преживеани во тешката авионска несреќа во која загина скоро комплетниот тим на Чапекоенсе, почина синоќа од срцев удар играјќи фудбал со пријателите...

Свет 13.03.19 | 21:25

Пилотите месеци пред несреќата се жалеле на Боингот 737 – Макс 8

Пилотите со месеци пред авионската несреќа во неделата во Етиопија во која загинаа 157 лица, се жалеле до американските федерални власти на новиот Боинг 737 Макс 8, јавува...

Свет 10.03.19 | 22:06

Словачки пратеник го изгубил целото семејство во авионската несреќа

Антон Хрнко, словачки пратеник, објавил дека неговата сопруга и двете деца се меѓу загинатите патници кои биле на летот на „Етиопијан ерлајнс“. Со длабока тага објавувам...

Свет 10.03.19 | 17:39

Државјанин на Србија меѓу загинатите патница од авионот на Етиопија ерлајнс

Во авионот на компанијата Етиопија ерлајнс кој денеска се сруши само неколку минути по полетувањето од аеродромот во Адис Абеба имало патници од 33 држави. Меѓу загинатите...

Фудбал 25.02.19 | 17:47

Авионот со кој патувал Сала немал дозвола за комерцијални летови

Британската организација за воздухопловни истраги (ААИБ) тврди дека авионот со кој патуваше аргентинскиот фудбалер Емилијано Сала немал лиценца за комерцијални летови....

Свет 24.02.19 | 07:23

Се урна авион Боинг 767, нема преживеани

Карго авионот Боинг 767 во кој биле три лица се урнал недалеку од Хјустон. Авионот летал од Мајами до Хјустон, а радорот го изгубли на околу 48 километри од аеродромот, пренесува...