Ознака: Авдулах Хоти
Македонија 23.10.20 | 21:34

Средба Ахмети-Хоти: Само преку договор земјите може да одат напред

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, денеска во Собранието оствари средба со премиерот на Косово, г.Авдула Хоти, кој престојува во официјална...

Македонија 23.10.20 | 17:53

Заев: Нашиот народ вели дека соседите не се бираат, но секогаш први притекнуваат на помош

Македонија и Косово имаат одлични билатерални односи и добра трговска размена, а одржувањето на првата меѓувладина седница ќе биде дополнителен импулс за натамошен...

Македонија 23.10.20 | 17:43

Пандемијата не смее да биде пречка за соработката меѓу Македонија и Косово, порача Пендаровски

Глобалната пандемија не смее да биде пречка за натамошно унапредување на економските и трговските односи и за интензивирање на меѓусебната соработка и поддршка на...

Македонија 23.10.20 | 16:32

Премиерот на Косово без одговор дали ќе бидат воведени ПЦР тестови за македонските граѓани

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, без конкретен одговор дали ќе се воведат ПЦР тестови за македонските граѓани по драстичното зголемување на бројот на заболени од...

Македонија 23.10.20 | 08:48

Косовскиот премиер Хоти во посета на Скопје

Владина делегација на Република Косово предводена од премиерот Авдулах Хоти денеска престојува во официјална посета на земјава. Хоти во Скопје ќе има тет-а-тет средба...

Македонија 22.10.20 | 21:16

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти утре во официјална посета на Македонија

Утре со почеток во 14:00 часот започнува официјалната посета на делегацијата на Република Косово предводена од премиерот Авдулах Хоти на Република Македонија. Од владината...

Балкан 15.10.20 | 12:59

Хоти: Нема да тргувам со територијата на Косово или да направам отстапки

Нема да тргувам со територијата на Косово или да направам отстапки, рече косовскиот премиер Авдулах Хоти во интервју за емисијата „Балкан“ на ЕјБиСи Њуз. Премиерот...

Балкан 08.10.20 | 12:48

Хоти: Ако нема признавање со Србија, ќе останеме „соседни земји кои не се познаваат“

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, по средбата со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, изјавил дека има напредок во дијалогот, но дека доколку не се случи меѓусебно...

Балкан 28.09.20 | 09:06

Вучиќ и Хоти се прегрнувале во Белата куќа, тврди Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека лидерите на Србија и Косово се прегрнувале во Белата куќа и дека било прекрасно да се видат во таа ситуација, кога постигнале...

Балкан 04.09.20 | 21:48

Косовците се уште се надеваат дека ќе има меѓусебно признавање со Србија

Косовскиот премиер Авдулах Хоти, по потпишувањето на  договорот со Белград за економска соработка во Вашингтон, изјави дека за него тоа е првиот чекор кон конечен договор. –...

Балкан 04.09.20 | 19:42

Хоти: Договорот би требало да води кон меѓусебно признавање

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, изјави дека договорот кој беше потпишан со Србија во Белата куќа, би требало да доведе до меѓусебно признавање. И Србија и Косово се...

Свет 03.09.20 | 22:01

Хоти од Вашингтон: Нема да разговараме за други теми освен за признавањето на Косово

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, изјавил дека неговата делегација сака да разговара во Вашингтон само за признавањето на независноста на земјата. Нема да разговараме...

Балкан 19.08.20 | 13:21

Косовскиот премиер излекуван од Ковид-19

Две недели откако му беше дијагностициран Ковид-19, косовскиот премиер Авдулах Хоти денеска имаше негативен тест, јави дописникот на МИА од Приштина. Веста за приштинските...

Балкан 30.07.20 | 09:45

Премиерот на Косово искрен: Регионот е поделен

Премиерот на Косово Авдулах Хоти рече дека е сторено многу за интеграцијата на регионот, но дека мора да се признае дека Западен Балкан во голема мерка е поделен кога...

Балкан 16.07.20 | 22:08

Хоти и Вучиќ разговарале за раселени лица и економска соработка

Високиот претставник на ЕУ задолжен за регионалните прашања на западниот Балкан, Мирослав Лајчак, изјави дека лидерите на Србија и Косово покажале посветеност на денешната...

Балкан 03.07.20 | 10:54

Хоти ќе бара од Рама дел од пристаништето во Драч да биде косовско пристаниште

Премиерот на Косово Авдулах Хоти пристигна во Тирана на официјален состанок со највиоките лидери на Албанија и откри дека еден од предлозите до премиерот Еди Рама ќе...

Балкан 03.06.20 | 14:06

Косово доби нова влада на чело со Хоти, Курти оди во опозиција

Косово доби нова влада. Собранието во Приштина, со 61 глас „за“ , 24 „против“ и еден „воздржан“ ја избра владата што ја предложи кандидатот на Демократскиот сојуз на...

Балкан 29.04.20 | 18:43

Без нив нема мнозинство: Новиот косовски премиер ќе ги земе и Србите во владата

Мандатарот за формирање на новата Влада на Косово од редовите на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Авдулах Хоти, објави дека постигнал договор со најголемата партија...