Ознака: аутизам
Црна хроника 29.06.20 | 19:05

Чичко кој го врзал за дрво во Градскиот парк внукот кој имал аутизам е во притвор

Притвор од 30 дена доби чичкото кој ги малтретирал внуците во Градски парк. Во Градскиот парк во Скопје вчера тој го врзал за дрво 10-годишниот внук, кој имал аутизам, а...

Семејство 29.04.20 | 20:59

„Нив им пречи и смеата на Лука“: Семејство со аутистично дете под тортура од соседите

Ирена Николовска Ристановска, психолог во основното училиште с. Жван – Демир Хисар и претседател на здружението на психолози „Рилука“, Битола, како и сопруга и мајка...

Македонија 14.04.20 | 18:28

Можно е да се дозволи излегување за време на полициски час на деца со аутизам

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција наведе дека и покрај повеќето барања за излез за време на полициски час на деца, утре ќе се разгледа...

Здравје 03.03.20 | 18:20

Родители, сами создавате аутизам кај децата

Одамна планирам со вас, родителите да споделам дел од своите сознанија за можните последици од интензивното користење во најрана возраст уреди со екрани: телевизоси,...

Здравје 21.11.19 | 23:15

Царскиот рез носи поголема веројатност од појава на аутизам

Кај бебињата родени со царски рез има 33 отсто поголема веројатност да се развие аутизам и 17 отсто поголем ризик од појава на т.н. нарушување на недостиг од внимание и...

Здравје 04.11.19 | 20:12

Дете со аутизам кое не ги примило сите вакцини, не е запишно во прво одделение, таткото ја тужи државата

Дете со аутизам од Штип, кое не ги примило сите вакцини, не е запишано во прво одделение и два месеци седи дома. Поради тоа, неговиот татко, Зоран Мијалков, претседател...

Естрада 11.09.19 | 10:35

Ќерката на Маја Оџаклиевска избегала, пејачката сама се грижи за внукот со аутизам

Откако ќерката на Маја Оџаклиевска,Теа си заминала од Белград пејачката сама се грижи за внукот Лука, кој има аутизам. Теа е помалата ќерка на Маја, за која таа ѝ претходно...

Здравје 07.08.19 | 13:15

Дознал дека има аутизам откако тој ѝ бил дијагностициран на неговата ќерка

За Крис и Џесика Офер од Австралија, дијагностицирањето на нарушување од спектарот на аутизмот кај нивната ќерка довело до уште едно важно откритие. Мојот сопруг е 33-годишен...

Здравје 15.03.19 | 23:44

Здравстевниот дом од Пробиштип треба да плати 200.000 евра поради погрешно лекување на дете

Здравстевн дом од Пробиштип треба да плати 200.000 евра отштета поради погрешно лекување на дете. Ваква пресуда донесе Основниот суд во Штип, по тужба од страна на родителите...

Здравје 05.03.19 | 10:58

Големо данско истражуање кое траело 10 години: Вакцината МРП не предизвикува аутизам

Вакцината против мали сипаници, заушки и рубеола не предизвикува аутизам, покажа новото истражување кое било спроведено со намера да ги уверат оние кои се сомневаат...

Здравје 03.02.19 | 13:36

Вакцината не е причина за аутизам, туку растурањето на класично семејство

Ставот дека МРП вакцината предизвикува аутизам е без докази. Инциденцата на aутизмот се зголемува, не само во Македонија и покрај тоа што има многу невакцинирани деца...

Музика 19.12.18 | 12:24

TT Фестивалот сретствата од саботниот концерт ќе ги намени за децата со аутизам

TT Фестивал ќе се одржи на 23.12. 2018 во Младински Културен Центар со почеток во 19 часот. На фестивалот ќе настапат: Fiction, The Planktons, ИлузијА (Acoustic), Leonard (Balkan Veliki Балкан Велики)...