Ознака: Атиџе
Македонија 25.11.20 | 13:18

Сите собрани средства одеднаш ќе им бидат префрлени на Атиџе и протагонистите, не се најде правно решение да не им се укине социјалната помош

Со цел да не се доведува јавноста во заблуда на каков било начин, одлучивме сите досега собрани средства одеднаш да бидат префрлени на протагонистите, наместо да се...

Македонија 23.11.20 | 14:37

Стоилковски: Колку само гушкања и фотографирања со Атиџе, па ја оставија за леб да нема!

Е, ова е вистинската слика за Мафијата, за Власта на Лагата! Ја искористија за маркетинг, па ја оставија за леб да нема! А и’ ветуваа исто како на избори што лажат! Односот...

Калеидоскоп 23.11.20 | 10:16

Заборавена од надлежните: Се собираат донации за Атиџе конечно да може да го санира домот

Во тек е донаторска акција за помош на Атиџе Муратова, ѕвездата од документарецот „Медена земја“. На социјалните мрежи веќе околу една недела се споделува линкот за...

Култура 06.07.20 | 13:13

Атиџе од „Медена земја“ ја сними својата прва песна „Покрај река Брегалница“

Кинематограферот Самир Љума објави дека ѕвездата на документарецот „Медена земја“ кој се тркаше за „Оскар“, Атиџе Муратова, ја снимила својата прва студиска песна....

Култура 25.05.20 | 14:51

Не ме плаши корона, туку лоши луѓе: Атиџе разочарана, и скршиле 20 нови, а две стари трмки со пчели и украле

Јас не се плашам од Корона, како рекол Господ така ќе биде, мене повеќе ме плашат лошите луѓе, вели Атиџе Муратова, хероината од документарецот „Медена земја“. Таа за...

Калеидоскоп 25.05.20 | 11:57

Не ме плаши корона, туку лоши луѓе“: На Атиџе ѝ скршиле и украле трмки со пчели

Јас не се плашам од корона, како рекол Господ така ќе биде, мене повеќе ме плашат лошите луѓе, вели Атиџе Муратова, хероината од документарецот „Медена земја“. Таа за...

Култура 22.05.20 | 18:26

Власта ја заборави Атиџе: Ниту стана туристички водич, ниту снимаше песни, ниту пак доби нов кров на куќата во Дурфулија

Ништо од ветувањата кои протагонистката од документарецот „Медена земја“ пред четири месеци ги доби од градоначалникот на Лозово. Ниту стана туристички водич, ниту...

Калеидоскоп 02.04.20 | 10:42

Заловена нова рисица, трета женка по ред, ќе се вика Атиџе

Македонското еколошко друштво (МЕД) обележа нова единка од балканскиот рис близу селото Ничпур, во Националниот парк „Маврово“. Обележувањето се случи пред еден месец....

Култура 11.02.20 | 11:57

Атиџе: Во Лос Анџелес најмногу ми се допадна океанот, но едвај чекам да се вратам кај пчелите

На Атиџе Муратова, одгледувачката на диви пчели во зафрленото овчеполско село Бекирлија и хероина во македонскиот документарен филм „Медена земја“ во Лос Анџелес...

Мода и убавина 09.02.20 | 21:19

Македонките Мила и Љупка од Џу Џерси ќе ја шминкаат Атиџе за вечерашните Оскари

Македонките Мила и Љупка Арсовски, кои живеат и работат во Њу Џерси, САД, ќе ја шминкаат Атиџе и ќе се погрижат за изгледот на останатата екипа на „Медена земја“ на вечерашното...

Култура 09.02.20 | 18:48

Атиџе во Холивуд стави автограм на постерот на филмот „Медена земја“

Еден од двајцата сниматели на „Медена земја“, Самир Љума, на социјалните мрежи објави видео од Атиџе Муратова, каде таа се става автограм на постер од филмот. Снимката...

Филм 06.02.20 | 18:05

Атиџе ѝ гледаше на кафе на Сара Џесика Паркер

Во недела на „Оскарите“ пазете ја Атиџе Муратова, пишува агенцијата „Франс прес“. Пред „Медена земја“ и победата на филмот на „Санденс“ пред една година, Атиџе...

Мода и убавина 05.02.20 | 23:05

Атиџе со нова фризура заминува на Оскарите

Тимот на „Медена земја“ ги прави последните подготовски пред заминувањето во САД на доделувањето на Оскарите в недела.Главна хероина Атиџе доби и нова фризура и сега...

Двоглед 21.01.20 | 14:50

Коста Петров на Атиџе ѝ ја подари „Се гледаме на врвот“: Оваа книга ќе ја избави од глупостите со пчелите кои ѝ носат сиромаштија

Новиот шеф на пи-арот во СДСМ Коста Петров оствари средба со ѕвездата на „Медена Земја“, познатата Атиџе, на која и подари копија од неговата книга „Се гледаме на врвот“,...

Калеидоскоп 20.01.20 | 19:00

Oпштина Лозово ќе ја вработи Атиџе и ќе ѝ го смени покривот на куќата

Градоначалникот на општина Лозово и даде ветување на Атиџе од Медена Земја дека ќе ја вработи во општината, но и дека општината ќе го реновира кровот на нејзината куќа. Денес...

Македонија 19.01.20 | 21:54

Mинистерот Хасан пешки помина 36 километри за да ја посети Атиџе од „Медена земја“

Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Елвин Хасан денеска со неговиот тим пешачел 36 километри за да стигне до домот на Атиџе Муратова, главниот јунак...

Филм 19.01.20 | 13:42

Ова е куќата во која треба да се всели Атиџе од Медена земја

Главната хероина во филмот Медена земја, Атиџе треба да се пресели во нова куќа на 60 километри од Скопје, во селото Дорфулија. Во оваа куќа ќе живее со братот и треба да...