Ознака: атентат киро глигоров
Македонија 03.10.19 | 09:33

Дваесет и четири години од атентатот на Киро Глигоров

Денеска се навршуваат 24 години од неуспешниот обид за атентат врз македонскиот претседател Киро Глигоров. Глигоров го преживеа атентатот, повреден беше неговиот телохранител...

Македонија 01.10.19 | 11:49

Ќе биде ли забранета книгата „До атентатот и по него“?

Денеска во Основниот суд Скопје-2 треба да продолжи судското рочиште за тужбата за клевета против поранешниот претседател на Собранието на РМ, Стојан Андов, што ја поднесе...

Македонија 07.12.18 | 16:27

Заев, обвинителството и судството молчат за наводите на Стојан Андов за атентатот врз Глигоров

СДСМ тоне во криминал, а мафијашкото делување е единствениот принцип во партијата, стои во денешната реакција на ВМРО-ДПМНЕ во врска со изјавата на Костадин Костадинов. Нарачани...

Македонија 05.12.18 | 22:01

Јаковлески: Една соседна држава ќе објави „бомби“ за Заев

Стојан Андов, Бранко Црвенковски и Љубомир Фрчковски, биле дел од нарачателите на атентатот врз поранешниот македонски претседател Киро Глигоров во 1995 година, обелодени...