Ознака: астразенка
Здравје 02.06.21 | 17:37

Ист е процентот на појава на тромбоза при примање „Фајзер“ и „Астразенека“

Ист е процентот на случаи со појава на тромбоза при примањето на „Фајзер“, како што и со „Астразенека“, но и понатаму граѓаните ја фаворизираат вакцината на „Фајзер“,...

Здравје 27.05.21 | 12:51

Војна на вакцините: AstraZeneca ги споредува податоците за смртноста со Pfizer

Бројот смртни случаи по употребата на вакцината против коронавирусот на американско-германскиот тандем „Pfizer/BioNTech“ во шест европски земји е значително поголем отколку...

Свет 20.05.21 | 09:54

Шпанија одобри ревакцина со „Астразенека“ на лица помлади од 60 години

Шпанците помлади од 60 години кои ја примиле првата доза на вакцината на „Астразенека“ ќе им биде дозволено да добијат втора доза или од тој производител или од „Фајзер“,...

Македонија 14.05.21 | 23:26

Филипче: Вечерва пристигнаа 38.400 вакцини од „АстраЗенека“

Вечерва во земјава пристигнаа 38.400 вакцини од производителот „АстраЗенека“, добиени преку Ковакс механизмот, објави на својот „Фејсбук“ профил министерот за здравство,...

Македонија 14.05.21 | 09:14

Донираните вакцини „Астразенека“ од Унгарија граничната полиција ќе ги трампа за „Синофарм“

Донацијата од шест илјади вакцини „Астра-Зенека“, што македонските гранични полицајци ја добија од Унгарија, нема да заврши кај нив, затоа што повеќето се помлади од...

Свет 27.04.21 | 22:16

54-годишна жена е првиот смртен случај во Канада по примање „Астразенека“

54-годишна жена почина во Квебек откако прими вакцина против коравирусот „АстраЗенека“, а ова е прв смртен случај во Канада, изјави денеска премиерот на регионот Квебек,...

Свет 13.04.21 | 13:36

Фаучи: На САД нема да му бидат потребни вакцини од „АстраЗенека“, ЕУ мора да ги реши проблемите околу безбедноста

Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи најави дека на граѓаните на САД веројатно нема да им биде потребна вакцината „Астра-Зенека“ поради тоа што има доволно...