Ознака: Астразенека
Здравје 07.04.21 | 19:30

ЕМА: Згрутчувањето на крвта ќе се вклучи како можен нус ефект од АстраЗенека, вакцината и понатаму да се користи

Можно е да има поврзаност помеѓу вакцината АстраЗенека и згрутчувањето на крвта кај многу мал број од вакцинираните лица, соопшти попладнево Европската агенција за...

Здравје 07.04.21 | 19:08

Британците до 30 години ќе се вакцинираат со „Модерна“ или „Фајзер“

Британската агенција за лекови и медицински производи (МХРА) препорача младите лица до 30 години да не ја примаат вакцината против ковид на „Астра Зенека“ туку на оваа...

Здравје 07.04.21 | 16:36

Тромбоза може да се смета за несакан ефект на вакцината на „АстраЗенека“, објави ЕАЛ

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека необичен тип на тромбоза може да се смета за многу редок несакан ефект на вакцината против ковид-19 на „АстраЗенека“...

Свет 07.04.21 | 15:53

Јужна Кореја ја прекина имунизацијата со Астра Зенека за лица под 60 години

Јужна Кореја, поради загриженост за згрутчување на крвта, одлучи да ја прекине програмата за имунизација против Ковид-19 со вакцината на „Астра Зенека“ за лица помлади...

Свет 06.04.21 | 15:04

Висок функционер на ЕМА тврди дека постои поврзаност меѓу згрутчувањето на крвта и вакцината на „АстраЗенека“

Висок функционер на Европската агенција за лекови (ЕМА), Марко Кавалери, изјавиl дека e јасно дека постои директна врска меѓу вакцината на „Астра-Зенека“ и редок облик...

Свет 05.04.21 | 21:57

Британија разгледува да го сопре вакцинирањето на младите со „АстраЗенека“ и да им понуди други вакцини

Британската здравствена регулаторна агенција го разгледува предлогот за ограничување на вакцинацијата на младите луѓе со вакцините од компанијата „АстраЗенека“...

Македонија 05.04.21 | 21:32

Д-р Петличковски: Кога прашината ќе спласне, „АстраЗенека“ повторно ќе биде во редот на безбедни вакцини

Директорот на Институтот за имунобиологија и хумана генетика, д-р Александар Петличковски, во гостувањето на „Сител“ изјави дека само комбинирање на мерките, односно...

Македонија 05.04.21 | 17:37

Филипче: Вакцината Астра зенека е безбедна, нема простор за паника

Одговарајќи на новинарско прашање на што треба да внимаваат граѓаните кои примиле вакцина „АстраЗенека“, дали тие треба да направат некаква контрола или крвна слика...

Здравје 03.04.21 | 18:39

Холандија целосно ја запре имунизацијата со „АстраЗенека“ до 7 април

Холандија денеска соопшти дека привремено, до 7 април, ја прекинува употребата на вакцините на „АстраЗенека“ против коронавирусот. Министерството за здравство вчера...

Здравје 03.04.21 | 16:21

Бртитанија: Седум починати од тромбоза од 18 милиони вакцинирани со Астразенека

Седум луѓе починале во Велика Британија од редок тип на тромбоза откако се вакцинирале со „АстраЗенека“, потврди британското регулаторно тело (МХРА). Вкупно 30 од 18...

Свет 03.04.21 | 14:26

Вкупно седум смртни случаи од згрутчување на крвта по вакцинирањето на 18 милиони Британци со „АстраЗенека“

Откако 18 милиони лица во Велика Британија се вакцинираа со „АстраЗенека“ британските регулатори тврдат дека седум лица починале од згрутчување на крвта по вакцинирањето,...

Свет 02.04.21 | 15:32

Во Италија пристигнаа нови 1,3 милиони дози од вакцината на „АстраЗенека“

На воениот аеродром Пратика ди Маре во близина на Рим пристигнаа 1,3 милиони дози од вакцината „Ваксзервија“ на компанијата „АстраЗенека“. Кампањата за вакцинација...

Здравје 01.04.21 | 09:35

Научници објаснуваат зошто вакцината на „АстраЗенека“ може да предизвика згрутчување на крвта

Европски и канадски научници веруваат дека пронашле точно објаснување за ретките, но сериозни појави на згрутчувања на крвта кај некои луѓе кои се вакцинирале со „АстраЗенека“,...

Здравје 31.03.21 | 20:31

Пановски: Смртноста од „Фајзер“ е поголема отколку од „Астра зенека“

Проблемот со стопирањето на вакцинацијата со вакцината на „Астра зенека“ е смешен во однос на употребата на токсични дози антибиотици кај нас, смета микробиологот,...

Здравје 31.03.21 | 18:33

Европската агенција за лекови не утврди фактори на ризик за згрутчување на крвта по имунизацијата со АстраЗенека

(ЕМА) денеска соопшти дека засега не идентификувала фактори на ризик како што се возраст, пол или претходна историја на згрутчување на крвта во случаите на згрутчување...

Здравје 31.03.21 | 17:48

Вакцината Астразенека не ја користат само пет земји во светот – еве кој сè се боцка со британската вакцина

Некои земји во светот, меѓу кои и Македонија ја ограничија употребата на вакцината Астра зенека против ковид-19, додека други продолжија со вакцинацијата иако се уште...

Македонија 28.03.21 | 19:21

МЗ: Граѓаните кои се вакцинираа викендов, да внимаваат, потребни се три недели за да се создаде имунитет

Сите граѓани кои веќе ја примија првата доза на вакцината „АстраЗенека“, како и оние кои следните денови ќе се вакцинираат, треба да бидат исклучително внимателни...

Твитови 26.03.21 | 16:02

Кој го излажа црепов дека се прима само една доза од АстраЗенека?

Кој го излажа црепов дека се прима само една доза од АстраЗенека? @VFilipche ти ли? pic.twitter.com/4zKF2OffxG — Wicked Mrchatina (@Mrchatina) March 26, 2021

Македонија 25.03.21 | 21:16

Првите вакцини од „АстраЗенека“ пристигнуваат во Скопје на 28 март

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека в недела, на 28 март ќе пристигне првата пратка вакцини од компанијата „АстраЗенека“ што земјава ќе ги добие преку...

Свет 25.03.21 | 16:40

Повторно ќе се разгледува безбедноста на „АстраЗенека“: Европската агенција закажа нов состанок

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека нејзиниот безбедносен одбор на 29 март ќе одржи состанок на експерти за да продолжи да ги испитува и проценува пријавените...