Ознака: Астразенека
Свет 22.04.21 | 16:58

ЕУ размислува да ја тужи АстраЗенека, но се уште нема одлука

Европската комисија ги разгледува законските прописи за тужба против шведско-британската лабораторија АстраЗенека поради потфрлање во планот за испорака на планираните...

Македонија 21.04.21 | 21:31

Втора доза „Астра Зенека“ граѓаните може да примат во Србија, во земјава нема да се вакцинираат лица под 60 години

Граѓаните кои примија прва доза од вакцината „Астра Зенека“, а сакаат да се ревакцинираат со истата вакцина, тоа може да го сторат во соседна Србија. Министерството...

Балкан 21.04.21 | 21:25

Неискористените вакцини на „Астра Зенека“ отвораат можност за вакцинација на грчките граѓани од 30 до 39 години

Поради слободните термини и достапните количини на вакцината на „Астра Зенека“, во Грција, од следниот вторник ќе се отвори платформата за закажување термин за вакцинација...

Здравје 20.04.21 | 13:32

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта, добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија „Фајзер“. Според...

Свет 19.04.21 | 23:24

Во Шведска се фрлаат стотици дози на вакцините на „АстраЗенека“ поради страв на граѓаните да се вакцинираат со нив

Шведски доктор за телевизијата СВТ изјави дека секој ден во Стокхолм се фрлаат стотици дози на вакцината против Ковид-19 на „АстраЗенека“ затоа што жителите одбиваат...

Свет 16.04.21 | 09:19

ЕУ треба да има доверба во „АстраЗенека“: Меркел денеска ќе ја прими вакцината на Оксфорд

Германската канцеларка, Ангела Меркел, денеска ќе прими вакцина против Ковид-19. Според германскиот дневен весник „Велт“, политичарката од Христијанско-демократската...

Балкан 15.04.21 | 15:03

Вучиќ: Против вакцината на „АстраЗенека“ се води медиумска војна затоа што е многу евтина

Српскиот претседател Александар Вучиќ смета дека против вакцината на „АстраЗенека“ се води медиумска војна само затоа што таа вакцина е евтина. Тоа што го набавувавме...

Здравје 15.04.21 | 13:35

Британско научно истражување утврдило како штити вакцината на „Фајзер“, а како на „АстраЗенека“

Истражување на британски научници кое директно го споредувало имунолошкиот одговор што го предизвикуваат вакцините на „Фајзер“ и „Астра-Зенека“ утврдило слично...

Балкан 12.04.21 | 21:48

Словенија ќе го укине ограничувањето за вакцинирање со Астра Зенека

Словенија ќе ги укине ограничувањата за вакцината против Ковид-19 на Астра Зенека, така што во иднина сите луѓе, без оглед на возраста и полот, можат да се имунизираат...

Свет 12.04.21 | 10:58

По проблемите со „Астра-Зенека“, Австралија се откажа од планот да ги вакцинира сите граѓани до крајот на годината

Австралија се повлекува од планот да ги вакцинира речиси сите 26 милиони жители на земјата до крајот на 2021 година. Ваквата одлука доаѓа откако беше препорачано луѓето...

Свет 11.04.21 | 10:35

По краток прекин Јужна Кореја продолжува да вакцинира со „АстраЗенека“, но не и помлади од 30 години

Јужна Кореја ќе продолжи со имунизација на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „АстраЗенека“ според првичниот план. Како што соопшти Корејската агенција за...

Свет 11.04.21 | 08:36

Дали вакцината на „Астра Зенека“ е мета на теории на заговор затоа што е поевтина од другите вакцини?

Во време кога низ целиот свет најактуелна тема е вакцинацијата против Ковид-19, вакцината на „Астра Зенека“ предизвикува многу дискусии. Така е и во Хрватска каде што...

Здравје 10.04.21 | 07:59

Ова се симптоми кои предупредуваат за можен тромб по вакцинирањето

Згрутчувањето на крвта е редок, но несакан ефект на вакцината на „АстраЗенека“ што предизвика најмногу контроверзи во светски рамки. Дури и Европската агенција за...

Здравје 09.04.21 | 09:06

Попрво ќе добиете тромбоза ако летате Европа – Австралија отколку ако се вакцинирате со Астразенека

Според податоците што ги имаме досега, помала е веројатноста да добиете длабока тромбоза доколку сте вакцинирани со вакцината на Астразенека, отколку ако патувате...

Свет 09.04.21 | 08:31

Овие земји ја ограничија употребата на „АстраЗенека“ според возраста

Министрите за здравство на ЕУ во средата не успеаја да се договорат за заедничките упатства за употреба на „АстраЗенека“ против Ковид-19, и покрај повиците за координација...

Калеидоскоп 08.04.21 | 20:44

Овие земји ја ограничија употребата на AstraZeneca според возраста

Министрите за здравство на ЕУ во средата не успеаја да се договорат за заедничките упатства за употреба на AstraZeneca против COVID-19, и покрај повиците за координација меѓу...

Свет 08.04.21 | 13:32

Над 50% од луѓето во Белгија немаат доверба во вакцините на „Астра-Зенека“

Анкета на белгиското здружение за заштита на потрошувачите покажува дека на 57 отсто од граѓаните во Белгија им е поткопана довербата во вакцината на „Астра-Зенека“,...

Здравје 08.04.21 | 09:08

Секоја земја самостојно ќе одлучува за примената на „Астра зенека“

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача секоја земја самата да одлучи како ќе го третира нивниот заклучок дека по приемот на вакцината „Астра зенека“ постои...

Свет 07.04.21 | 21:38

Жителите на Мадрид во редици за да ја примат вакцината на „АстраЗенека“

Жителите на Мадрид беа широко уверени во вакцината на „АстраЗенека“ против корона вирусот и покрај тоа што европските и британските регулатори пронајдоа потенцијална...

Здравје 07.04.21 | 19:30

ЕМА: Згрутчувањето на крвта ќе се вклучи како можен нус ефект од АстраЗенека, вакцината и понатаму да се користи

Можно е да има поврзаност помеѓу вакцината АстраЗенека и згрутчувањето на крвта кај многу мал број од вакцинираните лица, соопшти попладнево Европската агенција за...