Ознака: Астразенека
Здравје 03.12.21 | 08:17

Не стигаат до болница Македонците вакцинирани со Фајзер, Астразенека и Синовак

Истражување за ефектите на вакцините против КОВИД-19 кај македонската популација покажува дека нема големи разлики меѓу вакцините од различни производители во спречувањето...

Свет 13.10.21 | 08:21

Лавров негира дека Русија ја украла формулата за вакцината на „АстраЗенека“ за да го произведе „Спутник“

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, ги отфрли тврдењата на британските медиуми дека руски шпиони го украле нацртот на британската вакцина на „АстраЗенека“,...

Свет 21.09.21 | 12:44

Фаучи: САД се уште немаат одлука за влез на патници вакцинирани со АстраЗенека

Американскиот експерт за заразни болести, Ентони Фаучи објави дека се уште не е одлучено дали САД ќе дозволат влез на патници од Велика Британија и Европската унија...

Свет 19.07.21 | 14:09

Шпанија „се збогува“ со „АстраЗенека“

Шпанија целосно ја отстрани вакцината на „АстраЗенека“ од вакциналните можности што ги нуди земјата. Како што објави „Кадена СЕР“ единствени коишто во иднина ќе...

Свет 07.07.21 | 12:32

Експертите уверуваат: „АстраЗенека“ е ефикасна, дури и ако втората доза е земена по десет месеци

Ново британско-шведско истражување покажало дека заштитата што ја пружа вакцината на „АстраЗенека“ не се намалува, дури и ако временскиот период помеѓу првата и втората...

Македонија 01.07.21 | 13:11

Утре добиваме 10.000 вакцини „Астра Зенека“ донација од Хрватска

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека има најава оти утре (петок) ќе стигнат 10.000 вакцини на „Астра Зенека“, што се донација од Хрватска. Според Филипче,...

Здравје 29.06.21 | 08:12

Истражување: Идеалната вакцина е комбинација од Фајзер и Астра Зенека

Доза на вакцината „АстраЗенека“, надополнета со втора доза на „Фајзер“, ги произведува најдобрите одговори на Т-клетките, како и подобар одговор на антителата, покажа...

Здравје 28.06.21 | 20:19

Поклон до земја – аплаузот на Вимблдон и припадна на Гилберт која ја разви вакцината на Оксфорд и „АстраЗенека“

Публиката на тенискиот турнир Вимблдон во Лондон денеска ѝ оддаде почит на Сара Гилберт, професорката од Универзитетот Оксфорд која го предводеше тимот зад вакцината...

Здравје 28.06.21 | 20:04

Експерти од Оксфорд: Трета доза на „АстраЗенека“ создава силен имунолошки одговор

Трета доза на вакцината „АстраЗенека“ произведува силен имунолошки одговор против Ковид-19, објавија медицински експерти од Универзитетот Оксфорд кој заедно со компанијата...

Свет 23.06.21 | 15:16

Истражување на Оксфорд: „Фајзер“ и „АстраЗенека“ ефикасни против индиските мутации на корона вирусот

Вакцините против Ковид-19, развиени од „Фајзер“/ „БиоНТек“ и „АстраЗенека“, генерално се ефикасни против делта и капа варијантите на корона вирусот, што за првпат...

Балкан 22.06.21 | 11:39

Грците кои имаат здравствени проблеми, а примиле прва доза „АстраЗенека“ ќе се реваквакцинираат со друга вакцина

Граѓаните во Грција кои се под 60-годишна возраст и имаат здравствени проблеми, а примиле прва доза на „АстраЗенека“, ќе може да се ревакцинираат со друга вакцина, односно...

Здравје 14.06.21 | 10:25

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: Вакцината на ‘АстраЗенека’ е добра за сите возрасти

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината „АстраЗенека“ има далеку поголема корист од ризици за сите...

Свет 05.06.21 | 19:24

Себастијан Курц се вакцинираше со Астра Зенека

Австрискиот канцелар Себастијан Курц се вакцинираше против коронавирус со препарат од британско-шведската компанија Астра Зенека, јави АПА. Курц беше вакциниран синоќа,...

Македонија 31.05.21 | 18:14

Најавени 70.000 вакцини „АстраЗенека“ од Бугарија и Грција

Останати се помалку од 5.000 вакцини, кои се распределени да се даваат во новоотворените пунктови, а во сите други се врши ревакцинација, информира министерот за здравство,...

Здравје 28.05.21 | 21:45

Русија забрани комбинирање на вакцината АстраЗенека со Спутник

Русија нема да ги комбинира вакцините АстраЗенека и Спутник V. Ова доаѓа откако Етичкиот комитет на руското Министерство за здравство не одобри клинички тестирања...

Свет 25.05.21 | 12:31

„АстраЗенека“ го презема американскиот производител на лекови „Алексион“: Британија отвори истрага за кршење на конкурентноста

Британскиот регулатор за заштита на конкурентност на пазарот го истражува преземањето на американскиот производител на лекови „Алексион“ од страна на компанијата...

Здравје 23.05.21 | 11:43

Британско истражување: „Фајзер“ и „Астразенека“ ефикасно штитат од индиската и британската мутација на Ковид-19

Најново истражување на Здравствениот институт на Англија покажало дека вакцините на компаниите „Фајзер“ и „АстраЗенека“ се ефикасни во заштитата на луѓето од индиската...

Свет 20.05.21 | 18:11

Два смртни случаи во Белгија најверојатно поради вакцината на „АстраЗенека“

Белгиската агенција за лекови информира дека се регистрирани два смртни случаи во земјата на лица вакцинирани со „АстраЗенека“ и дека смртта најверојатно се должи...

Здравје 19.05.21 | 11:36

„Фајненшл тајмс“: Трета доза од „Астра-Зенека” значително ја засилува ефикасноста на вакцинацијата

Истражување објавено во реномираниот бизнис магазин „Фајненшл тајмс“ наведува дека примањето трета доза од вакцината против Ковид-19 на компанијата „АстраЗенека“...

Свет 13.05.21 | 22:32

Норвешка ја повлече целосно од употреба вакцината на Астра Зенека

Норвешка официјално ја повлече од употреба вакцината на Астра Зенека против Ковид-19, објави ДПА. Премиерката на државата Ерна Солберг изјави дека одлуката е донесена...