Ознака: астра зенека
Здравје 08.05.21 | 14:36

Професор Трајковски: Што ќе прават лицата коишто примиле прва доза, власта вели потрошени се сите вакцини „Астра Зенека“?

Професорот на Технички факултет во Битола, Дејан Трајковски на својот Фејсбук профил искоментира откако излезе информација дека кај нас се потрошени сите вакцини од...

Здравје 07.05.21 | 16:26

Македонија нема да ги следи препораките на Германија и нема да ја дава „Астра Зенека“ на помлади лица од 60 години

Македонија не се предомислува и реши да не ја следи одлуката на Германија и нема да ја дава вакцината „Астра Зенека“ на лица помлади од 60 години, изјави денеска министерот...

Македонија 07.05.21 | 14:53

Вакцините на „Астра Зенека“ се потрошија

Вакцините против ковид на производителот „Астра Зенека“, кои ѝ беа на располагање на земјава, се целосно потрошени и тие се аплицираа на граѓани постари од 60 години,...

Здравје 05.05.21 | 22:34

Најнови податоци за ефикасноста на „Астра Зенека“ и „Фајзер“

Корејската агенција за контрола и превенција на болести (KDCA), објави резултати од истражувањата во кои што е наведено дека само една доза од вакцините „АстраЗенека“...

Македонија 30.04.21 | 23:28

Филипче повтори дека оние што се вакцинирале со Астра Зенека во Србија нема да можат да се ревакцинираат дома

Македонските државјани кои се на возраст под 60 години и примија прва доза на вакцина против ковид-19 од „Астра Зенека“ во Србија, нема да можат да се ревакцинираат со...

Свет 28.04.21 | 13:59

EУ сака да ја тужи Астра Зенека

Надлежниот суд во Брисел денеска почна да ја разгледува тужбата поднесена од Европска комисија против фармацевтската компанија Астра Зенека за непочитување на договорените...

Свет 27.04.21 | 09:08

„Астразенека“ ги отфрли обвинувањата на Европската комисија

Компанијата „Астразенека“ ги отфрли обвинувањата на Европската комисија дека не го почитува договорот за испорака на вакцини, наведувајќи дека оваа правна постапка...

Македонија 26.04.21 | 14:44

Сите вакцинирани во Србија ќе можат да ја примат втората доза во Македонија, освен оние со „Астра Зенека“

Сите граѓани кои се вакцинирани во Србија со кој бил тип на вакцина, освен со „Астра Зенека“, ќе можат да ја примат втората доза кај нас, истакна денеска министерот за...

Свет 23.04.21 | 23:12

Ефикасноста на вакцината на „Астра Зенека“ расте со возраста, покажа нова студија на ЕМА

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека придобивките од вакцината „Астра Зенека“ се зголемуваат со возраста. Според Агенијата, придобивките генерално ги надминуваат...

Свет 23.04.21 | 22:21

Канадскиот премиер Трудо ја прими првата доза на „Астра Зенека“

Канадскиот премиер Џастин Трудо ја прими во петокот првата доза на вакцина „АстраЗенека“, која предизвикува резерви поради ретки, но сериозни случаи на згрутчување...

Здравје 23.04.21 | 15:49

Норвешка: Ризикот од смрт од вакцината на „Астразенека“ е повисок отколку од Ковид-19

Норвежаните се изложени на поголем ризик од смрт ако бидат вакцинирани со вакцината на „Астразенека“ отколку ако се заразат со Ковид-19, заклучи Националниот институт...

Свет 22.04.21 | 09:46

Брисел сака да ја тужи „Астра Зенека“

Европската комисија има намера да покрене процес против англо-шведскиот произведувач на вакцината против коронавирусот „Астра Зенека“, објави изданието „Политико“...

Здравје 22.04.21 | 09:11

Граѓаните помлади од 60 години што се вакцинираа со „Астра Зенека“ во Србија, втората доза нема да ја примат во Македонија

Граѓаните кои примија прва доза од вакцината „Астра Зенека“, а сакаат да се ревакцинираат со истата вакцина, тоа може да го сторат во соседна Србија. Министерството...

Свет 22.04.21 | 09:02

Европската комисија подготвува тужба против „Астра зенека“

Европската комисија се подготвува да поднесе тужба против „АстраЗенека“, соопшти „Политико“, цитирајќи пет неименувани дипломати на Европската унија. На вчерашниот...

Македонија 21.04.21 | 19:45

Филипче: Не препорачуваме вакцинирање со Астра Зенека на помлади од 60 години, веќе вакцинираните може да се ревакцинираат во Србија

За сега кај нас нема да ја даваме вакцината на Астра Зенека на лица помлади од 60 години, има мала бројка на тромботични ситуации кои се предизвикани особено кај помлади...

Свет 20.04.21 | 17:20

Шведска: Наместо „Астра Зенека“, друга вакцина како втора доза

Швеѓаните помлади од 65 години, кои примиле една доза на вакцината против коронавирус од „Астразенека“, како втора доза ќе примат вакцина од друг прозиводител, објави...

Балкан 19.04.21 | 10:42

Индија ѝ донираше 50.000 вакцини од „Астра зенека“ на Албанија

Во Албанија пристигна пратка од 50.000 дози вакцини од „Астра зенека“, донација од Индија. На меѓународниот аеродром во Тирана, пратката ја пречекаа министерката за здравство...

Свет 17.04.21 | 09:51

Бројот на случаи на згрутчување после вакцината на „Фајзер“ или „Модерна“ е скоро исто како оној на „Астра зенека“

Според истражувањето спроведено на Универзитетот од Оксфорд, бројот на лица кај кои е забележано згрутчување на крвта откако примиле вакцина против ковид-19 на „Фајзер“...

Свет 15.04.21 | 22:52

Шефицата на Данската агенција за лекови се онесвести сред пресот на кој соопштија дека веќе нема да ја користат „Астра зенека“

Шефицата на Данската агенција за лекови Тања Ерихсен се онесвести на прес-конференцијата на која ја соопшти одлуката дека нејзината земја веќе нема да ја користи вакцината...

Свет 15.04.21 | 16:19

Откако одлучи да не ги користи, Данска ќе ги даде вакцините на „Астра зенека“ на посиромашни земји

Данска размислува да ги дистрибуира вакцините против Ковид-19 на Астра Зенека на посиромашните земји откако ја стопира употребата поради загриженост за формирање на...