Ознака: астра зенека
Здравје 30.07.21 | 09:13

Директорот на „Астра Зенека“ има свој став за третата доза на вакцина против ковид-19

Паскал Сорио, извршен директор на „Астра Зенека“, изјави вчера дека се уште не е јасно дали трета доза од вакцината ќе биде потребна за продолжена имунизација против...

Здравје 29.07.21 | 09:25

Нови испитувања за згрутчување на крвта по втора доза на вакцината АстраЗенека

Вкупно 316 случаи на тромбоза со синдром на тромбоцитопенија (ТТС) се пријавени кај возрасни лица кои примиле вакцина АстраЗенека во некоја од земјите на Европската Унија. Студијата...

Здравје 28.07.21 | 11:57

Русија ќе тестира комбинирано вакцинирање со „Спутник“ и „Астра Зенека”

Здравствените власти во Русија го одобриле тестирањето на вакцинација против коронавирусот со комбинација од вакцини од два различни производители, поточно со „Спутник“...

Здравје 22.07.21 | 12:42

Две дози од вакцините на Фајзер и Астра Зенека се ефикасни против делта сојот на коронавирусот

Најновата научна студија за анти-ковид 19 вакцините направена во Велика Британија докажува висока ефикасност на вакцините на Бионтек/Фајзер и на АстраЗенека против...

Здравје 12.07.21 | 12:29

Со Астра Зенека ќе се вакцинира по шест недели, а не по три месеци како порано

Наместо на досегашните 12 недели по примањето на првата доза од вакцината на производителот Астра Зенека, втората доза ќе се прими со навршување на 6 недели по првата...

Македонија 12.07.21 | 11:42

На пола скратено времето за примање на втора доза „Астра зенека“

Рокот за примање на втора доза „Астра зенека“ од 12 недели ќе се скрати на шест недели, што ќе важи за сите граѓани кои треба да се ревакцинираат со оваа вакцина рече...

Свет 09.07.21 | 16:56

Cеверна Кореја одби два милиона дози „Астра зенека“

Cеверна Кореја ги одби планираните пратки на вакцините против Ковид-19 на компанијата „Астра зенека“, што беа организирани како дел од глобалната шема „Ковакс“, поради...

Здравје 09.07.21 | 13:57

Филипче: Донацијата од 100 илјади вакцини „Астра Зенека“ е лична иницијатива на грчкиот премиер Мицотакис

Денеска во Македонија пристигна донација од 100.000 вакцини на производителот „Астра Зенека“ од Грција. Донацијата е на лична иницијатива на грчкиот премиер Киријакос...

Здравје 09.07.21 | 11:55

Филипче: Пристигнуваат 100 илјади вакцини на Астра Зенека, донација од Грција

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека денеска пристигнуваат 100 илјади вакцини на Астра Зенека, донација од соседна Грција. Тој соопшти дека денеска ќе бидат...

Македонија 02.07.21 | 11:50

Пристигнуваат вакцини „Модерна“, донација од Хрватска

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека во Македонија ќе пристигнат вакцини „Модерна“, што ќе бидат први од овој производител кај нас. Тоа ќе биде...

Македонија 02.07.21 | 07:45

Откако ги исфрли од употреба за своите граѓани: Данска ќе ни даде вацкини Астра Зенека

Данска ќе донира два милиони доза вакцина од компанијата АстраЗенека на Албанија, Босна и Херцеговина,  Македонија и Косово, како и дополнителни милиони дози од истата...

Музика 20.06.21 | 16:39

Лица кои примиле „Астра Зенека“ не може да одат на концерт на Брус Спрингстин

Со олабавување на ковид мерките почнаа и концертите, но паднаа и првите забрани! Присуството ќе зависи и од примената вакцина. Пејачот Брус Спрингстин им се враќа на...

Македонија 19.06.21 | 08:07

Во Ниш и на белградски Саем викендов ќе се ревакцинираат 15 илјади македонски граѓани со Астра Зенека

На Белградскиот саем и Чаир во Ниш викендов ќе се ревакцинираат околу 15 000 македонски граѓани, кои на 27 и 28 март ја примија првата доза на вакцината Астра Зенека, а продолжува...

Свет 18.06.21 | 15:50

ЕК вели едно, „Астра зенека“ друго – каква е всушнот пресудата за судскиот спор?

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ соопшти денеска дека ЕУ го загубила правниот спор, покренат против оваа компанија поради доцнење во производството и испорака...

Здравје 15.06.21 | 11:50

Филипче: Пристигна вакцините „Астра Зенека“, донација од нашите пријатели од Грција

Денеска од нашите пријатели од Владата на Република Грција ја примивме донацијата од 20 000 дози вакцини „Астра-Зенека“, напиша на Фејсбук министерот за здравство, Венко...

Македонија 15.06.21 | 08:20

Денеска доаѓаат грчките „Астра Зенека“, бугарските уште се чекаат

Вакцините кои Грција ги најави како помош за Македонија, денеска се очекува да пристигнат во Скопје. Станува збор за донација од 20.000 дози „Астра Зенека“, јави...

Здравје 14.06.21 | 20:42

Денеска пристигнаа 12.870 дози „фајзер“, утре треба да дојдат 20 илјади вакцини на „Астра Зенека“

Министерството за здравство информира дека денеска пристигна нова пратка од вкупно 12.870 дози вакцини „Фајзер“ во државата. Станува збор за редовната пратка која ја...

Балкан 14.06.21 | 18:43

Во Грција Астра Зенека се препорачува да се користи за лица над 60 години

Поради подобрената епидемиолошка слика во земјата и доволниот број вакцини, Националната комисија за вакцинација на Грција, препорачува вакцината на Астра Зенека...

Свет 13.06.21 | 18:15

Нова препорака од ЕМА: „Астра зенека“ да не се дава на лица над 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека земјите треба да ја избегнуваат вакцината „АстраЗенека“ против Ковид-19 за лицата на возраст над 60 години поради...

Здравје 07.06.21 | 14:57

Во Велес денеска и утре се вакцинира со „Астра Зенека“

На пунктот за Масовна вакцинација против Ковид-19 сместен во спортската сала на ССОУ „Коле Неделковски“ во Велес денеска и утре со прва доза од „Астра Зенека “ се вакцинираат...