Ознака: астероид
Калеидоскоп Технологија 16.12.20 | 15:51

Историски потфат: Јапонско вселенско летало на Земјата донесе примероци од далечен астероид

Примероците прашина од црн песок собрани од јапонското вселенско летало „Хајабуса 2“ на астероидот 162173 Рјугу, што се наоѓа на околу 300 милиони километри од Земјата,...

Технологија 21.10.20 | 22:46

Историска мисија: Вселенското летало на НАСА зграпчи примерок од астероидот Бену

Вселенско летало на НАСА во вторникот ја допре површина на астероидот Бену, зграпчувајќи примерок од карпи кои датираат од раѓањето на нашиот Сончев систем за да ги...

Калеидоскоп 02.06.20 | 11:33

НАСА предупреди дека кон Земјата се приближува опасен астероид

Астероид, класифициран како „потенцијално опасен“, ќе се приближи до Земјата на 6 јуни, соопшти НАСА. Како што е наведено, астероидот, чиј дијаметар е помеѓу 250 и 570 метри,...

Калеидоскоп 25.05.19 | 09:26

Во недела покрај Земјата ќе прелета огромен астероид со својата месечина

Научниците на НАСА објавија дека во недела блиску до Земјата ќе прелета голем двоен астероид. Астероидот е наречен 1999 KW4 и е составен од едно тело со дијаметар од 1,5 километри...