Ознака: АСОМ
Економија 03.07.21 | 09:21

Измените на Законот за игри на среќа ќе остават 10.000 луѓе на улица и 250 милиони евра дупка во буџетот

Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) во врска со измените на Законот за игри на среќа, со кои, меѓу другото, се предвидува дистанцирање на објектите на најмалку...

Економија 12.05.21 | 14:53

АСОМ: Строго се почитува забраната за малолетници од Законот за игрите на среќа – дистанцата од 500 метри е нелогична и неприфатлива

Претседателот на Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) Вaско Илијевски во денешното гостување во емисијата „Утрински брифинг“ ги изнесе ставовите на Асоцијацијата...

Економија 20.04.21 | 13:56

АСОМ: Повеќе од 250 коментари на ЕНЕР ги потврдуваат негативните последици од измените на Законот за игри на среќа

Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) информира дека вчера, 19 април, истече рокот за поднесување коментари и забелешки на предлог измените на...

Економија 16.04.21 | 13:26

АСОМ: Ќе ги преземеме сите мерки, спорниот Закон за игрите на среќа да не се донесе

Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) денеска одржа прес-конференција пред Владата на која ги изнесе своите ставови во врска со предлог измените...

Економија 12.04.21 | 17:20

Измените на Законот за игри на среќа ќе ја збришат индустријата – без работа остануваат повеќе од 8.000 луѓе

Предлог измените на Законот за игрите на среќа и забавните игри поставени на Единствениот национален електронски регистер на прописи (ЕНЕР) ќе ја збришат целата стопанска...

Економија 12.04.21 | 13:13

Измените на Законот за игри на среќа ќе ја збришат индустријата – без работа остануваат повеќе од 8.000 луѓе

Предлог измените на Законот за игрите на среќа и забавните игри поставени на Единствениот национален електронски регистер на прописи (ЕНЕР) ќе ја збришат целата стопанска...

Економија 13.02.21 | 10:18

Високи 10% е уделот на спортските обложувалници во вкупно собраниот данок на личен доход во државата

Уделот на спортските обложувалници во земјава во вкупно собраниот данок на личен доход во државната каса изнесува речиси 10%. Високите 10% се заради фактот што данокот...

Економија 21.12.20 | 15:31

АСОМ: Владата итно да ја продолжи уредбата за он-лајн спортско обложувањe, државата ризикува да изгуби стотици милиони денари во буџетот

Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија реагира до Владата дека утре, 22 декември, истекува рокот за преточување на уредбата со законска сила во трајно...

Македонија 18.12.20 | 10:49

Нема служење на пијалоци во обложувалниците по 18 часот

Асоцијацијата на спортски обложувалници информира дека откако Владата ги усвои препораките на Комисијата за заразни болести и ги донесе новите мерки за заштита од...

Македонија 15.02.19 | 11:36

Помош од АСОМ за семејствата на трагично загинатите во автобуската несреќа

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и Банана Кик,...