Ознака: Армин Лашет
Свет 20.04.21 | 10:45

ЦДУ го потврди Армин Лашет за кандидат за германски канцелар

Претседателството на германската владеачка Христијанско-демократската унија (ЦДУ) уште еднаш го поддржа својот нов претседател, и премиер на сојузната покраина Северна...

Свет 05.04.21 | 23:45

Наследникот на Меркел бара воведување построги мерки во Германија

Лидерот на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) и премиер на провинцијата Северна Рајна-Вестфалија, Армин Лашет, побара воведување на построги мерки во Германија...

Свет 16.01.21 | 20:22

Кој е Армин Лашет, новиот претседател на ЦДУ: Избран ли е идниот Канцелар на Германија

Актуелниот премиер на германската провинцијата Северна Рајна-Вестфалија, Армин Лашет е избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија (ЦДУ). Со тоа Лешет...

Свет 16.01.21 | 14:17

Армин Лешет е новиот претседател на ЦДУ на местото на Меркел

Актуелниот премиер на германската провинцијата Северна Рајна-Вестфалија, Армин Лашет е избран за претседател на Христијанско-демократската унија (ЦДУ). Лешет е избран...