Ознака: Арбер Адеми
Македонија 27.06.22 | 20:13

Mилошоски за дивеењето на Адеми: Пратеникот од ДУИ не сакаше дневниот ред да се надополни со точка за случувањата во Брисел

Пратеникот Антонио Милошоски за „Република“ објаснува што се случуваше на денешната собраниска комисија и дивеењето на претседателот Арбр Адеми. Инцидентот настанал...

Македонија 12.04.21 | 12:45

Адеми: Села да не манипулира, помалку од 1.300 Албанци немаат државјанство, а не 7.000 или 70 илјади

Пратеникот од ДУИ, Арбер Адеми на прес-конферецнија во Собранието ја демантираше Алијанса за Албанците и нејзиниот лидер Зијадин Села околу бројката на Албанци кои...

Македонија 04.03.21 | 12:51

Адеми: Мнозинството има конзистентност и во нашите ставови и во политичкото делување

Со вчерашното гласање на доверба на Владата се расчистија дилемите наметнати од опозицијата за нестабилно владејачко мозинство, изјави денеска заменик-координаторот...

Македонија 23.07.20 | 14:58

Министерот за образование Адеми е позитивен на ковид-19

Министерот за образование, Арбер Адеми, објави дека е позитивен на Ковид-19. Драги пријатели, роднини и соработници, Ве известувам дека по неколку благи симптоми вчера...

Македонија 02.07.20 | 08:56

Адеми: Ќе победиме и ќе бидеме клучот за формирање влада

Претставникот од ДУИ Арбер Адеми од втората изборна единица, вечерва во изборната дебата на ТВ21, вели дека ДУИ ќе победи и токму нивната партија ќе биде и клучот за формирање...

Македонија 28.06.20 | 15:13

Арбен Зибери е кукавички разрешен затоа што неговиот чичко се кандидира за премиер

Разрешување на директорот на Центарот за јавно здравје во Скопје Арбен Зибери и неговата замена со Александар Стојанов е срамен чин на политичка одмазда, напад врз...

Македонија 10.06.20 | 10:59

Адеми: Од 1 септември сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални...

Македонија 05.05.20 | 17:08

Матурантите со диплома од средно, без полагање матура ќе се запишуваат на факултет

На високообразовните установи, покрај веќе утврдените услови, ќе можат да се запишат и учениците од завршните години од учебната 2019/2020 година со дипломата од завршено...

Македонија 24.03.20 | 15:11

Адеми: Има предлог за државната матура, ја следиме ситуацијата и нема простор за паника

Државниот испитен центар (ДИЦ) веќе има конкретен предлог за полагањето државна матура, со оглед на вонредната состојба и неизвесноста како ќе заврши учебната 2019/2020...

Македонија 19.03.20 | 13:14

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот за образование и наука Адеми

Во секој момент се очекува да почне прес-конфренцијата на министерот за образование и наука Арбер Адеми.

Македонија 06.03.20 | 19:54

За Адеми комита и припадник на ОНА е исто

Ако ги погледнете имињата низ целата територија на Република Македонија не секогаш се ставаат имиња на училишта од писатели, нобеловци, академици, има и имиња...

Скопје 03.03.20 | 10:20

Училиштата „Рајко Жинзифов“ и „Никола Вапцаров“ во Чаир сега се викаат „Имри Елези“ и „Исмаил Ќемали“

Министерот за образование Арбер Адеми на Фејсбук објави дека се променети имињата на две училишта во Чаир – „Никола Вапцаров“, кое сега се вика „Исмаил Ќемали“ и...

Македонија 20.02.20 | 13:36

Адеми: Доколку е потребно, можно е пролонгирање на наставата

 Министерот за образование и наука Арбер Адеми денеска информира дека ја следат ситуацијата со грипот во земјава и согласно околностите ќе бидат преземени соодветни...

Македонија 15.02.20 | 22:36

Стои пред табла Република Македонија: Дали Спасовски ќе бара разрешување и на Адеми?

Дали техничкиот премиер  Спасовскиќе побара смена на министерот за образование и наука Арбер Адеми? Тој пред неколку денови  се сликал пред табла на која на кирилица...

Македонија 07.02.20 | 13:57

Треба да провериме што е и како е, јас сум по состаноци и на настани, вели Адеми за јавните тепачки на ученици

Министерот за образование и наука, Арбер Адеми изјави дека службите во МОН ќе проверат за што точно се работи, одговарајќи на прашање дали знае за организирани борби...

Македонија 10.12.19 | 14:51

Адеми: Згрозен сум од снимките, учениците треба да се соочат со педагошки или казнени мерки

Министерот за образование и наука Арбер Адеми изјави дека осудува какво било девијантно однесување на учениците во и надвор од училиштата. Во врска со снимките со насилно...

Македонија 19.07.19 | 14:53

Илиевски: Ова е криминал – ќе добијам отказ зашто излегов пред јавноста за незаконските титули на Адеми и Нухиу

Невиден скандал и криминал – вака просветниот директор Ѓорѓи Илиевски ја искоментира одлуката на Второстепената комисија за инспекциски надзор да му изрече дисциплинска...

Македонија 09.07.19 | 11:47

Адеми: Не сум заинтересиран за козметичка туку за суштинска реформа на образованието

Не сум заинтересиран за козметичка туку за суштинска реформа во образованието базирана на кредибилни анализи од кредибилни институции, изјави денеска министерот за...

Вести 02.07.19 | 00:14

Отворено писмо од менторот на Арбер Адеми

Професорот, Аслан Биљали, од Тетовскиот универзитет пиша отворено писмо до државниот просветен инспектор Ѓорѓи Илиевски, во кое застанува во одбрана на министерот...

Македонија 15.05.19 | 14:08

Адеми: Децата да се вакцинираат зашто нема да ги запишуваат во училиште

Министерот за образование и наука Арбер Адеми апелира до родителите да ги вакцинираат децата по вчерашната одлука на Владата за примање на документите за упис на првачиња...