Ознака: арафат шабани
Македонија 25.10.22 | 07:59

Беса ќе „ги прими“ Бугарите во Уставот ако „20 проценти“ се замени со „албански јазик“

По Алијанса за Албанците (АА) и втората опозициска партија од албанскиот блок Беса излезе со услов за поддршка на уставните измени со кои Бугарите и други народи би се...

Македонија 03.08.22 | 17:31

Русковска, Трајчева, Јосифовска: Муареми најавува кривични пријави за три обвинителки

Директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми до крајот на неделата ќе поднесе кривична пријава против обвинителките Вилма Русковска, Ивана Трајчева...

Македонија 23.06.21 | 14:59

МОН засега нема механизам да ги принуди наставниците да се вакцинираат, вели заменик-министерот за образование

Засега нема механизми, ниту насоки за вакцинирање на наставниот кадар кои досега не е вакциниран, ниту како ќе се спроведува наставата во новата учебна година, изјави...

Македонија 18.03.21 | 13:44

Повлечен учебникот со „неточна и навредлива“ содржина за Албанците, учениците ќе учат од дидактички материјали

Учебникот Географија за втора година гимназиско образование е повлечен од употреба и од денеска нема да се користи во наставата. Решението на стручната Комисија за...