Ознака: Арафат Муареми
Македонија 04.08.22 | 17:22

Aко горам јас, ќе горите и вие – им ветил висок функционер на СДСМ на своите сопартијци

Високо профилиран функционер на СДСМ деновиве упатил порака до актуелни и бивши највисоки партиски функционери дека не планира сам да преземе одговорност за криминалот...

Македонија 04.08.22 | 14:59

Николоски за препукувањата Рускоска – Муареми: Македонија тоне во криминал и корупција, нивните меѓусебни обвинувања ќе покажат кој и што правел

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски денес од Тетово одговарајќи на новинарско прашање во однос на тоа дали има според него судир меѓу обвинителството...

Македонија 04.08.22 | 10:32

Муареми: Доколку Русковска располага со информации и сознанија, нека поднесе обвинителен акт против мене

Улогата на еден јавен обвинител најмалку од сѐ е да изјавува дека ќе сподели сознанија и информациии со јавноста за таа да суди кој е криминалец. Обвинителката Русковска...

Македонија 03.08.22 | 23:20

Русковска ги повика амбасадите на САД и ЕУ да стават крај на притисоците врз обвинителите од страна на власта

Македонија ниту е диктатура, ниту е монархија. Во Македонија не смее да владее волјата на некои сегашни и поранешни функционери, порачува шефицата на ОЈОГОКК Вилма Русковска...

Македонија 28.07.22 | 14:57

Освен обвинителката Русковска, Муареми бара разрешување и на судијата кој издал наредба за претрес во Финансиската полиција

Директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, побарал до Судскиот совет разрешување на одговорност на судијата на претходна постапка Седат Реџепагиќ,...

Македонија 28.07.22 | 13:09

Муареми: Намерно исценираните и неосновани напади доаѓаат од еден ист центар

Јас како директор, како и вработените во Управата за финансиска полиција препознаваме и свесни сме дека овие намерно исценирани и неосновани напади кон нас, доаѓаат...

Македонија 28.07.22 | 08:43

Објавена кривична пријава за директорот на Управата за финансиската полиција

Поради основано сомневање дека директорот на Управата за финасиска полицицја сторило кривично делчоа злипутреба на служнбената положба и овластувања, како и кривчно...

Црна хроника 27.07.22 | 18:31

Муареми нема да ја остави Рускоска на раат: Бара Советот на јавни обвинители да ја преиспита нејзината работа

Арафат Муареми не се откажува од барањето одговорност од Вилма Рускоска за претресот во Финансиската полиција. Откако минатиот вторник поднесе претставка до шефот...

Македонија 25.07.22 | 19:23

Муареми до Русковска: Знаев дека ќе го злоупотребите институтот на „наводен притисок“ врз институциите

Претседателот на Агенцијата за финансиска полиција, Арафат Муареми, реагира на  изјавата на обвинителката Вилма Русковска, која тврди дека претставката за претрес...

Македонија 25.07.22 | 18:21

Рускоска: Претставката е поднесена минатиот вторник, нејзиното соопштување сега во јавноста го сметам за директен притисок врз обвинителството и судот

Обвинителката Вилма Русковска, денес изјави за Дојче Веле дека претставката од Управата за финансиска полиција била испратена уште минатиот вторник, само еден ден...

Црна хроника 24.07.22 | 11:50

Истрагата треба да покаже: Дали во финансиската полиција се спроведувале фиктивни истраги?

Дали во финасиската полиција се отворени голем број на предмети со анонимен пријавувач и како се затворени – ова се дел од одговорите кои треба да ги даде предистрагата...

Црна хроника 18.07.22 | 14:28

Претрес во просториите на директорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција врши претрес во просториите на директорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми, објави „Фокус“...

Македонија 24.04.22 | 18:57

Спасовски за грабежот во магацинот: Шпекулации се дека е украдено оружје

Кражби се случуваат насекаде, престапници и криминалци постојат насекаде, но важно е државата да има вистински одговор и оние коишто направиле кривични дела да се изведат...

Македонија 19.04.22 | 11:55

Директорот на финансиска полиција: На работа сум, а премиерот не побарал оставка од мене

Директорот на управата за финансиска полиција Арафат Муареми ги демантира обвинувањата дека премиерот Ковачевски му побарал оставка. Во меѓувреме 4 институции водат...

Македонија 18.04.22 | 18:20

Нов скандал: Владата го разрешува шефот на финансиската полиција Арафат Муареми

Во напната атмосфера попладнево владата го разрешува шефот на Финансиската полиција Арафат Муареми кадар на СДСМ, објави неофицијално expres.mk. Муареми во јавноста се...

Македонија 17.04.22 | 17:16

„Не сум во бегство“, вели директорот на Финансова Арафaт Муареми

Директорот на Финансиската полиција Арафат Муареми во телефонска изјава за ТВ21 ги демантираше написите на некои онлајн медиуми дека е во бегство. Муареми рече дека...

Македонија 11.11.21 | 09:20

„Ќе пуштиме една инспекција, нема проблем“: Што ветуваше пред избори Муареми чија полиција утрово упадна кај пратеник

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ од Струга Јован Јаулески утрово информира дека четворица припадници на Финансиската полиција упаднале во неговиот дом за да вршат претрес....

Македонија 29.09.21 | 21:08

Директорот на Финансиска полиција се заканува дека ќе прати инспекција во Сопиште

ВМРО-ДПМНЕ објави видеоснимка на која се слуша како директорот на Финансиската полиција Арафат Муареми се заканува дека ќе прати инспекција во општина Сопиште. Заев...

Економија 23.12.20 | 12:02

Уште три банки постапувале слично како Еуростандард банка

Директорот на Финансиската полиција Арафат Муареми, во емисијата „24 анализа“ изјави дека под лупа на институцијата со која тој раководи се уште две до три банки, кои...

Вести 23.12.20 | 11:53

Муареми: Финансиска истражува уште три банки кои постапувале слично како Еуростандард банка

Вистинска бомба одекна вчера во финансискиот свет, откако директорот на Финансиската полиција Арафат Муареми, во емисијата „24 анализа“, изјави дека под лупа на институцијата...