Ознака: аптеки
Црна хроника 29.10.20 | 10:44

Обвинение за скопјанец кој ограбувал аптеки низ градот

Основното јавно обвинителство Скопје поднело обвинение против 38-годишен скопјанец за разбојништва во аптеки во Скопје. Обвинетиот на 10 септември, влегол во аптека...

Економија 17.03.20 | 12:08

Цените на маските ќе се замрзнат, на одредени производи цената се враќа како таа на 9 март

Основните продукти за заштита од коронавирусот кои се продаваат во аптеките (маски, алкохол, ракавици), се предвидени во вчерашната одлука на Владата за замрзнување...

Здравје 15.03.20 | 16:04

Вработените во аптеките апелираат граѓаните да носат заштитни маски кога ќе влегуваат во објектите

Здружението на приватни аптеки (ЗПАРМ) бара насоки за однесување на граѓаните при посета на аптеките и можност за континуирани набавки на заштитни маски, заштитни одела,...

Македонија 02.03.20 | 17:33

Заштитните маски поскапеа во аптеките поради добавувачите

Здружението на приватни аптеки соопшти дека сака да се огради од шпекулациите на одредени субјекти, дека во овие сериозни моменти на опасност од појава на епидемија...

Здравје 30.09.19 | 11:56

Од утре нема квоти за лекови во сите аптеки

Од утре се укинуваат квотите за земање лекови од аптека. Директорот на Фондот за здравствено осигурување Ден Дончев вели дека од оваа мерка бенефит ќе имаат сите граѓани,...

Здравје 12.09.19 | 15:29

ФЗОМ најави укинување на квотите за приватни аптеки

Од први октомври се укинуваат квотите за сите ПЗУ аптеки со кои Фондот има склучено договор, а се во мрежата на здравствени установи на Министерството за здравство....

Црна хроника 09.08.19 | 10:09

Затворени две аптеки во Велес, издавале лекови без рецепт

Две аптеки во Велес се затворени поради незаконско работење околу набавка и издавање лекови без рецепти на лица уживатели на дрога. Како што соопшти МВР, СВР Велес вчера...

Здравје 06.08.19 | 15:14

ФЗОМ: Ако болниот не може, негов близок може да го подигне лекот

Фондот за здравствено осигурување информира дека интензивно презема соодветни активности и мерки за укинување на квотите на сите аптеки и за воведување нови контролни...

Здравје 22.04.19 | 15:45

ФЗОМ ги зголеми квотите за лекови за април поради морбилите и сезонските алергии

Поради сезонските алергии и прогласената епидемија на морбили на територија на цела држава, но и и по направена сондажа за искористеност на квоти за месец април на приватните...

Црна хроника 26.03.19 | 14:41

Со шприц и скалпел ограбувал аптеки, крадел и во Центарот за ментално здравје

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице кое се товари за извршени две кривични дела – Разбојништво од член 237 став 1 од Кривичниот...

Црна хроника 26.03.19 | 12:14

Се заканувал со шприц и игла: Крадел во аптеки и во болницата во Бардовци

Oсновното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против едно лице кое се товари за извршени две кривични дела – разбојништво и тешка кражба во текот на декември...

Здравје 20.03.19 | 15:40

Вкупно 776 аптеки ќе добијат 12 илјади денари зголемени квоти и за март

Седумстотини седумдесет и шест приватни здравствени установи-аптеки, со кои Фондот за здравствeнo осигурување во моментов има склучено договор, за месец март 2019 година,...