Ознака: апостол симовски
Македонија 03.03.21 | 14:22

Само господ ќе може да ги провери податоците: На пописот никој нема да добие потврда како се изјаснил

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симески денеска изјави дека нема потреба бугарските здруженија во земјава да бараат посебна графа во пописот, бидејќи...

Македонија 02.03.21 | 20:55

Симовски: Пристапот преку VPN апликација се регистрира и се чува како доказ за упаѓање во системот

Тврдењето дека многу граѓани се попишале преку користење на VPN апликација е невозможно, бидејќи тоа се регистрира и тие податоци не одат во базата каде се складираат...

Македонија 02.03.21 | 10:42

Симовски: Три години затвор за оној што ќе се попише како да е во странство

Системот за попишување е максимално заштитен и не може никој да упадне со лажни податоци, а кривична постапка ќе биде покрената за секој оној што се обидува да го изманипулира...

Македонија 01.03.21 | 15:19

Првиот човек на Статистика најави казни за тие што одбиваат да се попишат

Најважно за сите е да имаме доволно точни, навремени и квалитетни информации, што ќе придонесе за развој, во овој момент најмалку размислуваме за санкции, рече денеска...

Македонија 24.02.21 | 11:49

Ќе се попишуваат починати, но не и родени по 31 март

Државниот завод за статистика вчера го објави јавниот конкурс за ангажирање реонски попишувачи и реонски инструктори кои ќе учествуваат во спроведувањето на пописот...

Македонија 16.02.21 | 12:47

Симовски се извини: Порешив кога реков дека роднина не може да ги каже јазикот и етничката припадност на печалбарите

Директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС) Апостол Симовски изјави дека погрешил кога рекол дека етничката припадност и мајчиниот јазик на пописот ќе можат да...

Македонија 12.02.21 | 19:06

Симовски: Да ги поттикнеме нашинците во странство сами електронски да се попишат

Со изјавата дека при пописот на дијаспората од страна на членовите од нивните семејства, нема да може да се пополнат податоците за етничката припадност, религијата...

Македонија 10.02.21 | 12:07

Власта е неспособна да го испорача најавениот попис, директорот на Статистика на една страна, заменикот на друга

Директорот на Заводот за статистика, Апостол Симовски дента кога ја презентираше методологијата за пописот, рече дека етничката и верската припадност се лични, и доколку...

Македонија 10.02.21 | 08:11

Првиот човек на Статистика сакал на попиот да нема графа за етничка и верска припадност

За разлика од пописите во 2002 и 2011, појасни првиот човек на Заводот за статистика Апостол Симовски, со сегашниот се опфаќааат и нашите граѓани кои се надвор од државата...

Македонија 09.02.21 | 16:06

Симовски потврди дека за тие што не се во Македонија податоци ќе дава лице што најмногу ги познава

 Државниот завод за статистика останува на ставот дека пописот е исклучиво статистичка операција и ќе ја спроведе на таков начин. Свесни сме дека ќе има политички притисоци,...

Македонија 09.02.21 | 10:07

Заев не може да го усогласи директорот со заменикoт на Статистика, а не пак да го попише населението

Власта дезориентирана, Заев не може да го усогласи директорот со заменик директорот на Статистика, а не пак да го попише населението. Од авион се гледа дека пописот се...

Македонија 05.02.21 | 12:36

Симовски ја објави Методологијата за подготовка, организација и спроведување на пописот

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски денеска на прес-конференција ја објави Методологијата за подготовка, организација и спроведување на пописот...

Македонија 05.02.21 | 08:15

Заводот за статистика ќе објави детали за пописот

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски заедно со заменикот-директор Илми Селами денеска ќе одржат прес-конференција за Методологијата за подготовка,...

Македонија 01.02.21 | 17:38

За пописот на нерезидентното население ќе бидат ставени во функција сите капацитети на МНР

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари средба со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски и неговиот заменик Илми Селами, шри што...

Македонија 25.01.21 | 11:15

Силјановска Давкова: ДЗС како Лиде веруваат во министерот за здравје?

LOOSE – LOOSE политика, наместо WIN- WIN статистика!, вака професорката по уставно право и пратеник Гордана Силјановска Давкова го коментира најавениот попис и лажната закана...

Македонија 21.01.21 | 21:51

Симовски се закани: Кој нема да се попише, пет години затвор

Нема поминато еден цел ден од изгласување на законот за попис, а власта започна да се заканува. Граѓаните не го прифатија законот за попис и имаше бурни реакции по социјалните...

Македонија 17.01.21 | 11:37

Симовски: Сигурен сум дека на многумина нема да им се бендисуваат резултатите од пописот, ама не ме интересира

Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме, порачува директорот на Државниот завод за статистика...

Македонија 13.01.21 | 20:57

Ќе се попишуваат сите присутни и отсутни државјани, најави директорот на Државниот завод за статистика

Во гостувањето на Дневникот на ТВ Сител, директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски истакна дека со пописот се дава можност да бидат попишани сите...

Македонија 21.12.20 | 20:05

Првиот човек на Заводот за статистика убедува дека на пописот ќе има графа за етничка припадност

Апостол Симевски, директор на Заводот за статистика во емисијата 24 анализа истакна дека белегот етничка припадност ќе биде дел во пописот и јазикот и ќе има белег за...

Македонија 11.12.20 | 16:43

Резултатите од пописот ќе се знаат најдоцна за шест месеци

Подготовките за пописот почнаа одамна, бидејќи попис не се подготвува за месец, два, или година дена, туку подолг временски период. Веќе долго време се подготвуваме,...