Ознака: Апелација
Црна хроника 02.12.19 | 20:35

Боки 13 побарал за неговиот притвор Апелација да одлучува на затворена седница

Апелацискиот суд денеска не ја разгледувал жалбата за притворот првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски. Од Апелацискиот суд за МИА, информираат дека...

Црна хроника 02.12.19 | 10:06

Боки 13 треба да биде испуштен од болница, Апелација решава за притворот

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски денеска треба да биде испуштен од Градската општа болница „8-ми Септември“ каде што беше хоспитализиран минатата...

Македонија 20.11.19 | 13:06

Рускоска до еден од судиите во Апелација: Ако сте ја пуштиле Катица, од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага

Ако ти со советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага. Заради судии како Вас, никогаш нема во ЕУ да влеземе. Ако...

Македонија 20.11.19 | 12:55

Апелација за Рускоска: Нејзините сомневања се паушални, неосновани и грубо мешање во работатат на судот

Aпелација денеска на колегум расправала по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите кои вчера донесоа одлука...

Македонија 20.11.19 | 12:11

Судиите на излегување од Апелација не открија зошто биле во судот

Членови на Судскиот совет денеска беа во Апелацискиот суд во Скопје каде што треба да се одржи итен колегум по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе...

Црна хроника 14.10.19 | 14:26

Кривиччниот суд повторно ќе одлучува дали Јанева ќе излезе од притвор

Скопска Апелација одлучи дека Кривичниот суд повторно треба да одлучува дали Катица Јанева ќе биде пуштена од притвор со гаранцијата од недвижност во три стана. Од...

Црна хроника 04.10.19 | 14:38

Катица Јанева бара од Апелација да ѝ го укине притворот

Во Апелацискиот суд во Скопје пристина нова жалба од адвокатите на поранешната специјалната обвинителка Катица Јанева, по одлуката на Кривичниот суд да не се прифати...

Црна хроника 03.10.19 | 10:23

Дуковски: Јовановски нема желудник, секој ден е во болница, може да умре

Адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски, денеска во Апелација истакна дека неговиот клиент е во загрижувачка здравствена состојба, и дека секој ден повраќа поради...

Црна хроника 01.10.19 | 11:00

Апелација денеска одлучува за притворот на Јанева

Боки 13 и Зоран Милески Кичеец биле следени речиси еден месец пред да бидат уапсени Ова се дел од доказите обезбедени со посебните истражни мерки кои им биле дадени на...

Македонија 18.09.19 | 09:48

АА: Пресудите за Диво насеље се максимални само зошто обвинетите се Албанци

Вчера режимот ВМРО-ДУИ со цел дефокусирање на вниманието на јавноста од скандалите на таканаречените бомби, го монтираше случајот Куманово, а денес новиот режим на...

Црна хроника 17.09.19 | 19:15

Апелација ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелацискиот суд ја потврди првостепената пресуда за случајот „Диво Насеље“, односно сега и правосилно се осудени обвинетите, од кои седумина на доживотен затвор....

Македонија 11.09.19 | 14:51

Апелација ги потврди затворските казни за обидот за убиство на Зијадин Села

Апелацискиот суд во Скопје ги потврди во целост сите затворски казни изречени од Основниот кривичен суд Скопје на седуммината обвинети за обид за убиство на пратеникот...

Македонија 10.04.19 | 22:19

Спасовски: Ова што се случи со студентката од Паланка покажува колку не е реформирано судството

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека намалувањето на затворската казна на возачот кој ја прегази студентката Фросина Цековска од Крива Паланка...

Македонија 01.04.19 | 18:34

Груевски циничен за ослободувањето на Заев: Ова е реформираното судство

Поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски со циничен статус на Фејсбук ја прокоментира одлуката на Апелација за ослободителна пресуда за случајот ,,Поткуп”...

Македонија 01.04.19 | 14:21

Кацарска и Апелација брзаа да го решат „Тенк“ од преголема љубов и почит кон мене, а Заев кога ќе ги унапреди има лом да биде

Коментирајќи ги двојните аршини во судството, каде за него случаите се решија во два месеца, а за Заев се решава цела година, Никола Груевски на „Фејсбук“ се шегува...

Македонија 26.03.19 | 17:12

Апелација одлучува за притворот на Мијалков

Денеска се одржуваше јавна седница во апелација токму по барање на Сашо Мијалков. Неговите адвокати ја обжалиле одлуката на Кривичниот суд кој одреди притвор откако...

Црна хроника 22.03.19 | 18:09

Од 16 на 8 години намалена казната затвор за убиецот на младиот охриѓанец Матилоски

Од 16 на 8 години затвор е намалена казната за српскиот државјанин Бојан Угреновиќ, кој за време на новогодишниот дочек на 2016 година во Охрид, до смрт го претепа 26-годишниот...

Македонија 08.03.19 | 14:45

Мијалков: Мојот стил на живеење и однесување не е бегството

Обвинетиот Сашо Мијалков реагираше во Судот на барањето на обвинителката на СЈО Фатиме Фетаи Судот да му одреди притвор поради опасност од бегство. Тој кажа дека ваквите...