Ознака: Апелација
Црна хроника 12.03.21 | 13:26

Мијалков останува во притвор

Апелацискиот суд Скопје ја одби како неоснована жалбата на Сашо Мијалков во предметот „Таргет – Тврдина“ и го потврди решението за притвор како мерка за обезбедување...

Македонија 24.02.21 | 14:38

Со блага казна ќе се мачкаат очи, договорот на Заев со Мијалков ќе се види на Апелација

Сашо Мијалков во петок ќе ја слушне висината на казната за предметот „Таргет-тврдина“. Казна ќе има и тоа не спорно. Но, главното прашање е колкава и што таа ќе предизвика....

Црна хроника 09.02.21 | 21:52

Две години затвор за виновникот за сообраќајката кај Млечен: Апелација ја измени казната

Наташа Димитриевска, сопругата на тетовецот Гоце Димитриевски, кој пред повеќе од две години загина во сообраќајната несреќа кај „Млечен ресторан“ во Скопје, на Твитер...

Црна хроника 30.10.20 | 15:32

Апелација одлучи: Боки 13 излегува од Шутка, оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина мерката притвор и определи мерка куќен притвор. „Апелациониот...

Црна хроника 04.09.20 | 13:51

Апелација делумно ја прифати жалбата на Зоран Милески – Кичеец, повторно ќе се рагледува запленувањето на имот

Апелацискиот суд Скопје делумно ги уважи жалбите на осуденито во случајот „Рекет“, Зоран Милески – Кичеец, на начин што ја потврди првостепената пресуда, по однос...

Македонија 28.07.20 | 18:18

Скопска Апелација го одби барањето на Панчевски, на 4 август ново рочиште во велешкот суд

Апелацискиот суд Скопје го отфрли барањето на поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, за изземање на Велешкиот суд и префрлување на...

Црна хроника 13.07.20 | 18:00

Во апелација дедо Љубе ја докажуваше својата невиност

Љубомир Митев (80) од Којково, познат на јавноста како Дедо Љубе, денеска бараше правда во Апелациониот суд во Скопје, каде се одржа седница по жалбата поднесена од Основното...

Сервиси 26.06.20 | 11:57

Одложени сите седници и расправи следната недела во кривичниот оддел на Апелација

Сите јавни седници и расправи закажани за следната недела во Кривичниот оддел на Апелацискиот суд Скопје се одлагаат, информираат денеска од Апелација. Се одлагаат...

Црна хроника 27.05.20 | 15:42

Кој и зошто ја „загубил“ жалбата поднесена од Чавков?

Жалбата на Чавков доставена против пресудата од 18 години затвор за тероризам не била стигната до Апелациониот суд во Скопје кој денес ја започна седницата за одлучување...

Македонија 10.02.20 | 20:16

Кои се судиите кои одат во Апелација?

Судскиот совет по повеќе од една година од објавувањето на огласот за избор на судии во Апелацискиот суд конечно избра шестмина судии кои ќе треба да го пополнат кусокот...

Македонија 10.02.20 | 17:57

Скандалозен избор на судии: Судски ја наполни Апелација со партиски миленичиња на СДСМ и ДУИ

По цела година политичко пазарење, Судскиот совет денеска го направи најскандалозниот избор за судии во Апелациониот суд во Скопје. Од шесте избрани судии, барем 5 не...

Македонија 03.02.20 | 14:31

Бојан Јовановски останува во притвор, Апелација ја одби жалбата

Апелацискиот суд ја одби како неоснована жалбата на Бојан Јовановски, обвинет во случајот „Рекет“ и го потврди првостепеното решение, со кое тој останува во притвор. Апелацискиот...

Македонија 23.01.20 | 14:46

Адвокатот на Боки 13 бара Апелација да му го укине притворот

Обвинетиот Бојан Јовановски се наоѓа во притвор шест месеци и е однесен на преглед 60 пати. Тоа е тортура и ја претвора мерката притвор во казна. Ова го наведе одбраната...

Црна хроника 14.01.20 | 17:37

Aпелација ја одби жалбата, Јанева останува во куќен притвор

Апелацискиот суд ја одби жалба на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, да се брани на слобода. Со одлуката на судот донесена минатата недела Јанева,...

Македонија 14.01.20 | 14:38

Бескрајна амбиција за Апелација – Ставрев закажа 10 рочишта за ТНТ до 27 јануари

Судењата за ТНТ се ставени на експресна лента. Судијата во процесот Огнен Ставрев во овој месец закажа дури десет рочишта за ТНТ и едно за Монструм и тоа со траење од...