Ознака: апчиња
Свет 12.10.22 | 10:20

Финска ги пoвика помладите од 40 години да купат таблети со јод, за неколку часа аптеките останаа празни

Граѓаните на Финска ги опустошија аптеките после пораката на Министерството: „Подгответе се!“ иако инструкциите се многу јасни и таблетите со јод не се за секого. По...

Свет 23.09.22 | 13:51

Полска почна да дели апчиња јод на граѓаните во случај на радијација

Загрижена поради конфликтот во украинската нуклеарна централа Запорожје, Полска дистрибуираше апчиња јод до регионалните противпожарни служби за да им ги дадат на...

Калеидоскоп 01.07.21 | 17:49

Во Албанија: 12-годишно дете се отруло со Ибупрофен, мајката мислела дека му дава лек против дијареа

Дете на возраст од 12 години се отруло во албанското летувалиште Саранда од прекумерна количина на Ибупрофен и било префрлено со хеликоптер во болница. Како што се наведува,...

Свет 21.06.21 | 10:23

САД инвестираат во пилули против Ковид-19 кои ќе се земаат на почетокот на симптомите

Владата на САД сака да го забрза развојот на антивирални пилули против Ковид-19 и други опасни вируси со финансиска инјекција. Целта е да се развие апче кое ќе се зема...

Здравје 04.05.21 | 13:38

Фајзер тестира апчиња со кои ќе се лекува ковид-19

Компанијата Фајзер соопшти дека тестира апчиња со кои ќе се лекува Ковид 19, а пациентите нема да завршуваат во болница. Лекот би требало да биде готов до крајот на годинава,...

Свет 21.04.21 | 13:21

Џонсон: На есен ќе имаме таблети против Kовид-19 со кои се лекуваме дома

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, изјави дека до есен, Британците можеби ќе имаат нов начин на лекување на Ковид-19 со земање антивирусни апчиња. Во таа насока, Џонсон...

Семејство 04.08.20 | 23:43

Tри девојчиња хоспитализирани откако поради предизвик испиле повеќе апчиња за алергија

Три тинејџерки завршија во болница во рок од една недела поради предизвик кој започна на социјалната мрежа „Тик-ток“. Се работи за „Бенадрил“ предизвикот, во кој се...

Здравје 23.09.19 | 12:51

Апчиња за слабеење убиле 2.000 луѓе

Денеска во Франција почнува судењето за еден од најголемите скандали во здравството во оваа земја во кој настрадаа 2.000 луѓе, а многунина добија доживотни оштетувања. Со...