Ознака: Антонио Гутереш
Свет 09.06.21 | 09:44

Советот за безбедност на ОН предложи втор мандат за Гутереш

Советот за безбедност на ОН усвои денеска резолуција со која препорачува актуелниот генералниот секретар на организацијата, Антонио Гутереш, да биде избран за втор...

Свет 24.05.21 | 21:23

Независна истрага за пренасочувањето на авионот кон Белорусија бара Гутереш

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш е за независна истрага за пренасочувањето на патничкиот авион на ирската компанија Рајанер кон Минск и апсењето на белоруски...

Свет 22.04.21 | 10:56

Гутереш: Непромислено ги ограбуваме ресурсите на Земјата

По повод Денот на планетата Земја, генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Антонио Гутереш го повика светот да се посвети на обновувањето на планетата и воспоставувањето...

Свет 29.03.21 | 10:37

Гутереш: На светот му се заканува должничка криза

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави денеска дека светот се соочува со сериозен проблем на одржливост на долгот на земјите, бидејќи кризата со коронавирусот...

Свет 22.02.21 | 09:45

Гутереш: Корона вирусот предизвика пандемија на кршење на човековите права

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш, изјави дека една година по избувнувањето на пандемијата на корона вирусот светот покажал дека се соочува...

Свет 28.01.21 | 11:57

Гутереш очекува СЗО да ја одобри руската вакцина: „Спутник“ ќе oдигра важна улога во борбата против пандемијата

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш смета дека руските вакцини против Ковид-19 треба да играат многу важна улога во борбата против пандемијата и се надева дека...

Калеидоскоп 02.12.20 | 12:14

Гутереш предупредува дека човештвото е во самоубиствена војна со природата

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во обраќање пренесувано од „Би-Би-Си“ посветено на ситуацијата со животната средина на Земјата, порача дека планетата...

Свет 21.09.20 | 17:43

Гутереш: Пандемијата ја покажа ранливоста на светот, предизвиците ќе ги решиме само со поблиска соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш на отворањето на сесијата по повод 75-годишнината од ОН, порача дека само поблиската и поефикасна соработка може да ги реши...

Свет 17.09.20 | 08:38

Гутереш: Вирусот е број еден закана за глобалната безбедност во денешниот свет

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, изјави дека пандемијата на новиот коронавирус и понатаму е „надвор од контрола“ и дека светот се приближува до „најцрната...

Свет 08.05.20 | 10:45

Гутереш: Пандемијата ослободи цунами од омраза и ксенофобија

Пандемијата на новиот коронавирус успеа да ослободи „цунами од омраза и ксенофобија”, изјави денеска генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Гутереш без именување...

Свет 28.04.20 | 21:11

Компаниите што загадуваат не треба да добијат помош за справување со пандемијата

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска рече дека економската помош дадена на земјите во пандемијата Ковид-19 треба да биде поврзана со спроведувањето на...

Свет 18.04.20 | 12:47

Гутереш: Вакцината против Ковид-19 мора да им биде достапна на сите

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, изјави дека вакцината против коронавирусот, тогаш кога ќе биде пронајдена, мора да биде „глобално јавно...

Вести 15.04.20 | 09:11

Трамп го прекина финансирањето на СЗО, Гутереш со апел: Сега не е време за тоа

Американскиот претседател Доналд Трамп ја паузираше исплата за Светската здравствена органзиација (СЗО), инсистирајќи дека агенцијата мора да одговара за наводните...

Свет 10.04.20 | 08:58

Гутереш: Пандемијата на коронавирусот се заканува на меѓународниот мир и безбедност

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ги предупреди членките на Советот за безбедност на Светската организација дека пандемијата на коронавирусот се заканува...

Свет 31.12.19 | 14:00

Гутереш: Младите се најголемата сила-бидете гласни и поместувајте ги границите

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш синоќа, во својата новогодишна честитка истакна дека светот во 2020 година влегува со нови судири и несигурност,...

Свет 15.12.19 | 17:15

Генералниот секретар на ОН, Гутереш разочаран од конференцијата за климатските промени

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш е разочаран од исходот на Конференцијата за климатски промени на ООН (ЦОП25) и жали што е „пропуштена важна можност”, со оглед...

Калеидоскоп 12.12.19 | 12:09

ОН: Следните 12 месеци се клучни во битката за климата

Следните 12 месеци ќе бидат клучни во битката за климата, изјави денеска генералниот секретар на ОН, Антонио Гутериш, цитиран од ДПА. Гутереш од говорницата на Меѓународната...

Свет 01.12.19 | 17:39

Човештвото треба да ја прекине војната со природата, порача генералниот секретар на ОН Гутереш

Човештвото треба да ја прекине својата војна со природата, порача генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во пресрет на почетокот на конференцијата на ОН за клима...

Македонија 26.09.19 | 19:22

Заев – Гутереш: Македонија е синоним за победничките можности на дипломатијата и дијалогот

Премиерот Зоран Заев, во придружба на министерот Никола Димитров, се сретна со генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш, како дел од агендата на македонската...

Македонија 26.09.19 | 08:54

Заев во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Гутереш

Премиерот Зоран Заев, кој ја предводи македонската делегација на 74-тото Генерално собрание на ОН во Њујорк, денеска треба да се сретне со генералниот секретар на Светката...