Ознака: антитела
Здравје 08.09.21 | 17:47

Проф. Букарица: Aнтителата не се никакво мерило за јачината на имунитетот

Српската професорката Лилјана Гојковиќ Букарица во утринска програма им се обрати на граѓаните на Србија кои веќе имаат можност за трета доза, а некои од нив „оделе...

Македонија 22.08.21 | 14:55

Пановски прашува: Зошто луѓето со антитела да се вакцинираат во периодот кога нивната природна заштита е најизразена?

Д-р Никола Пановски на Фејсбук ги праша врвните експерти на кои се повикува министерството за здравство зошто луѓето со антитела да се вакцинираат во периодот кога...

Македонија 10.08.21 | 09:22

За СДСМ сега постојат само вакцинирани граѓани, ги бришат оние што имаат антитела

Наместо решавање на ситуацијата со корона, граѓаните гледаат само се поголеми глупости и се поголема неспособност на Заев и Филипче, велат во соопштението од ВМРО-Дпмне. Не...

Здравје 07.06.21 | 10:40

Тестови на антитела: Што може да откријат, а што не и кој треба да ги направи

Повеќе од година и половина по почетокот на пандемијата на корона вирусот, се уште има многу непознати работи за вирусот САРС-КоВ-2, вклучувајќи го и прашањето за трањето...

Здравје 01.06.21 | 11:37

Д-р Марија Гњатовиќ: Вакцините на „Фајзер“, „АстраЗенека“ и „Спутник В“ развиваат имунитет порано од „Синофарм“

Д-р Марија Гњатовиќ од Институтот за примена на нуклеарна енергија во Србија истакнува дека од почетокот на епидемијата на Ковид-19, Институтот ги следи ефектите на природната...

Здравје 28.05.21 | 08:27

Американско истражување: Луѓето што прележале ковид со благи симптоми развиваат траен имунитет

Истражување спроведено од Медицинскиот факултет при Унверзитетот во Вашингтон покажува дека луѓето што ќе се опорават од блага инфекција на Ковид-19 со месеци имаат...

Здравје 24.05.21 | 18:27

Д-р Петличковски: Трета доза од друга вакцина за оние кои нема да развијат антитела од кинеската

За граѓаните кои нема да развијат антитела и по примањето на втората доза на кинеската вакцина „Синофарм“, треба да се размислува да примат и трета доза од друга вакцина,...

Естрада 22.05.21 | 23:23

Лепа Брена по ревакцинацијата: Сите во мојот дом се вакцинираа, дури и луѓето кои работат за нас

Балканската музичка ѕвезда Лепа Брена проговори за вакцинацијата против корона, која таа веќе ја завршила поради своето здравје и здравјето на сите други. Мегапопуларната...

Здравје 22.05.21 | 21:24

Колкумина од вакцинираните развиле антитела? Дали е потребна и трета доза за оние кои не создале заштита?

Од кинеската вакцина Синофарм кај 20 проценти од граѓаните во Србија не се развиле антитела на коронавирусот. Студијата на Институтот за медицински истражувња покажува...

Здравје 19.05.21 | 18:24

Од следната недела ќе се издава „грин пас“ во кој ќе има податоци за вакцината, ПЦР тест и антитела

Следната недела ќе почнеме со издавање на таканаречен „грин пас“, тоа ќе биде оној електронски кју-ар (QR) код, во кој ќе има податоци за вакцината, ПЦР тест и евентуално...

Здравје 14.05.21 | 09:17

До осум месеци по прележување на ковид-19 траат антителата во организмот, потврди ново италијанско истражување

Антителата на коронавирусот во поголем дел од случаите траат по осум месеци по прележување на болеста без оглед на тежината на болеста, староста на пациентот и присуството...

Здравје 11.05.21 | 15:21

Антителата на ковид-19 траат до осум месеци

Антителата создадени кај пациентите заболени од вирусот ковид-19 остануваат кај пациентите најмалку осум месеци по дијагностицирањето, без оглед на сериозноста на...

Здравје 24.04.21 | 11:07

Совети од нутриционист: Оваа храна пред и по вакцинацијата помага за создавање повеќе антитела

Ако сè уште не сте ја примиле вакцината, можеби ќе ве интересира како да се подготвите и што да јадете и пиете пред и по вакцинацијата. Избегнувајте алкохол во обете случаи Иако...

Здравје 20.04.21 | 10:35

„Фајзер“, „Спутник В“ или „Синофарм“: Истражување во Србија покажа која вакцина најбрзо создава имунитет

Научниците од Институтот за примена на нуклеарна енергија (ИНЕП), ги објавија првите резултати од студијата во чии рамки го проучувале нивото на антитела и стекнатиот...

Македонија 16.04.21 | 13:13

Филипче: Бесплатно ќе се испитува присуство на антитела на Институтот за имунобиологија, но ќе има категории

На Институтот за имунобиологија и хумана генетика во Скопје ќе има бесплатно испитување за присуство на антитела, но ќе има категории, изјави денеска министерот за...

Македонија 16.04.21 | 12:11

Нема веќе бесплатно испитување на антитела во Институтот, ќе се плаќа по 736 денари

Нема веќе бесплатно испитување за присуство на антитела на Институот за имунобиологија и хумана генетика во Скопје. Од вчера за оваа услуга граѓаните ќе плаќаат приватно...

Здравје 15.04.21 | 13:35

Британско научно истражување утврдило како штити вакцината на „Фајзер“, а како на „АстраЗенека“

Истражување на британски научници кое директно го споредувало имунолошкиот одговор што го предизвикуваат вакцините на „Фајзер“ и „Астра-Зенека“ утврдило слично...

Здравје 15.04.21 | 11:42

Научници создале коктел од антитела што може да ги замени вакцините против Ковид-19

Резултати од клинички испитувања покажале дека коктел од антитела развиен од фармацевтската компанија „Регенерон“, овозмужува силна заштита против Ковид-19, кога...

Македонија 09.04.21 | 14:23

Утврдени неправилности во лабораторијата каде на скопјанка со две дози „Фајзер“ не ѝ открија антитела, издавале резултати без печат и потпис од лекар

По вонреден инспекциски надзор во биохемиската лабораторија „Скрин лаб“ – „Павлина“, Државниот санитарен и здравствен инспекторат утврдил неправилности во  работењето. Вонредниот надзор...

Македонија 07.04.21 | 10:28

Доктор Чадиковски се откажа од вакцина и апелира сите други со антитела да го сторат истото

Детскиот кардиохирург, Владимир Чадиковски, соопшти дека се откажал од примање на вакцина затоа што прележал Ковид-19 и ќе имал антитела уште неколку месеци. Истовремено,...