Ознака: антисемитизам
Македонија 18.02.20 | 22:09

Герила: Заев како Хитлер – Секому она што му следи

Низ градот осамнаа графити инспирирани од хајката и антисемитизмот против Рашела Мизрахи, која стоела над еврејските логори на смртта. Називот jedem das seine, што во превод...

Македонија 13.02.20 | 10:12

И Зиков се најде кадарен: Малку глупаво како за Еврејка

Уште еден во низата на личности блиски до СДСМ кои се најдоа повикани да ја коментираат министерката за труд и социјална политика, и тоа не за нејзината работа, туку...

Македонија 07.02.20 | 10:56

Ниските напади и говорот на омраза имаат адреса – „Бихаќка“

Удари под појас, валкани игри, лажни вести…СДСМ сè повеќе ги фаќа паниката од губење на власта и парламентарните избори, па со своите веќе проверени ниски тактики...

Македонија 06.02.20 | 20:47

МАН: Тричковски треба да биде санкциониран, „Слободен печат“ да се огради од неговите ставови

Македонската асоцијација на новинари (МАН) најостро го осудува антисемитскиот говор на омраза од колумнистот на „Слободен печат“ Бранко Тричковски. Гласноговорникот...

Македонија 06.02.20 | 18:26

Гласноговорникот на Заев со брутален говор на омраза и антисемитизам кон Мизрахи

Санкциите за говор на омраза на социјалните мрежи важат за сите, освен за миленикот на СДСМ, „новинарот“ Бранко Тричковски. Во негов стил, ако тоа може да се нарече стил,...

Колумни 11.01.20 | 07:58

Што се случи, ЛУЃЕ?

Весна Јаневска Неколку дена по смртта на мојот дедо на портата на баба ми тропнал непознат човек и го побарал младиот газда во куќата, мојот десетгодишен татко. Непознатиот...

Македонија 05.01.20 | 23:52

Ванковска: Ауу, работава забегала – до антисемитизам стасавме за првпат!

Професорката Билјана Ваковска ги осуди нападите од страна на пропагандистите на СДСМ кон министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Нова тура наци пораки...

Македонија 05.01.20 | 21:54

Скандалозно е што владини советници поддржуваат говор на омраза, СДСМ да се извини за антисемитските напади врз Мизрахи

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува антисемитските напади инструирани од СДСМ врз првата министерка во Република Македонија со еврејско потекло Рашела Мизрахи. „И кај...

Македонија 05.01.20 | 21:30

Нова тура наци пораки од СДСМ: Мерсиха ѝ порача на Рашела да си стави Давидова ѕвезда

Во морето на навреди кон техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, воедно и првата Еврејка во македонската влада, се приклучи и друга активистка,...

Македонија 05.01.20 | 20:53

„И кај нацистите во влада имало Евреи кои се бореле за плата“: Тешки антисемитски напади на СДСМ кон Мизрахи

Само ден откако новите министри од опозицијата влегоа во своите кабинети и ги почнаа обврските во техничата влада, почнаа и ударите под појасот на СДСМ и нивните приврзаници. Прво, пропагандистите...