Ознака: антикорупциска
Македонија 15.11.19 | 14:00

Николоски: Мицкоски ќе победи затоа што е чесен, затоа што е поквалитетен и далеку поголем родољуб од Заев

Мицкоски ќе победи затова што е чесен, затоа што е поквалитетен и далеку поголем родољуб од Заев, вели Александар Николоски, коментирајќи ја одлуката на Државната комисија...

Македонија 15.11.19 | 13:01

ДКСК едногласно утврди дека нема судир на интереси во хидроцентралите на Христијан Мицкоски

Со седум гласови „за“, Државната комисија за спречување на корупцијата на денешната седница констатираше дека нема судир на интереси во предметот отворен по сопствена...

Македонија 15.11.19 | 12:01

Антикорупциска отвори постапка против Анѓушев

Државната корупција за спречување на корупцијата (ДКСК) изгласа иницијатива до претседателот на владата за поведување постапка против лице кое учествувало во расправа...

Македонија 09.10.19 | 09:20

Ивановска: Антикорупциска има смртни непријатели и многу притисоци

Пpитисоци има, а доаѓаат од оние за кои сме ги завршиле постапките и сме ги објавил, откри претседателката на Државната комисија за cпрeчување кopпуција, Билјана Ивановска. Знаете...

Црна хроника 23.09.19 | 15:47

Антикорупциска ќе поднесе жалба на одлуката на Управниот суд за Ѓорге Иванов

Државната комисија за спречување на корупцијата ќе поднесе жалба на одлуката на Управниот суд, што пресуди во полза на поранешниот претседател Ѓорге Иванов. Тој поднесе...

Македонија 18.09.19 | 15:29

На Иванов и Црвенковски нема да им се намалат пензионерските привилегии

Владата нема да ги раскине договорите за закуп на канцелариите на поранешните претседатели Ѓорѓе Иванов и Бранко Црвенковски, како што бара Антикорупциска комисија....

Македонија 17.09.19 | 14:14

Јанева пријавила дека купила половно возило

Државната комисија за спречување на корупцијата немаат отворено предмет за поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева која е во притвор и третосомничена...

Македонија 26.08.19 | 22:53

Премиерот Заев инволвиран во случајот со унапредувањето на министрите професори од ДУИ

Преписка со првиот човек на владата покажа денеска пред медиумите просветниот инспектор Ѓорги Илевски во која премиерот пишува дека нема ништо спорно во напредувањето...

Македонија 26.08.19 | 16:08

Просветниот инспектор Илиевски однесе нови документи во Антикорупциска

Нова пријава до Државната комисија за спречување на корупција поднесе денеска инспекторот Ѓорѓи Илиевски за случајот со наводното незаконско унапредување во наставно-научни...

Македонија 25.08.19 | 14:23

Стоилковски: Дали членовите на ДКСК се согласиле да бидат алиби за криминалите на Заев, Рашковски и Анѓушев

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на денешната прес конференција истакна дека „институциите Државната комисија за спречување на корупцијата и Јавното обвинителство...

Македонија 13.08.19 | 13:39

Заев ми бараше да влијаам врз Судски совет, Шилегов да рушам само една платформа

Градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети на денешната прес-конференција најави дека подготвува кривични пријави против претседателката и одредени членови на...

Македонија 11.08.19 | 18:30

Антикорупциска се мисли дали да го повика Рашковски кај нив за тендерот за Македонска навигација

Три кутии со документи од јавни набавки пристигнале во антикорупциската комисија која истражува можна корупција при тендери во македонската навигација, а во која постои...

Македонија 05.08.19 | 20:15

Aнтикорупциска повтори: Заев не може да биде и премиер и министер

Државната комисија за спречување на корупција уште еднаш повтори дека Зоран Заев не може истовремено да ги извршува функциите премиер и министер за финансии. Укажуваме...

Македонија 05.07.19 | 15:44

Антикорупска ќе ја прегледува документацијата, Рашковски доби предмет

Државната комисија за спречување корупција има отворено предмет по допрен глас од медиуми за случувањата во М-НАВ, сопштија на денешниот брифинг со новинарите. Антикорупциска...

Македонија 11.06.19 | 22:53

Мицкоски: ДКСК да отвори постапка по допрен глас

Скандалот со рекетирањето од страна на група блиска до власта заедно со одреден медиум продолжува да ја тресе македонската јавност. Вчеравечер лидерот на опозицијата...

Македонија 03.06.19 | 13:23

Градоначалникот на Неготино ја вработил сопругата на својот прв братучед, Антикорупциска го затвори предметот

Антикорупциска комисија не гледа ништо спорно во тоа што градоначалникот на Неготино, Тони Делков, ја вработил сопругата на својот прв братиучед, објави Фокус. Таа била...

Македонија 22.05.19 | 14:27

ДКСК ќе испитува како се трошат буџетските пари во државните, јавните институции и АД

Државната комисија за спречување на корупцијата и судир на интереси (ДКСК) ќе испитува како се трошат буџетските пари во државните и во јавните институции и акционерските...

Македонија 22.05.19 | 12:43

Патните трошоци на пратениците пред Антикорупциска

Државната комисија за спречување на корупцијата ќе испитува како се трошат буџетските пари во државните и во јавните институции и друштва. Во фокусот ќе биде Собранието,...

Македонија 22.05.19 | 11:53

Црвенковски и Иванов под лупа на Антикорупциска, ќе се чешла канцеларискиот простор

Антикорупциска комисија на денешната седница соопшти дека ќе отвори предмет за можен судир на интереси при избор на канцелариски простор на поранешните претседатели...

Македонија 10.05.19 | 14:20

Антикорупциска со прекрошна за пратеничката Ковачев, Иванов сè уште не платил за прекршочната

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе покрене прекршочна постапка против пратеничката Тања Ковачев, која не го запазила периодот од 30 дена за да...