Ознака: антибиотици
Здравје 28.09.23 | 15:31

Сè повеќе луѓе умираат од супербактерии, отпорни на старите антибиотици

Поради прекумерна и неправилна употреба на бактерии, се повеќе луѓе умираат од супербактерии, отпорни на стари антибиотици. Повеќе од 35.000 Американци годишно умираат...

Здравје 03.09.23 | 21:25

Д-р Пановски: Само во еден случај на детето му се даваат антибиотици доколку има бактерија

Доколку детето нема симптоми на инфекција или болест, а со брис од нос и грло се пронајде бактерија, не треба да прима антибиотик, објаснува проф. д-р Никола Пановски,...

Здравје 09.08.23 | 17:27

Загадувањето на воздухот ја зголемува отпорноста на антибиотици, покажа најново истражување

Аерозагадувањето ја потпомага отпорноста кон антибиотиците, со што се зголемува ризикот врз здравјето на луѓето, покажа нова студија на глобално ниво. Истражувањето,...

Свет 18.07.23 | 12:29

ЕК издаде препораки за избегнување на недостиг на антибиотици претстојнава зима

Европската комисија и Европската агенција за лекови (ЕМА) издадоа препораки за мерки и активности со цел да се избегне недостиг на антибиотици што се користат за лекување...

Здравје 23.02.23 | 10:11

Д-р Беќаровски предупредува: Неконтролираната употреба на антибиотици допрва ќе ја поднесе својата црна фактура

Доктор Нико Беќаровски со стручно појаснување зошто не треба да се злопутребуваат антибиотиците, во контекст на актуелната трагедија – смртта на пациентка од Прилеп...

Здравје 17.11.22 | 13:58

Голем број жители на Европа веруваат дека антибиотиците убиваат вируси

Европската Комисија објави анализа за употребата на антибиотици во ЕУ, а резултатите сѐ уште не се задоволителни. Утре се одбележува паневропскиот ден на сензибилизација...

Здравје 25.09.21 | 09:56

Докиќ е против препишување: Антибиотикот може да им штети на ковид-пациентите

Пулмологот Дејан Докиќ во вечерашното гостување на телевизија Канал 5 рече дека тој е апсолутно против давање антибиотик на Ковид пациенти. Јас сум против давање антибиотици....

Македонија 21.11.20 | 09:31

Пановски: Од каде толку рецепти за антибиотици, и тоа само „сумамед“ и „панцеф“?

Професор д-р Никола Пановски пред неколку дена алармираше дека во Македонија се злоупотребуваат антибиотиците и оти тие не се соодветна терапија за коронавирусот,...

Македонија 18.11.20 | 10:31

Д-р Пановски: За ковид 19 не е предвидено превентивно давање на антибиотици

Професор д-р Никола Пановски денеска на својот Фејбук профил потсетува дека денешниот ден е Европски ден за рационална примена на антибиотици и почнува Светската недела...

Здравје 24.05.20 | 13:14

Неконтролираната употреба на антибиотици кај животните е ризик, потрошувачите без да знаат се изложени на остатоци од нив во исхраната

Неконтролираната употреба на антибиотиците во ветеринарната медицина е ризик нивните остатоци и метаболити да завршат во производите од животинско потекло, а со тоа...

Здравје 14.05.20 | 10:30

Се повеќе има докази дека пандемијата  од Ковид -19 со себе влече една друга пандемија – отпорност на антибиотици

Се повеќе има докази дека пандемијата  од Ковид -19 со себе влече една друга пандемија, а тоа е отпорност на антибиотици. Иако коронавирусот е нова болест, податоците...

Здравје 18.11.19 | 17:53

Отпорноста кон антибиотиците е причина за смрт на 33 илјади луѓе во ЕУ

Податоците покажуваат дека во светски рамки, вклучително и во нашата држава, антимикробната резистенција, односно отпорноста на бактериите кон антибиотиците е растечка...

Здравје 17.12.18 | 19:13

Српски доктор тврди: Антибиотиците не значат ништо – лекувајте се со овие 3 работи

Додека имавме често инфекции, додека бевме валкани до толку што имавме природни стимуланси на нашиот имуни систем и тогаш бевме здрави, вели професорот д-р Бранимир...