Ознака: анталија
Свет 28.07.21 | 20:29

Турските служби се борат со пожарите кои беснеат во Анталија

Неколку шумски пожари избувнаа во Анталија, популарна туристичка дестинација во Турција, додека ветровите го насочуваат огнот во правец на населените места, изјави...

Македонија 18.06.21 | 09:52

Средба Османи-Чавушоглу: Двете земји негуваат долго и блиско пријателство со исти вредности по однос на мирот и стабилноста во регионот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари билатерална средба со министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, на маргините на...

Македонија 17.06.21 | 10:24

Османи во Анталија: Членството на Македонија во ЕУ е стратешки интерес на Македонија и на Бугарија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денес оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Бугарија, Светлан Стоев, на маргините на состанокот...

Свет 03.11.20 | 13:26

Потона туристички брод во Аланија

Вкупно 37 патници се спасени од брод кој потона во близина на турскиот медитерански град Аланија, соопшти Командата на Турската крајбрежна стража, јави агенцијата Анадолија. Од...

Патувања 18.05.20 | 12:15

Во Анталија е 42,7 степени Целзиусови!

Во Анталија е забележана температура од 38,8 степени, што е рекорд за мај. Меѓутоа, не само што е соборен рекордот, туку температурата на воздухот во еден ден се искачила...

Ракомет 22.11.19 | 21:24

Женската ракометна репрезентација го почна настапот во Анталија со реми

Женската ракометна репрезентација на Македонија одигра 29:29 со Италија во првиот од предвидените четири пријателски натпревари во Италија. Утре нашата селекција има...

Калеидоскоп 09.10.19 | 10:01

Двегодишно девојче почина откако се зарази со ешерихија коли на одмор во Анталија

Три недели пред нејзиниот трет роденден, Ели Брчхол од англискиот град Виган почина откако во хотел со четири ѕвездички во Анталија, Турција, се заразила со бактеријата...

Патувања 25.06.19 | 20:20

Едно од омилените летувалишта на Македонците ја крие приказната за одмаздата на сестрите

Покрај неверојатната боја на морето, богатата историја, луксузните одморалишта, Анталија сместена на турскиот брег изобилува и со интересни приказни и легенди. Во овој...