Ознака: анкетен лист
Македонија 13.04.21 | 16:55

Ивановска за џипот на Рашковски: Ќе пријавиме во Финансиска полиција ако е прикажан нереален анкетен лист

Неопходен е законот за потекло на имот, кој ќе побара информации секој граѓанин да докаже од каде му е имотот, врз основа на што го стекнал, дали е наследство, дали го...

Македонија 21.01.21 | 11:59

Како пратеникот Каевски за една година стекнал три стана и куќа со државна плата?

Пратеникот од редовите на СДСМ и поранешен директор на АМС, Дарко Каевски, само во последната година го зголемил својот недвижен имот за скоро 170 метри квадратни станбена...

Македонија 25.12.20 | 15:41

Премиерот на Македонија е скромен и сиромашен, поседува 70.000 евра, а и тие ги нема, му ги должат

Премиерот на Македонија е скромен и сиромашен, може да се заклучи од анкетниот лист што го доставил до Антикорупциската комисија. Македонскиот премиер Зоран Заев нема...

Македонија 30.10.20 | 10:39

Вицепремиерот Битиќи сè уште не поднел Анкетен лист

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи сè уште не поднел Анкетен лист за својата и имотната состојба на најблиските иако според Законот за спречување на...

Македонија 15.10.20 | 13:52

Вицепремиерот кој треба да се бори против корупција, не поднел анкетен лист до Антикорупциска

Човекот кој треба да се бори против корупцијата во Македонија, крие од институциите што поседува – открива „Лидер“. -Како што дознаваме од извори во Антикорупциската...

Македонија 05.10.20 | 09:50

Костадинов се подновил со мотор од 20 илјади евра, возилото го нема на анкетниот лист

Значи сите се подновени да не ги мислите! 33 со вила на Егејско, КК со нов мотор од пред десетина дена, пишува портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, кој сподели фотографии...

Црна хроника 13.03.20 | 12:26

Јанева во Анкетниот лист „заборавила“ да ги пријави бонусите од СЈО

На денешното рочиште во случајот „Рекет“, одбраната на Катица Јанева презентираше неколку материјални докази. Еден од нив е анкетниот лист кој го поднела Јанева во...

Македонија 16.12.19 | 11:31

Бара ветинг во правосудството, но бега од испитување на потеклото на имотот на бизнис-империјата Заеви

Ветинг на судиите мора да има. Мора да има ветинг и на обвинителие, порачува и инсистира премиерот во заминување Зоран Заев. Создадовме амбиент соодветен, донесовме...

Македонија 04.12.19 | 15:36

Премиерот во заминување се плаши од испитување на потеклото на имотот на бизнис-империјата Заеви

Анкетниот лист на премиерот во заминување дава одговор на неговото однесување во последно време и нервозата која ја манифестира. Од јавно достапниот документ може...

Македонија 10.10.19 | 10:19

Куќа од 300 м2 во Скопје, имоти и во Крива Паланка – анкетниот лист на Ременски

Во анкетниот лист кој го Фросина Ременски го доставила до Државната комисија за спречување корупција кога станала пратеник, како заеднички имот со сопругот пријавила...

Македонија 11.09.19 | 09:28

Вози „пасат“ и има кредит од 100 илјади евра – кој е новиот в.д. претседател на Врховниот суд?

Според податоците од анкетниот лист, кој новиот в.д. претседател на Врховниот суд го доставил до Државната комисија за спречување корупција, Фаик Арслани вози „фолксваген...

Економија 01.09.19 | 11:01

Стан во Скопје, земјиште во Ресен – колку „тежи“ новиот заменик-министер за економија

Кирил Колемишевски е назначен за нов заменик-министер за економија. Во неговата биографија, која ја објави еМагазин, пишува дека тој е дипломиран правник со положен...

Македонија 28.02.19 | 12:55

Прекршочна постапка притив Азис Положани

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) одлучи да покрене прекршочна постапка против Азис Положани, ректорот на Државниот универзитет „Мајка Тереза“...

Македонија 22.02.19 | 10:56

10 000 евра му натежнале на раката на Александар Ружин

Часовник вреден 10 000 евра во својот имотен лист пријавил Александар Ружин, кој е член на надзорниот одбор на Јавното петпријатие за државни патишта. Синот на Нано Ружин,...