Ознака: анкета на ИПИС
Македонија 08.05.22 | 10:46

Мицкоски со двојно повисок рејтинг од Ковачевски, ВМРО-ДПМНЕ со голема предност пред СДСМ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е политичар во кого народот има најголема доверба, а ВМРО-ДПМНЕ е партијата која треба да ја води државата, покажува телефонската...

Македонија 22.01.22 | 09:06

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ги гледа анкетите, затоа бега од избори

ВМРО-ДПМНЕ со најголема доверба помеѓу граѓаните, затоа администраторот на владата водена од ДУИ, Ковачевски, бега од избори, велат од партијата. Според анкетите ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 21.01.22 | 11:00

Старо-новата влада на Ковачевски нема да ги реши проблемите напластени од владеењето на Заев

Како досега, тауак и отсега – нема да има подобрување на состојбите во македонија се додека на власт е СДСМ, сметаат македоснките граѓани. На телефонската анкета што...

Македонија 21.01.22 | 10:41

Рејтингот на Мицкоски три и пол пати повисок рејтингот на Ковачевски, а двапати повисок од рејтингот од Заев

Македонските граѓани имаат најголема доверба во Христијан Мицкоски, покажуваат резултатите на телефонската анкета што ја проведе Институтот за политички истражувања...

Македонија 21.01.22 | 10:11

ВМРО-ДПМНЕ со најголема предност на акнетите – 4,6% пред СДСМ

Ако утре се одржат предвремени парламентарни избори, мноизнството ќе се предели за ВМРО-ДПМНЕ, покажуваат резултатите на телефонската анкета што ја проведе Институтот...

Македонија 22.11.21 | 11:43

Никој не му верува на Реџепи: Граѓаните се убедени дека бил принуден да ја извиси опозицијата

Граѓаните се убедени дека пратеникот Кастриот Реџепи не се појави во Собранието на седницата за доверба на Владата, бидејќи бил принуден да постапи така. Во анкетата...

Македонија 25.10.21 | 10:25

Македонија има иднина, народот избира ВМРО-ДПМНЕ да ја формира новата влада

Доколку следната недела има парламентарни избори, на нив ќе победи ВМРО-ДПМНЕ, покажува анектата на Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС).  Анектата,...

Македонија 25.10.21 | 10:05

Македонија е сигурна во рацете на Мицкоски, Македонците му веруваат на лидерот на опозицијата

Македонските граѓани имаат најголема доверба во претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, покажува анектата на Институтот за политички истражувања од Скопје...

Македонија 18.04.21 | 17:44

Над 41 отсто од граѓаните со негативно мислење за Филипче, сметаат дека вакцините доцнат поради неспособноста на власта

Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС) спроведе телефонско истражување во периодот помеѓу 11 и 14 април 2021 на 1.112 полнолетни испитаници на ниво на државата. На...

Македонија 08.06.20 | 10:55

Половина од населението смета дека полошо се справуваме со коронавирусот од регионот, 40% се за избори во септември

Речиси половина од населението смета дека Македонија се справува со короанвирусот полошосо од земјите во регионот, покажа истражувањето на Институтот за политички...

Македонија 16.03.20 | 21:54

ВМРО-ДПМНЕ има предност пред СДСМ од околу 65.000 гласови

Предноста на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ изнесува околу 65 илјади гласови, покажала анкета направена од Институтот за политички истражувања ИПИС. На прашањето за која партија...

Македонија 16.03.20 | 20:53

Во четврток на МТВ ќе биде објавена целосната анкета на ИПИС според која ВМРО-ДПМНЕ води пред СДСМ

Во емисијата „Oбјектив“ во четврток, 20:15 часот на МТВ1 по повод актуелната тема – парламентарни избори во државата, ќе бидат објавени целосните истражувања околу...

Македонија 16.03.20 | 15:23

Расте предноста на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ, покажа најновата анкета на ИПИС

Институтот за политички истражувања – ИПИС  ја објави најновата анкета за предизборниот рејтинг на политичките партии по објавувањето на коалициите. Според најнова...

Македонија 24.12.19 | 10:55

Премиерот во заминување Заев спасот ќе го бара во нарачаните лажни анкети

Со разлика од 60.000 до 120.000 ќе ве победиме на следните парламентарни избори идната година, изјави неодамна премиерот во заминување Зоран Заев од собраниската говорница...

Македонија 09.12.19 | 15:25

Мицкоски за анкетата на ИПИС: Поддршката за ВМРО-ДПМНЕ е многу поголема

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја искоментира последната анекта во која опозицијата има стабилна предност пред СДСМ, и одбивањето на вицепремиерката Шекеринска...

Македонија 08.12.19 | 12:47

ВМРО-ДПМНЕ сериозно се одлепи од СДСМ на анкетите – Македонците ќе немаат дилема на изборите

На четири месеци пред изборите највисок рејтинг меѓу Македонците има ВМРО-ДПМНЕ, покажуваат резултатите на анкетата на ИПИС спроведена во периодот помеѓу 2 и 6 декември...

Македонија 21.10.19 | 10:08

Јуроп електс: ВМРО-ДПМНЕ 42.6 %, СДСМ 36.6 %

Ако изборите во Република Македонија се одржат утре, ВМРО-ДПМНЕ ќе извојува убедлива победа со 6 проценти предност пред СДСМ, што е за повеќе од 4% повеќе од претходните...

Македонија 19.06.19 | 14:43

Анкета на ИПИС: На следните избори ВМРО-ДПМНЕ ќе победи

Доколку следната недела се одржат паркламентарни избори, Македонците би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, а Албанците за ДУИ, покажува најновата акнета на Институтот за политички...

Македонија 07.04.19 | 18:03

Силјановска фаворит на земјоделците, бизнисмените, пензионерите и невработените, Пендаровски на административците

Администрацијата ќе гласа за претседателскиот кандидат на коалицијата предводена од вадејачката СДСМ, Стево Пендаровски, но бизнисмените, земјоделците, пензионерите...

Македонија 07.04.19 | 17:29

Македонците и другите националности ќе заокружат број 2, Албанците ќе бираат меѓу Пендаровски и Река

Испитаниците Македонци ќе заокружат број 2 на гласачкото ливче на претседателските избори на 21 април, односно ќе гласаат за кандидатката за претседател на Република...