Ознака: Анита Ангеловска Бежовска
Економија 08.05.21 | 10:17

Ангеловска-Бежоска: Признанието од „Централ бенкинг“ е лично задоволство, но и за колегите

Нефункционалните кредити се сведоа на историски најниско ниво, додека депозитите продолжија да растат. Ова се едни од причините поради коишто „Централ бенкинг“ ја...

Економија 02.04.21 | 11:20

Ангеловска-Бежоска – Маркуш: Поддршка за земјата на патот кон членството во ЕУ преку соработка со Народната банка

Словачка е силен поддржувач на евроинтеграциските стратегиски цели на вашата земја. Оттука, предвидена е можност за воспоставување соработка во повеќе сегменти, меѓу...

Економија 31.03.21 | 23:44

Гувернерката Бежовска потврди: Македонија ја очекува раст на инфлацијата

Во Македонија има но и понатаму се очекува одреден степен на инфлација, вели гувернерката на Народна банка на Македонија, Анита Ангеловска Бежовска. Но според нејзините...

Економија 07.12.20 | 15:16

НБ: Јавниот долг ќе се зголеми и следната година, сега изнесува околу 60 проценти

Народната банка, според прелеминираните проценки, очекува оваа година јавниот долг да биде околу 60 проценти, а наредната година да се зголеми за еден до два процентни...

Економија 07.12.20 | 14:49

Иселениците годинава во Македонија испратиле 26 отсто помалку пари во однос на лани

Народната банка проценува пад од 26 проценти на приватните трансфери годинава, додека на среден рок се очекува нивно закрепнување. Оваа година очекуваме да забележиме...

Економија 07.12.20 | 14:11

НБРМ предвидува дека годинава ќе ја завршиме со пад од -4,9% на БДП

Пад од 4,9 проценти на бруто-домашниот производ за годинава, а раст од 3,9 проценти во наредната година, предвидува Народната банка, со што направи надолна ревизија на пролетните...

Економија 07.09.20 | 11:09

Ангеловска-Бежоска: Се забележува постепено стабилизирање на меѓународните финансиски пазари

По затегнувањето на глобалните финансиски услови со раст на каматните стапки и отежнат пристап до финансии во март, во последниов период на меѓународните финансиски...

Економија 16.08.20 | 10:23

Бежоска: Еуростандард банка е изолиран случај којшто нема влијание врз другите банки

Банкарскиот систем е и останува стабилен и сигурен, порачаа од Народна банка. Во изјава за МИА, гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска, повторно ја истакнува оваа порака. Укинувањето...

Економија 23.06.20 | 10:51

Ангеловска-Бежоска: Шпекулациите поврзани со курсот на денарот не се поткрепени со економски аргументи

Во сите досегашни епизоди на криза, стабилниот курс на денарот претставува главен фактор на одржување на макроекономската стабилност. Нема компромис во однос на постојниот...

Економија 06.05.20 | 21:21

Централната банка може да ја продолжи одложената отплата на кредитите, ако има втор бран на кризата

Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска – Бежовска во вечерашното гостување на телевизија Телма изјави дека како централна банка се подготвени доколку има...

Економија 05.05.20 | 15:22

Народната банка прогнозира пад на економијата од 3,5 проценти

Намалена економска активност, односно БДП од минус 3,5 проценти за годинава предвидува Народната банка во своите ревидирани макроекомонски политики. Овој пад следи...

Економија 21.03.20 | 15:20

Ангеловска-Бежоска: Можноста за одложување на ратите и за промена на условите се повеќе од обичен мораториум

Пакетот на можности за привремено олеснување на финансискиот товар на корисниците на кредити, кои веќе се соочуваат или во наредниот период би можело да се соочат со...

Вести 31.12.19 | 12:06

Ангеловска-Бежоска: Народната банка ќе даде максимален влог за просперитет на македонската економија

 Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска упати честитка по повод Новата година во која посакува успеси, совладани предизвици и нови перспективи. -Како...

Економија 31.12.19 | 12:03

Ангеловска-Бежоска: Народната банка ќе даде максимален влог за просперитет на македонската економија

Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска упати честитка по повод Новата година во која посакува успеси, совладани предизвици и нови перспективи. -Како...

Економија 24.09.19 | 08:35

Бежовска: Значително помалку странски директни инвестиции споредено со истиот период лани

Во емисијата „Тренд Анализа“ на ТВ 24 гостуваше гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска – Бежовска. Таа кажа дека податоците за првото полугодие од оваа...

Македонија 15.07.19 | 11:12

ДУИ со услов за СДСМ: Бежовска во финансии, Бесими за гувернер

Премиерот Зоран Заев за нова министерка за финансии да ја именува само актуелната гувернерка на Народна банка, Анита Ангеловска Бежовска, а на нејзино место да биде...

Економија 29.05.19 | 13:41

Пендаровски ја прими гувернерката на Народната банка

Претседателот на Стево Пендаровски денеска ја прими гувернернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска. На средбата, како што соопшти Кабинетот на претседателот,...

Економија 06.02.19 | 19:01

Посилните изгледи за интеграција во ЕУ и НАТО позитивно ќе влијаат на нашата економија

Ако ги согледаме искуствата на другите економии од регионот што поминаа низ овој процес, јасно е дека со членството во НАТО и ЕУ, капиталните приливи кај нив значително...

Економија 24.01.19 | 13:26

НБРМ ќе го почитува Законот за јазиците, но со свои рокови

Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска во синоќешното гостување во „Eкономски магазин“ на Алсат истакна дека Законот за употреба на јазиците, односно...

Економија 30.12.18 | 14:57

Гувернерката на НБРМ со различен став од Владата!

Во годината која изминува општ е впечатокот дека имавме премногу скромна економска година. Единствена каква-таква светла точка беше извозот кој ако го анализираме...