Ознака: Ангела Меркел
Свет 01.07.23 | 21:14

На Кулеба му е виновна поранешната германска канцеларка: Ставот на Меркел за приемот на Украина во НАТО, една од причините што доведоа до денешниот конфликт

Негативниот став на поранешната германска канцеларка Ангела Меркел за приемот на Украина во НАТО, за која таа се залагаше пред 15 години, е една од причините што доведоа...

Свет 29.06.23 | 15:46

Германците уште ги плаќаат шминкерката и фризерката на Меркел

Освен канцеларијата и персоналот, државата продолжува да ги плаќа и трошоците на шминкерката и фризерката на поранешната канцеларка Ангела Меркел кои ја придружуваат...

Свет 20.02.23 | 15:42

Руски комичари сакале да се шегуваат со Ангела Меркел

Руските комичари Вован и Лексус, познати по своите телефонски местенки, ѝ се јавија и на поранешната германска канцеларка Ангела Меркел, претставувајќи ѝ се како поранешниот...

Свет 07.12.22 | 14:44

Меркел призна дека имало неуспеси во нејзината политика кон Русија

Поранешната германска канцеларка, Ангела Меркел, признава дека имало неуспеси во нејзината политика кон Русија. „Требаше побрзо да реагираме на агресивноста на Русија“,...

Свет 13.10.22 | 22:27

Се јави „мама“ Меркел: Евтиниот руски гас ѝ овозможи на Германија да продолжи да се оддалечува од нуклеарната енергија и јагленот

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека не жали за курсот што нејзината влада го зазеде за својата енергетска политика и Русија за време...

Свет 04.10.22 | 14:49

ОН ја награди Меркел за справувањето со миграциската криза од 2015/16 година

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел доби награда за нејзината улога во начинот на кој нејзината земја прифати над 1,2 милиони бегалци и луѓе кои бараат азил...

Свет 28.09.22 | 12:32

Меркел: Заканите на Путин треба сериозно да се сфатат

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел предупреди дека се што зборува рускиот претседател Владимир Путин треба сериозно да се сфати. Меркел во својот говор...

Свет 09.09.22 | 08:16

Меркел ќе објави политички мемоари

Поранешната канцеларка на Германија, Ангела Меркел (68), која ја извршуваше функцијата 16 години, во 2024 година ќе објави политички мемоари, објави денеска нејзиниот издавач. Меркел...

Свет 21.07.22 | 12:57

Секој трет Германец смета дека кај Меркел има вина за енергетската криза

Секој трет Германец смета дека поранешната канцеларка Ангела Меркел треба да се извини за енергетската криза, покажува истражувањето на јавното мислење. Истражувањето...

Свет 18.06.22 | 13:38

Меркел објасни зошто преферирала руски гас

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел, која беше на функцијата од 2005 до 2021 година, го објасни својот претходен избор за руски гасовод наместо течен природен...

Вести 18.06.22 | 11:52

Меркел: Зборовите на Путин треба да се сфатат сериозно

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел во интервју за медиумската група RND зборуваше за руската офанзива против Украина. На прашањето дали рускиот претседател...

Свет 05.04.22 | 10:17

Зеленски ја обвини Меркел што Украина не влегла во НАТО, таа му одговори: Сè уште стојам на ставот

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел стои на одлуката на НАТО од 2008 година да не ја прифати Украина како членка на алијансата, одговарајќи на критиките за...

Свет 06.03.22 | 22:55

Матео Ренци ја предлага Ангела Меркел за посредник со Русија

Поранешниот премиер на Италија Матео Ренци и лидер на партијата Италија Вива предлага поранешната германска канцеларка Ангела Меркел да разговара со рускиот претседател...

Свет 25.02.22 | 21:34

Ја ограбиле Ангела Меркел во продавница

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел во четвртокот била жртва на крадец додека купувала намирници во продавница во Берлин. Во таа прилика и бил украден паричникот,...

Свет 17.02.22 | 11:00

Беше со неа на последната прес конференција: Почина портпаролката на Ангела Меркел

Портпаролката на владата на поранешната канцеларка Ангела Меркел, Мартина Фиц, почина по тешко боледување, соопшти германската влада. Фиц на 29 октомври последен пат...

Свет 17.02.22 | 10:16

Почина портпаролката на Ангела Меркел

Портпаролката на поранешната канцеларка Ангела Mеркел, Мартина Фиц почина по тешка болест, соопшти германската влада. Фиц на 29 октомври за последен пат седеше покрај...

Свет 20.01.22 | 09:36

Меркел ја одбила понудата на Гутереш за работа во ОН, ќе пишува мемоари

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел, која на почетокот на декември  ја напушти функцијата по 16 години минати на нејзино чело, ја одби понудата од генерален...

Свет 19.01.22 | 14:02

Дали Меркел ќе фати „тезга“ во Обединетите нации?

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел, која цели 16 години го означуваше не само развојот на својата земја, туку и на Европа, доби понуда за работа од Њујорк. Генералниот...

Свет 18.01.22 | 08:19

Меркел и во пензија си ја зголеми популарноста меѓу Германците

Се зголемува популарноста на поранешната германска канцеларка Ангела Меркел, иако таа веќе некое време не е во политиката, ниту на чело на владата. Според најновата...

Калеидоскоп 09.12.21 | 10:20

„Икеа“ ја испрати Ангела Меркел во пензија

Ангела Меркел по 16 години раководство, му ја предаде Сојузната канцеларија на нејзиниот наследник Олаф Шолц. Меѓу другите, и шведската компанија „Икеа“ се прости од...