Ознака: Ангела Меркел
Свет 25.02.21 | 23:28

Меркел: Дигиталните сертификати за вакцинација ќе бидат достапни пред летово

Германската канцеларка, Ангела Меркел, најави дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа и покрај пандемијата...

Свет 19.02.21 | 19:30

Меркел: Богатите треба да обезбедат вакцини за сиромашните

Германија и другите богати земји, покрај паричната помош, треба да донираат дел од своите залихи на вакцини на сиромашните земји, бидејќи пандемијата може да ја завршиме...

Свет 19.02.21 | 19:05

Џонсон до Меркел: Нè слушаш ли, Ангела? Треба да го исклучиш микрофонот!

Денешниот состанок на Г7 ќе се памети по моментот кога британскиот премиер Борис Џонсон и кажал на германската канцеларка Ангела Меркел да го исклучи својот микрофон. Имено,...

Свет 19.02.21 | 09:13

Седна, па и текна: Меркел заборави важна работа, а нејзината реакција стана хит на социјалните мрежи!

Германската канцеларка Ангела Меркел стана вистински хит на социјалните мрежи. Имено, како што може да се види на видеото, Меркел во еден момент сфати дека заборави...

Свет 18.02.21 | 11:39

Меркел да се вакцинира против Ковид-19, повикуваат германските медиуми

Германските медиуми ги повикуваат политичарите да се вакцинираат против Ковид-19 и со тоа да ги поттикнат граѓаните бидејќи е видлива воздржаноста на Германците кон...

Свет 11.02.21 | 15:56

Меркел предупреди на опасноста од мутациите на корона вирусот: Локдаунот во Германија продолжен до 7 март

Германската канцеларка Ангела Меркел во Бундестагот го бранеше продолжувањето на локдаунот до 7 март. Партијата АфД и префрла на Владата дека со тоа го крши законот,...

Свет 09.02.21 | 18:37

Меркел најавува продолжување на строгите антиковид мерки во Германија

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека вонредните антиепидемиски мерки воведени со цел да се спречи ширењето на корона вирусот во Германија треба да траат...

Свет 06.02.21 | 16:09

Курц со јасна поддршка за Меркел и изградбата на „Северен тек 2“

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска изјави дека ја поддржува изградбата на гасоводот „Северен тек 2“, бидејќи тоа е во интерес на многу земји од ЕУ. Курц за...

Свет 04.02.21 | 10:17

Ангела Меркел ја напушти позицијата канцеларка на Германија

Kанцеларката на Германија, Ангела Меркел, која е една од најмоќните политичарки вчера ја напушти лидерската позиција на партијата. На функцијата канцелар на Германија,...

Свет 03.02.21 | 11:07

Меркел и Макрон: Светот ќе биде поинаков по пандемијата на Ковид-19

Пандемијата на коронавирус дава шанса за нов поредок во светската политика, сметаат германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон,...

Свет 02.02.21 | 12:26

Меркел: Германија ќе го вакцинира целото население пред крајот на летото

Германија ќе го вакцинира целото свое население од коронавирус пред крајот на летото, истакна германската канцеларка, Ангела Меркел, по критиките дека вакцинацијата...

Вести 26.01.21 | 16:35

Меркел бара да се забранат сите непотребни патувања

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата со коронавирусот во Германија им избегала од контрола на властите. Меркел на видео-конференција со шефовите...

Свет 21.01.21 | 22:25

Сите ја мислат за челична дама: На Меркел и се крши срцето кога ќе помисли колку многу луѓе умреа во самотија

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е силно емотивно погодена од големиот број смртни случаи во домовите за стари лица, за време на пандемијата од коронавирусот. Срцето...

Свет 19.01.21 | 12:56

Најстрого во Европа: Во Германија само едно лице ќе смее да ви дојде дома, мора да се носат маски ФФП2

Новите мерки што денеска ќе ги претстави Меркел многумина во Германија ги нарекуваат и мега-блокада. Германија уште од ноември се наоѓа во некаков вид локдаун, што првично...

Свет 16.01.21 | 10:16

ЦДУ го бира наследникот на Меркел

Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе го избере нејзиниот наследник, а во трката за партиски шеф се поранешниот...

Свет 15.01.21 | 12:39

ЦДУ утре го бира наследникот на Меркел

Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел утре го избира новиот шеф на партијата, а во трката за функцијата се поранешниот министер...

Македонија 15.01.21 | 09:16

Шекеринска: Меркел излезе и кажа оваа година ги почнуваме преговорите со Cеверна Македонија

Од серијата на лажни вести кажани како факти, од ветени, а ненаправени работи од страна на власта, наречена „Да не се заборави“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан...

Свет 09.01.21 | 11:10

Меркел: Ниедна држава не е безбедна од Ковид-19 ако не се и нејзините соседи

Ниту една земја не е безбедна од коронавирусот, ниту Германија, ако не се и нејзините пријатели и соседи, истакна германската канцеларка Ангела Меркел. Таа изрази верување...

Свет 07.01.21 | 11:16

Меркел: Виновник за насилствата е Трамп бидејќи не го призна поразот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека виновник за упадот на демонстрантите во американскиот Конгрес е Доналд Трамп, кој не го призна поразот на...

Свет 05.01.21 | 19:41

Вечерва се огласи Меркел: Германија „под клуч“ до 31 јануари

Германската канцеларка Ангела Меркел вечерва соопшти дека со премиерите на сојузните држави договорила „заклучувањето“ во целата земја заради сузбивање на коронавирус...