Ознака: Ангел Џамбаски
Македонија 15.12.21 | 10:18

Македонија е Бугарија, втора бугарска држава на Балканот

Бугарија веќе неколку дена има новоизбран премиер, за жал, една од првите вести во западниот печат ни соопштува дека ставот на Владата за прашањето на Македонија почнува...

Балкан 17.11.21 | 10:10

Џамбаски вознемирен: Петков не ги ни споменува националните идеи, а плановите за Скопје се состојат само во „сè да се завитка во убаво пакување, кое нема врска со реалноста“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски вознемирен дека новите бугарски власти, откако на изборите победи партијата „Промените продолжуваат“,ќе ја предаделе Бугарија. Вели...

Балкан 30.09.21 | 20:33

Џамбаски: Какви окупатори, „Бугарски Велигден“ е денот кога бугарските војници влегоа во Македонија

Нема потреба од дебата во бугарското општество за терминот „фашистички окупатор“, ние си ја знаеме историјата. Бугарија не била и не може да биде окупатор во Македонија,...

Балкан 16.09.21 | 20:30

Џамбаски за Македонците од Пиринско: Пијани дегенерици, од вкупно 10 луѓе имаат пет заба!

Коментирајќи го пописот во Македонија (?), бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски упати тешки навреди кон тие што се изјаснуваат како Македонци во Пиринска Македонија. На...

Македонија 04.09.21 | 11:02

„Македонија е Бугарија“: Џамбаски „удpи“ по Пахор поради поддршката за Македонија

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски ја критикуваше изјавата на словенечкиот претседател Борут Пахор дека Македонија направила сè што може, а уште повеќе на патот...

Македонија 31.07.21 | 16:08

Џамбаски: Бугарската позиција за историското прашање не може и нема да се промени

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски упати остар коментар за Резолуцијата за утврдување на државните позиции на Македонија во контекст на блокадите на европските...

Балкан 04.07.21 | 14:49

Ердоган не му стави бугарско знаме на Борисов, Џамбаски се налути

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го пречека поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов со две турски знамиња, наместо со турско и бугарско. На тоа се налути...

Македонија 01.07.21 | 19:41

Џамбаски: Изјавата на Закаријаш треба да биде пример за оние кои не ја разбираат суштината на спорот

Бугарскиот европратеник, Ангел Џамбаски, коментира дека изјавата на португалската министерка, Ана Паула Закаријаш, во врска со спорот меѓу Бугарија и Македонија, предизвика...

Балкан 30.06.21 | 08:31

Бугарија најави дека ќе ја блокира и Србија поради Македонија : Бараат да се отворат досиејата на тајните служби на Југославија

Бугарија најави дека ќе ја блокира Србија за членство во Европската унија а повод повторно е Македонија.Конкретно од Србија се бара да ги  осуди злосторствата извршени...

Балкан 20.06.21 | 17:32

Џамбаски: Една нација живее на двете страни од границата Деве Баир, а тоа е бугарската

Една нација живее на двете страни од границата Деве Баир, а тоа е бугарската, напиша бугарскиот европратеник, Ангел Џамбаски, посочувајќи дека нема две нации или два...

Македонија 20.06.21 | 13:36

Според македонската Влада објавите на Џамбаски се дејства против добрососедството и пријателството

На прашањето дали и како ќе реагира македонската влада на изјавите на бугарскиот европратеник, Ангел Џамбаски, кој објави видео и текст во кои Македонија ја нарече бугарска...

Македонија 19.06.21 | 22:04

Џамбаски: Заев во Софија се сеќава, но кога е во Скопје заборава дека Македонија е бугарска

Европратеникот и потпретседател на бугарската ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски, на социјалните мрежи објави видео со кое го повторува ставот дека Македонија е бугарска. Џамбаски...

Македонија 18.06.21 | 22:36

Џамбаски со ново фaшиcтичкo видео – Македонија е бугарска, ја продолжуваме битката за вистината

Бугарскиот европратеник и заменик претседател на партијата ВМРО БНД, Ангел Џамбаски, на социјалните мрежи го сподели официјалниот спот на партијата кој е дел од кампањата...

Македонија 31.05.21 | 21:10

Џамбаски: Заев многу ја понижи Бугарија, џабе слави пирова победа

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро реагираше на најавата дека е можно да се изнајде решение за спорот помеѓу Македонија и Бугарија кое нема да стави никој...

Балкан 26.05.21 | 08:03

Џамбаски до руската амбасада во Скопје: Засрамете се, во 1945 во Москва македонската азбука е создадена заедно со македонската нација

Бугарскиот пратеник во Европскиот парламент, Ангел Џамбаски, изрази огорченост поради честитките на Руската амбасада во Скопје до македонскиот народ на 24 мај, Денот...

Балкан 12.05.21 | 21:58

Омразата кон Бугарите нема да ве однесе во ЕУ: Европратеникот Џамбаски со закани до Србија

По заканите кон Македонија, бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски и се закани и на Србија со зборовите дека државата мора да разбере дека „болшевичките техники и...

Македонија 11.05.21 | 08:44

Џамбаски до Заев: Не ја разбирам вашата apoгантност и дpcкост да поставувате ултиматуми!

Не ја разбирам вашата арогантност и дрскост да поставувате ултиматуми пред Унијата којашто вашиот народ ја гледа како единствен влог за подобра иднина, му порача европратеникот...

Балкан 10.05.21 | 19:44

Џамбаски му порача на Заев: Не ја разбирам вашата арогантност и дрскост да поставувате ултиматуми

„Не ја разбирам вашата арогантност и дрскост да поставувате ултиматуми пред Унијата којашто вашиот народ ја гледа како единствен влог за подобра иднина“. Oва му го...

Балкан 02.04.21 | 20:26

Џамбаски пуштен на најјако: Охрид е бугарска престолнина, никој не може да го нeгира тоа

Охрид е бугарска престолнина, никој не може да го негира тоа, изјави бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски, чија партија ВМРО е дел од бугарската влада, во интервју...

Македонија 31.03.21 | 20:38

Осуда за видеото на Џамбаски од Делегацијата на ЕП во Мешовитиот парламентарен комитет Македонија-ЕУ

Изразуваме длабока загриженост во врска со видеото на европратеникот, во кое се изразуваат територијални претензии кон Македонија од страна на партија во бугарската...