Ознака: ангел димитров
Балкан 11.06.22 | 23:32

Димитров се жали, бугарската безбедносна служба три дена му врши притисок да попушти за Македонија

Во моментов сме сведоци на фарса, иако има и трагични ноти. Се чудам како прашањето за „брз старт“ на Република Македонија за членство во ЕУ стана централно...

Македонија 28.05.22 | 19:39

Димитров: Македонија е генетски поврзана со Србија и Русија и не сака да им сврти грб

„Проблемот со европската интеграција на РСМ не е централен за бугарскиот политички државен поредок. Формално, секоја влада носи одлуки од надворешнополитички аспект....

Балкан 23.05.22 | 11:08

Димитров: Да не дозволиме да нè притискаат, мора да ја браниме нашата позиција за Македонија

Бугарија не смее да дозволи притисок. Бугарската страна мора да покаже доверба во својот став, во своите аргументи и, без разлика дали некој ги прифаќа, ние мора да ги...

Македонија 13.05.22 | 11:46

Скандалозен фотодокумент за Ангел Димитров од Мешовитата комисија, кој отвора многу прашања

Ванчо Ѓорѓиев, македонски историчар и поранешен член на комисијата, во македонските медиуми рече дека Ангел Димитров, копретседавач од бугарската страна, присуствувал...

Македонија 23.03.22 | 10:30

Дали Османи ќе побара отстранување на претседателот на бугарската комисија за историја поради навреди кон Македонците?

Политиката на политичарите, историјата на историчарите, беше пораката на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, од еден од брифинзите со домашните новинари...

Балкан 14.03.22 | 14:33

Ангел Димитров се размавтал како „руски генерал во Бугарија“!

Првиот човек на бугарскиот дел од заедничката комисија за прашања од историјата и за учебниците, Ангел Димитров, во авторски текст за агенцијата БГНЕС ги истури сите...

Македонија 13.03.22 | 12:00

Димитров: Ако САД и ЕУ ја критикуваат само Бугарија, ќе ги разбудат Тито и Сталин во Македонија

Ангел Димитров, бугарскиот копретседавач со мешовитата историска комисија, во својата денешна колумна за БГНЕС пишува дека Трумфалната капија во центарот на Скопје...

Економија 02.02.22 | 21:29

Организација на работодавачи: Несериозно е со штрајк да се бара минимална плата

Ангел Димитров од Организацијата на работодавачи смета дека е несериозен предлогот на ССМ за штрајк доколку не бидат задоволени нивните барање за минимална плата од...

Балкан 31.01.22 | 10:18

Затоа немало напредок: Претседателот на бугарската комисија се жали што не прифаќаме дека имаме заедничка историја

Во бугарскиот дел од Мешовитата историска комисија со Македонија нема промени, но договорена е поголема динамика во работата и до средината на мај треба да има три средби,...

Македонија 10.12.21 | 18:40

Ангел Димитров: Кога не сакате да ја прифатите основна формулација на Договорот, а тоа е заедничка историја, значи дека се сомневате во примената на тој договор

Претседателот на бугарскиот тим од Заедничката историска комисија меѓу Бугарија и Македонија, Ангел Димитров, денеска на брифинг во бугарското Министерство...

Балкан 07.12.21 | 13:18

Тешко дека постои држава која повеќе од Бугарија сака Македонија да стане членка на ЕУ, но секогаш постои едно „но“

Тешко дека постои држава која повеќе од Бугарија сака Македонија да стане членка на Европската Унија, но секогаш постои едно „но“, бидејќи членството зависи...

Балкан 07.12.21 | 10:19

Нова провокација од поранешниот бугарски амбасадор: Нема ниту еден историски доказ кој говори за постоењето на македонски народ и држава

Политичарите се секогаш во движење кога станува збор за обострани односи. Историјата насекаде влијае, историјата дава аргументи, таа им помага на политичарите да...

Македонија 22.10.21 | 18:18

Ангел Димитров: Се потешко е да информирам за работата на заедничката историска комисија

Копретседателот на бугарскиот дел на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања на Македонија и Бугарија, професорот Ангел...

Балкан 16.10.21 | 14:40

Ангел Димитров: Не верувам дека Софија ќе направи отстапки кон Скопје под надворешен притисок

Американската дипломатија и бугарските партнери во ЕУ манифестираат двојни стандарди кон Бугарија, но таа нема да го смени својот став во билатералните односи и не...

Економија 16.07.21 | 19:23

„Ајде марш дома“, а после „бидете послушни и гласајте за мене“: Експратеникот ги отпушта, градоначалникот ќе ги вработува работниците од „Мода“

Граоналачникот на Свети Николе од редовите на СДСМ Сашо Велковски објави на Фејсбук покана до работниците од „Мода“ на кои не им биле продолжени договорите в понеделник...

Економија 15.07.21 | 10:58

Експратеникот на СДСМ Димитров тврди: Не сум поделил откази, само не се продолжени договорите на определно

И покрај тоа што вработени од „Мода“ сведочат дека добиле отказ, директорот на фабриката тврди дека нема поделено откани решенија. Досега немаме поделено отказни решенија...

Економија 14.07.21 | 12:09

Само денеска експратеникот на СДСМ Ангел Димитров поделил 180 откази во „Мода“, а најавил и нови бркања

Како што најави, така и побрза да подели откази. Поранешниот пратеник од СДСМ Ангел Димитров, актуелен претседател на Организацијата на работавачи и директор на светиниколската...

Економија 03.07.21 | 16:40

Ќе има нов бран отпуштања од октомври, најавува претседателот на Организацијата на работодавачи на Македонија

Ангел Димитров, претседателот на Организацијата на работодавачи на Македонија, очекува од октомври да има нов бран на отпуштања во македонското стопанство. Државната...

Економија 02.07.21 | 09:17

Работеа среде карантин, сега ги стигна кризата: Отпуштени 50 работници од „Мода“, на 150 им виси работното место

Светиниколската текстилна фабрика „Мода“ отпушти 50 работници, а останатите 460 се испратени дома на принуден одмор. Работа нема, вели директорот на „Мода“, поранешен...

Македонија 18.06.21 | 11:13

Историјата е најболна точка на Комисијата за историски прашања меѓу Македонија и Бугарија

Следниот состанок на Комисијата за историски прашања меѓу Бугарија и Република Македонија ќе се одржи во октомври. Тоа е по барање на македонската страна, изјави...