Ознака: анекс
Македонија 14.01.21 | 20:36

Мицкоски: Каракачанов и Захариева потврдија дека има дополнителни 12 барања од Бугарија кои Заев ги крие од јавноста, а власта уште го лаже народот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во интервју во Централниот дневник на ТВ Сител, во одно на дополнителните 12 барања од Бугарија, истакна дека тој уште во октомври јавно кажал дека...

Македонија 12.01.21 | 08:09

Документ сепак постои: Бугарскиот анекс во Скопје се нарекува акциски план

Македонија останува на позицијата дека треба да се искористат сите можности за изнаоѓање соодветно, взаемно решение за билатералните разлики по различни прашања со...

Македонија 11.01.21 | 23:30

Бугарија достави Акциски план за спроведување на договорот со Македонија во сите министерства

Бугарските медиуми повикувајќи се на информации од тамошното министерство за надворешни работи во понеделникот вечерта објавија дека специјалниот претставник на...

Македонија 11.01.21 | 18:14

Пендаровски: Немам добиено ни Анекс, ни Протокол – Нема потреба од дополнителен Анекс со Бугарија

Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, нема добиени никакви документи во форма на анекси или протоколи во однос на барањата од бугарска страна. Ова...

Македонија 11.01.21 | 18:02

Бујар го негира Каракачанов: Не постои никаков Анекс со 12 точки

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во интервју за ТВ21 вели дека не постои никаков Анекс со 12 точки, за кој зборуваше бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов. Не...

Македонија 10.01.21 | 13:00

Заев и Османи го кријат Анексот: Да не е Каракачанов, јавноста нема да знае дека Бугарија поставила нови услови

Молк од власта откако Красимир Каракачанов најави дека во Скопје доставил Анекс од 12 точки кои Македонија ќе мора да го прифати ако сака да добие датум за почеток на...

Македонија 10.01.21 | 12:44

Ќе се именува како „Протокол“: Сопругот на Дескоска потврди дека ќе има Анекс на договорот со Бугарија кој ќе биде изгласан во Собрание

Професорот Тони Дескоски кој на правниот факултет Јустинијана први предава меѓународно приватно право открива дека анексот на договорот со Бугарија кој вчера го најави...

Македонија 03.11.20 | 19:23

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Мицкоски ја говорел вистината: Софија призна дека бара анекс на договорот

Бугарската влада денеска јавно призна дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја говорел вистината кога објави дека од бугарска страна се бара анекс на договорот...

Македонија 03.11.20 | 18:41

Каракачанов: Не за преговори без анекс на Договорот

Писмен анекс на Договорот, но со содржина од бугарската Рамковна позиција, бара бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов, пренесуваат бугарските медиуми. Ги...