Ознака: анджеј дуда
Свет 13.11.23 | 18:05

Полскиот претседател бара од новиот парламент да продолжи да издвојува четири отсто од БДП за армијата

Претседателот на Полска, Анджеј Дуда, побара од новиот состав на полскиот Парламент и идната влада да продолжат забрзаното да ја вооружуваат полската армија и да не...

Свет 22.09.23 | 12:22

Полскиот претседател ја смирува ситуацијата: Сакам со Зеленски да раговарам како пријател

Полскиот претседател Анджеј Дуда вчера изјави дека е подготвен да разговара со украинскиот претседател Володимир Зеленски како пријател за да се реши тензичната ситуација...

Свет 12.07.23 | 21:39

Полскиот претседател: Русија е најголемата закана за НАТО сојузниците

Претседателот на Полска, Анджеј Дуда, изјави дека Русија станала најголема закана за земјите од НАТО, пренесоа полските медиуми. Дуда, по Самитот на НАТО во Вилнус, изјави...

Свет 06.04.23 | 11:46

Дуда: Украина мора да добие авиони кои можат да се справуваат со руските

Полскиот претседател Анджеј Дуда денеска истакна дека Украина мора да добие авиони кои ќе можат да се справат со руските воени воздухопловни сили и дека неговата земја...

Свет 12.02.23 | 20:44

Дуда: Ако не испратиме воена опрема во Украина во следните недели, Путин може да победи

Полскиот претседател Анджеј Дуда во интервју за француски „Фигаро“ изјави дека потребата на Украина од западно оружје е итна и дека тоа ќе го одреди исходот на бојното...

Свет 12.12.22 | 18:37

Полскиот претседател: НАТО нема да се однесува кон Русија како што Москва ги третира соседите

Претседателот на Полска, Анджеј Дуда, од Берлин порача дека земјите-членки на НАТО можат да и гарантираат на Русија дека нема да биде третирана како што Москва се однесува...

Свет 16.11.22 | 13:46

Дуда: Нема знаци за смислен напад врз Полска

Полскиот претседател Анджеј Дуда на денешната прес-конференција изјави дека нема знаци за смислен напад врз државата. Тој појасни дека ракетата, што падна во Полска,...

Свет 23.08.22 | 23:01

Полскиот претседател бара укинување на гасоводот „Северен поток 2“

Полскиот претседател, Анджеј Дуда, за време на посетата на Киев, повика на укинување на балтичкиот гасовод „Северен поток 2“, кој ги поврзува Русија и Германија. Не може...

Свет 04.05.22 | 10:56

Полскиот претседател: Само брутална сила може да ја запре Русија

Полскиот претседател, Анджеј Дуда, порача дека САД и нивните сојузници треба да продолжат да доставуваат оружје и воена помош за Украина и дека не треба да се плашат...

Свет 15.04.22 | 10:09

Полскиот претседател Дуда потпиша Указ за ембарго на јаглен од Русија

Полскиот претседател Анджеј Дуда потпиша указ, претходно усвоен од Парламентот, со што се воведува ембарго на руските испораки на јаглен и можност за замрзнување на...

Свет 13.04.22 | 11:22

Претседателите на Полска, Литванија, Летонија и Естонија заминаа во Киев

Претседателите на Полска, Анджеј Дуда, Литванија, Гитанас Науседа, Летонија, Егилс Левитс и Естонија, Алар Карис, отпатуваа во посета на Киев. Наузеда соопшти дека во...