Ознака: анджеј дуда
Свет 04.05.22 | 10:56

Полскиот претседател: Само брутална сила може да ја запре Русија

Полскиот претседател, Анджеј Дуда, порача дека САД и нивните сојузници треба да продолжат да доставуваат оружје и воена помош за Украина и дека не треба да се плашат...

Свет 15.04.22 | 10:09

Полскиот претседател Дуда потпиша Указ за ембарго на јаглен од Русија

Полскиот претседател Анджеј Дуда потпиша указ, претходно усвоен од Парламентот, со што се воведува ембарго на руските испораки на јаглен и можност за замрзнување на...

Свет 13.04.22 | 11:22

Претседателите на Полска, Литванија, Летонија и Естонија заминаа во Киев

Претседателите на Полска, Анджеј Дуда, Литванија, Гитанас Науседа, Летонија, Егилс Левитс и Естонија, Алар Карис, отпатуваа во посета на Киев. Наузеда соопшти дека во...

Македонија 19.11.21 | 14:07

Полскиот претседател лично ќе се заложел да се најде решение во спорот со Бугарија

Се надевам дека новоформираната влада во Бугарија ќе има поконструктивна позиција, став во поглед на пристапувањето на Републикa Македонија во ЕУ Доколку Бугарија...

Македонија 19.11.21 | 13:59

Пендаровски – Дуда: Македонија може да смета на поддршката на Полска за ЕУ интеграцијата

Република Полска ја покажува својата солидарност кон Република Македонија на патот кон нејзиното членство во ЕУ. Двете држави како членки на НАТО заеднички споделуваат...

Македонија 19.11.21 | 12:47

Почна официјалната посета на претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда

На церемонија со највисоки државни и воени почести претседателот Стево Пендаровски го пречека претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда, кој престојува во официјална...

Македонија 18.11.21 | 20:23

Полскиот претседател допатува во Скопјe

Полскиот претседателот, Анджеј Дуда, вечерва допатува во дводневна официјална посета на земјава, во чии рамки ќе има средба со неговиот домаќин, шефот на државата Стево...

Македонија 18.11.21 | 07:39

Полскиот претседател ќе го посети гробот на Гоце Делчев, дали Пендаровски ќе отиде со него

Полскиот претседателот Анджеј Дуда денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на земјава, во чии рамки ќе има средба со неговиот домаќин, шефот на државата...

Македонија 17.11.21 | 21:16

Полскиот претседател утре пристигнува во дводневна посета

Полскиот претседателот Анджеј Дуда утре ќе допатува во дводневна официјална посета на земјава, во чии рамки в петок ќе има средба со неговиот домаќин, шефот на државата...

Македонија 14.06.21 | 13:25

Заев – Дуда: Полската поддршка исклучително важна за Македонија

Во рамките на своите дополнителни активности за време на Самитот на НАТО во Брисел, претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев имаше средба...

Свет 24.10.20 | 10:17

Претседателот на Полска позитивен на Ковид-19

Претседателот на Полска, Анджеј Дуда е позитивен на корона вирус. Претседателот вчера е тестиран на вирусот и резултатот е позитивен. Ние сме во постојан контакт со...

Свет 07.08.20 | 09:47

Десничарот Дуда положи заклетва за втор претседателски мандат во Полска

Полскиот претседател Анджеј Дуда, пред пратениците во Парламентот, положи заклетва за втор петгодишен мандат. Опозициските пратеници не присуствуваа на седницата,...

Вести 18.06.20 | 08:30

Прв странски лидер поканет во Белата куќа по паузата поради короната

Новата портпаролка на американскиот претседател Доналд Трамп, Кејли Мекени во изјава во средата откри дека претседателот на САД ќе го пречека првиот странски лидер...