Ознака: андреа силвестри
Македонија 03.06.22 | 22:19

Силвестри: Важно е да се усвои преговарачката рамка за Македонија и Албанија во најкус можен рок

За нас претставува јасен приоритет пристапувањето на Македонија и Западен Балкан во ЕУ и затоа е особено важно да се усвои преговарачката рамка за  Македонија и Албанија...

Македонија 04.02.22 | 15:44

Шаќири на средба со италијанскиот амбасадор за унапредување на соработката со Италија во образованието и науката

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше работен состанок со амбасадорот на Италија, Андреа Силвестри и претставникот за образование и наука од...

Македонија 01.02.22 | 15:12

Италијанскот амбасадор во посета на Универзитетот „Мајка Тереза“

Делегација на Амбасадата на Италија во Скопје, предводена од амбасадорот Андреа Силвестри, денеска го посети Универзитетот „Мајка Тереза“ (УМТ) во Скопје и имаше средба...

Македонија 20.01.22 | 15:23

Мицкоски на средба со амбасадорот Силвестри, разговарале за политичката и економската ситуација во Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со Андреа Силвестри, амбасадор на Италија во Македонија. Како што соопштија од ВМРО-ДПМНЕ, на...

Скопје 20.01.22 | 13:28

Герасимовски – Силвестри: Италијанскиот да се изучува во училиштата во Центар

Соработката со Град Скопје и локалните општински прашања и основното образование, беа дел од темите на денешната средба на градоначалникот на Општина Центар, Горан...

Македонија 12.01.22 | 15:34

Ковачевски на средба со амбасадорот Силвестри: Сметаме на поддршката на Италија на нашата интеграција во ЕУ

Претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата Влада, Димитар Ковачевски заедно со секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ оствари средба со амбасадорот...

Скопје 26.11.21 | 11:33

Муцунски на средба со италијанскиот амбасадор: Добив значајни совети за водењето на локалната самоуправа

Градоначалникот општина Аеродром, Тимчо Муцунски, се сретна со амбасадорот на Италија, Андреа Силвестри, од кого добил совети и препораки како да ја раководи локалната...

Скопје 12.11.21 | 18:52

Арсовска: Продлабочување на добрата соработка меѓу Град Скопје и амбасадата на Италија, преку размена на позитивни искуства и практики

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, се сретна со амбасадорот на Република Италија во Скопје, Андреа Силвестри. Како што соопштија од Град Скопје, амбасадорот...

Скопје 12.11.21 | 15:00

Арсовска се сретна со италијанскиот амбасадор Силвестри

Градоначалникот на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска оствари средба со амбасадорот на Република Италија во Скопје, Андреа Силвестри. Амбасадорот Силвестри и го...

Македонија 20.05.21 | 17:40

Заев – Силвестри: Силна поддршка од Италија за европерспективите на Македонија

Италијанскиот мабасадор во Македонија, Андреа Силвестри, на средба со премиерот Зоран Заев, изразил силна поддршка од Италија за европерспективите на нашата држава. Како...

Македонија 13.11.20 | 12:20

Заев – Силвестри: Македонија ѝ припаѓа на Европа

Претседателот на Владата Зоран Заев се сретна со Андреа Силвестри, новиот амбасадор на Италија во земјава. На состанокот е изразена поддршка од Италија за евроатлантските...