Ознака: Андон Чибишев
Македонија 20.03.21 | 13:02

Чибишев: Живееме во епидемиолошка агонија, а немаме вакцини, Комисијата за заразни болести да побара одложување на пописот за да нема човечки загуби

Цела година живееме во услови на пандемија, и за жал се уште од надлежните институции гледаме само неспособност, неодговорност и празни ветувања. За цело време на пандемијата...

Македонија 04.03.21 | 09:51

Чибишев: Немаме вакцини и имаме најмногу изгубени животи во регионот, ама затоа Заев доби доверба на влада со 62 пратеника

Докторот Андон Чибишев преку статус на Фејсбук пишува дека покрај тоа што немаме вакцини имаме и најмногу загубени животи во регионот, а згора на тоа Заев ја доби довербата...

Македонија 26.01.21 | 09:09

Чибишев: Вакцината е средство кое што може да ја стави под контрола пандемијата кое за жал во Македонија се уште го нема поради неспособноста на власта

Утринава Андон Чибишев од ВМРО-ДПМНЕ во своето јавување во „Радио Лидер“ посочи дека власта уште на самиот почеток од пандемијата КОВИД-19 потфрли со неефикасните мерки....

Македонија 22.12.20 | 21:54

Чибишев: Лубриканти, бадеми и ф’стаци експресно набавија, ама за вакцини молиме кај соседите

Дојде декември а ние се уште немаме доволно вакцини за сезонски грип, да не зборуваме за вакцини за Ковид 19. Сериозните држави веќе ги добија вакцините и со голема посветеност...

Македонија 25.09.20 | 09:56

Чибишев: Некои од болниците во Скопје се пред финансиски колапс, а персоналот преморен и на крајот на силите

Доктор Андон Чибишев вели дека здравствени власти во изминатиот период потфрлиле со доопремување на болниците во внатрешноста на државата. Здравствените власти во...

Македонија 04.09.20 | 20:05

Чибишев: Многу е неодговорно градинките да бараат од родителите да се согласат градинката да се огради од одговорност ако детето се зарази таму

Кога станува збор за градинките има многу нејаснотии. Го праќам детето во установа која го згрижува и таа установа е виновна за нешто што ќе се случи додека детето е...

Здравје 28.07.20 | 17:25

Чибишев: Неспособноста на Филипче и Заев се плаќа со животи

Бројката на новозарарзени со корона вирусот од ден на ден само се зголемува.Колку за илустрација. Штип, градот на текстилната индустрија по последно објавените бројки...

Македонија 28.07.20 | 12:02

ВО ЖИВО: Прес конференција на Чибишев


Македонија 20.07.20 | 14:59

Чибишев: Под притисок и уцени на разни интересни и религиозни групи мерките нагло се олабавија

Доктор Андон Чибишев во изјава за „Курир“ вели дека ситуацијата со КОВИД-19 во нашата земја веќе подолго време излезена од контрола и дека уште од почетокот е испуштена...

Македонија 02.07.20 | 12:35

Чибишев: Во 2016 година беше нормално, храбро, демократски да упаднеш на прес, а сега…

Доктор Андон Чибишев потсети кога на неговата прес-конференција за сомнителниот имот на, тогаш пратеникот Петре Шилегов, тој му упадна и го нападна пред медиумите. Ова...

Македонија 04.06.20 | 10:48

Д-р Чибишев: Нема да изненади ако власта ги крие бројките на новозаболени

Ситуацијата со корона вирусот целосно излезе од  контрола.Mинистерството за здравство, Комисијата за заразни болести и надлежните институции  засега немаат решение...

Македонија 02.06.20 | 09:50

Македонија е во епидемиолошка агонија, a власта и СДСМ си играат предизборна кампања

Во последните десетина дена Македонија е во епидемиолошка агонија, бројот на новозаразени и починати пациенти драматично се зголемува а власта на чело со СДСМ и нивните...

Македонија 29.05.20 | 12:27

Чибишев: Несериозно е да бараш од граѓаните да се навикнуват на нова нормалност, кога бројот на заболени од ковид-19 постојано се зголемува

Република Македонија во последните три месеци живее во специфична состојба која јас ја нарекувам „продолжена стресна состојба“, вели професор доктор Андон Чибишев....

Македонија 19.05.20 | 13:08

Д-р Чибишев: Барањето да се одржат избори во јуни е организирано самоубиство, граѓаните треба да играат „руски рулет“ со здравјето

Д-р Андон Чибишев на социјалните мрежи реагираше на комплицирањето на ситуацијата и политички и здравствено-епидемиолошки. Ситуација во државата почнува да се комплицира...

Македонија 17.05.20 | 16:30

Чибишев: Со ниедни пари не можете да го купите нашето достоинство

Со економските мерки на техничката Влада дел од здравствените работници ќе земат по 20 % повисоки плати во наредните два месеци. Тоа е во просек изнесува од 200 до 400 евра...

Македонија 03.05.20 | 17:50

Чибишев за избори под маски: Власта е безвредна, секој живот вреди

Генeралниот секретар на СДСМ повторно преку соопштение се обидува да ја анимира јавноста дека најбрзо што може треба да се одржи парламентарниот маскенбал на кој граѓаните...

Македонија 28.03.20 | 08:37

Чибишев: Прашалникот се покажа како грешка, треба да се тестираат што е можно повеќе луѓе

Tреба да се тестираат што е можно повеќе луѓе бидејќи селектирањето според сегашниот прашалник се покажа како грешка рече во „Што не е јасно“ на „Алфа“ доктор Андон...

Здравје 26.03.20 | 19:07

Чибишев со апел до граѓаните: Лековите за коронавирус не се пијат превентивно, туку со препорака од лекар

Чибишев укажа дека социјалните мрежи се моќна алатка за да се пренесат информации, но и дезинформации и да ги искомплицираат работите. Доктор Андон Чибишев на денешниот...

Здравје 12.11.19 | 21:08

Чибишев: При хаварија како во ОХИС, никој не треба да се приближи во радиус од 50 метри

Метил акрилатот од кругот на „Охис“ е безбедно складиран, а бетонскиот базен во кој се излеал, е исчистен, покриен со пилевина и испран со варова вода, рече Хусни Тачи...

Македонија 09.11.19 | 15:10

Чибишев за тврдењета на Исмајловска и Рангелова: Гнасна лага, никој не не условувал со гласање за името!

„Гнасна лага! Јас бев пратеник од 2014 до 2016 година. Немаше никакви условувања а најмалку за гласање за промена на името. Срамота!“ Ова е реакцијата на д-р Андон Чибишев...