Ознака: АНБ
Македонија 05.11.21 | 15:17

Прес пред седиштето на АНБ: Каква е улогата на директорот од СДСМ, Димовски во рекетот?

Огромен скандал е што наместо Агенцијата за национална безбедност да биде место за справување со криминалот, заштита на суверенитетот, уставното уредување, правата...

Црна хроника 05.11.21 | 14:05

Притвори за лицата кои од име на АНБ рекетирале бизнисмени

Основното јавно обвинителство во текот на вчерашниот ден до судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд – Скопје, достави предлог за определување мерка...

Македонија 05.11.21 | 13:07

Уапсените нема да се гонат за „уцена“, само за измама и лажно претставување

Полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал (ОСОСК) во координација со Одделот за криминалистичка полиција (ОКП) до ОЈО Скопје, вчера...

Македонија 05.11.21 | 12:26

АНБ за апсењето на нивeн вработен

Агенцијата за национална безбедност (АНБ) во изјава за МИА во целост ги демантира наводите за апсења или инволвираност на нејзини вработени, изнесени во текот на вчерашниот...

Твитови 05.11.21 | 11:07

Живееме во држава во која МВР ја уапси АНБ, а претходно ОЈО го уапси СЈО


Македонија 04.11.21 | 21:56

ВМРО-ДПМНЕ: Заевизмот го претвори партискиот рекет во државен рекет на чело со АНБ и обвинителски структури

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат дека станува збор за огромен скандал тоа што истражители на АНБ вршеле рекет на бизнисмени. Прашањето е што барале вработени во АНБ да соработуваат...

Црна хроника 04.11.21 | 20:55

Агент на АНБ и амнестиран за 27 април уценувале градежен бизнисмен со непостоечка истрага

Едно лице вработено во Агенција за национална безбедност (АНБ), попладнево е уапсено во рамки на истрага на скопското обвинителство. Од МВР не соопштуваат детали. Во...

Црна хроника 04.11.21 | 17:22

Лица од АНБ и обвинителството со фиктивни кривични пријави уценувале бизнисмени

Постојат сериозни сомнежи за организирана мрежа за рекет, составена од истражители на АНБ кои биле отстапени на обвинителството, која уценувала познати скопски бизнисмени,...

Македонија 24.10.21 | 09:53

ЕК: АНБ не е независна, се наоѓа во простории на МВР

Извештајот на ЕК оценува дека земјата е умерено подготвена за спроведување на правото на ЕУ и дека е постигнат одреден напредок во однос на минатогодишните препораки,...

Македонија 01.09.21 | 09:29

Одбраната на Камчев реагира до АНБ: Наместо да бркате ,,кртови” дадете образложение за скандалот кој го направивте

Oдбраната на Јордан Камчев реагира на изнесените тврдења на првиот човек на АНБ Виктор Димовски кој тврди дека бил чист случајот на ,,службената белешка’’. Ако бил чист...

Македонија 31.08.21 | 10:48

Првиот човек на АНБ е убеден дека бегалците што дојдоа се новинари, претставници на граѓански и мировни организации

По одлуката на Владата за прифаќање и времено сместување на цивилно население од Авганистан, Агенцијата ги презеде неопходните мерки и оперативни активности за организиран...

Македонија 15.08.21 | 23:47

Mитовски: Cкaндалите со АНБ тек почнуваат, меcтеле луѓе, peкетирале и зaплaшyвaле

По мегаскандалот со притворените агенти на АНБ кои рекетирале бизнисмени, уредникот на „Инфомакс“, Александар Митовски најавува нови скандалозни информации за тоа...

Македонија 08.05.21 | 08:30

Пендаровски тврди дека белешката од АНБ не протекла од неговиот кабинет

Претседателот Стево Пендаровски по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски пред новинарите рече дека не може да ја коментира содржината на службената...

Македонија 06.05.21 | 20:09

Героски: Фамозната белешка на АНБ со која е притворен Камчев – удбашка конструкција без докази

Откако на Фејбук (на профилот на Зоран Буревесник Божиновски) е објавена фамозната белешка на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), што послужи како „крунски доказ“...

Македонија 18.03.21 | 13:11

АНБ е претворена во институција за политичка пресметка, сите го слушнавме Заев како зборуваше што ќе му прави на Камчев

Зборувајќи за денешното рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“, кое сè уште е во тек, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Јован Јаулески, утрово на Радио Лидер, истакна дека...

Македонија 17.03.21 | 14:30

Пендаровски знаел, но на Советот за безбедност не се дискутирало за документот на АНБ за Камчев

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, знаел за документот на Агенцијата за безбедност за бизнисменот Орце Камчев, но за него не се разговарало на последната...

Вести 17.03.21 | 10:16

Пандов: Директорот на АНБ имаше ли „службена белешка“ за генсекот на Заев, осомниченото лице Драги Рашковски?

Виктор Димовски, директорот на АНБ, имаше ли ,,службена белешка“ за генсекот на Заев, осомниченото лице Драги Рашковски, дека ќе оди на двонеделен одмор во Мексико со...

Македонија 16.03.21 | 23:15

Калајџиев: Апсења во кои е вклучена тајната полиција даваат елементи на борба со политички противници

Најлесно е да се притвори човек, но тешко е да се донесе правосилна пресуда во разумен рок, изјави вечерва професорот Гордан Калајџиев во гостувањето на ТВ24, коментирајќи...

Македонија 16.03.21 | 20:55

АНБ со службена белешка го информирала Заев за причините за бегство на Камчев, според него аргументите биле сериозни

Премиерот Зоран Заев вели дека од Агенцијата за национална безбедност со службена белешка, која е класифициран документ, бил информиран за причините за приведување...

Црна хроника 18.12.20 | 11:11

Го лажеле дека Интерпол го бара за продажба на ковид-тестови: Полицаец и вработен во АНБ уценувале кумановец

По спроведена претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен предлог против две лица за кривично...