Ознака: АНБ
Македонија 24.12.22 | 10:16

Што е следно, Онишченко сам ќе си ја води истрагата?

Ковачевски и Зечевиќ ја претворија АНБ во институција која ја срами Македонија на меѓународна сцена, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека тоа се темели најмногу...

Македонија 19.12.22 | 10:13

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски и Зечевиќ избраа директор на АНБ кој има зад себе низа скандали

Кога мислевме дека АНБ од времето на Заев го допрела дното, тогаш Ковачевски и Зечевиќ не демантираа и покажаа дека можат уште полошо, велат од ВМРО-ДПМНЕ. За директор...

Македонија 16.12.22 | 12:08

Новиот директор на АНБ лично и персонално одобрил Онишченко да добие наш пасош

На социјалните мрежи се појави документ од Агенцијата за национална безбедност во врска со барањето на украинскиот бизнисмен Олександар Онишченко. Интересно е дека...

Македонија 14.12.22 | 21:18

Крилото на Миле Зечевиќ победи во внатрепартиската битка во СДСМ: Брат на еден од најблиските соработници на Црвенковски е нов директор на АНБ

Миле Зечевиќ победник во внатрепартиската битка во СДСМ, нов директор на АНБ е Зарко Милошевски. Иако функцијата во АНБ треба да биде во рацете на непартиски човек, според...

Македонија 13.12.22 | 12:52

Си ја доби наградата: Димовски станува амбасадор во Париз, Владата утре ќе именува нов директор на АНБ

Владата утре на седница ќе именува нов директор на Агецијата за национална безбедност. Утре ќе има нов директор на АНБ, изјави премиерот Димитар Ковачевски денеска...

Македонија 13.12.22 | 12:02

Димовски оди во амбасадата во Париз, АНБ утре ќе добие нов директор

Владата утре на седница ќе именува нов директор на Агецијата за национална безбедност. Утре ќе има нов директор на АНБ, изјави премиерот Димитар Ковачевски денеска...

Македонија 06.12.22 | 13:28

Не вози и нема возачка, а „направила“ сообраќајка: Нов скандал во АНБ, службени возила регистрирани на приватни лица

Нов скандал ја тресе Агенцијата за национална безбедност, овојпат поврзан со неколку автомобили кои наместо на име на Агенцијата, биле заведени на лични имиња на вработени...

Македонија 29.11.22 | 17:13

Тројца кандидати за директор на Агенцијата за национална безбедност

Оливер Лукаровски, Зарко Милошевски и Зоран Ангеловски се имињата кои се во трка за шеф на Агенцијата за национална безбедност, на местото на Виктор Димовски, кој треба...

Македонија 25.11.22 | 09:49

Oнишченко добил македонско државјанство кога Ковачевски веќе пет месеци е премиер?

ВМРО-ДПМНЕ денеска објави дека украинскит бизнисмен Онишченко добива македонско државјанство во мај 2022 година, кога Ковачевски е веќе пет месеци премиер. Според партијата,...

Македонија 24.11.22 | 12:59

Koвачевски не одговори дали врските со Онишченко се од времето на Заев

За 20 дена од денеска Агенцијата за национална безбедност ќе има нов директор. Вчера, Владата одржа затворена седница на која директорот информираше за случајот со добивањето...

Македонија 23.11.22 | 14:12

Николоски: Точно е дека во Прилеп имаше сериозни сомнежи дека сме следени jaс и претседателот на партијата

Потпретедателот на ВМРО-ДПМНЕ денеска беше прашан околу тврдењата дека тој и и лидерот Мицкоски биле следени.  Во однос на следењето, да имаше АНБ директор  за внатрешна...

Македонија 21.11.22 | 13:52

Ковачевски: Ќе имаме нов директор на АНБ во наредните 24 дена

Премиерот Димитар Ковачевски изјави дека очекува најверојатно утре на владина седница директорот на АНБ Виктор Димовски да даде извештај на затворена седница на Влада...

Македонија 19.11.22 | 10:29

Не е испочитувано последното ниво од проверката за Онишченко, АНБ уверува дека одговорност ќе има

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена...

Македонија 16.11.22 | 17:36

Директорот на Агенцијата за национална бебедност, Виктор Димовски, не дошол на комисија за надзор над работата на АНБ

Претседателот на собраниската комисија за надзор на работата на тајните служби, Љупчо Пренџов, информира дека директорот на АНБ, Виктор Димовски, иако бил повикан, не...

Македонија 14.11.22 | 17:59

В среда комисиска расправа за улогата на АНБ при доделување македонско државјанство на Онишченко

Собраниската Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање во среда ќе одржи седница со дневен ред: Улогата...

Македонија 31.10.22 | 23:55

Николоски: Безбедностите служби нелегално се занимаваат со ВМРО-ДПМНЕ, нè следат, нè прислушуваат

Според мое мислење Управата за безбедност и контраразузнавање поранешна или сега АНБ е сега погребално претпријатие на сите македонски влади до сега. Нема македонска...

Македонија 21.09.22 | 17:34

Заре Милошевски најсериозен кандидат за местото на Виктор Димовски

Се води тивка битка во партиските крила на СДСМ кој ќе го наследи Виктор Димовски откако ќе замине за анбасадор во Франција. Најсериозни изгледи да седне во фотелјата...

Македонија 21.09.22 | 09:22

Раскол во СДС, две фракции не можат да се договорат за началничкото место за внатрешна контрола во АНБ

Раскол во СДС, две фракции не можат да се договорат за началничкото место за внатрешна контрола во АНБ, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Директорот на АНБ во заминување, Виктор...

Македонија 20.09.22 | 14:32

Николоски: Kрими битки во безбедносните структури на СДСМ

Александар Николоски предупредува за игрите што се случуваат во СДСМ околку изборот на прв човек на АНБ. Тој овие игри ги нарекува битки во безбедносните структури...

Македонија 02.09.22 | 16:11

Артан Груби: АНБ треба да провери околу 3.000 државјанства на граѓани

Aгенцијата за национална безбедност треба да провери државјанства на граѓани. Има околу 3.000 случаи, што треба да се решат. Ова за Пресинг ТВ го изјави првиот вицепремиер...