Ознака: амнестија
Македонија 01.10.23 | 20:14

Министерство за правда: Законот за амнестија нема да се носи со европско знаменце

Министерството за правда ги нарече неосновани тврдењата на претстедалот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека Законот за амнестија ќе се носи во скратена процедура...

Македонија 30.09.23 | 18:20

Според Спасовски нема потреба од носење на закон за амнестија

Непотребно е донесувањето на законот за амнестија, оцени Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Тој смета дека неговата примена, нема да ја промени состојбата...

Македонија 28.09.23 | 14:43

Лога порачува дека функционери нема да бидат дел од амнестијата: „Од затвор не излегуваат академци“

Министерот за правда, Кренар Лога денеска го поздрави тоа што предлог-законот за амнестија ќе се најде пред пратениците. Според него, останува на сила истиот закон од...

Македонија 27.09.23 | 22:38

Коцевски: Законот за амнестија ќе го блокираме, тоа е закон со кој криминалците се пуштаат на слобода

„Точно така ќе бојкотираме бидејќи се работи за закон спакуван во обланда за пуштање на криминалци на слобода. Ова е втор пат што се случува еднаш тоа се случи во 2017-та...

Македонија 19.09.23 | 08:40

Груевски: Пендаровски да каже кој тоа барал амнестија за мене

„Од никого не сум побарал да бара амнестија за мене кај актуелниот претседател на Македонија Пендаровски“, напиша на Фејсбук поранешниот премиер Никола Груевски. Тој...

Македонија 16.06.23 | 12:53

Кривичен суд ги отфрли како неосновани барањата за амнестија за случајот „Организатори на 27 април”

Основниот кривичен суд Скопје на денешното рочиште ги отфрли како неосновани барањата на Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Ристовски и Владимир Атанасовски за...

Македонија 05.02.23 | 10:39

ВМРО-НП со поддршка на Предлог-законот за амнестија на лицата осудени за настаните од 27 април

ВМРО-Народна партија упатува поддршка за Предлог-законот за амнестија на лицата осудени за настаните од 27 април 2017 година. И претходно ВМРО-Народна партија реагирала...

Македонија 29.04.22 | 11:47

Најневините завршија во затвор, а инспираторите се на слобода – Ангелов бара амнестија за 27 април

Поранешниот генерал-мајор на специјалните единици на македонската полиција, а денеска директор на ЦУК и претседател на Достоинство, Стојанче Ангелов во „Утрински...

Македонија 21.04.22 | 16:38

Пендаровски: Се подготвува нов закон за помилување, а не за амнестија

Претседателот Стево Пендаровски, одговарајќи на новинарско прашање околу најавата на заменик-министерот за правда Агим Нухиу дека се подготвува ваков закон, истакна...

Македонија 24.12.20 | 13:40

Поднесени имињата: 174 затвореници бараат амнестија од Пендаровски

Како и обично, крајот на годината е периодот кога претседателот на земјата, врз основа на неговите уставни овластувања, има можност да амнестира лица кои издржуваат...

Македонија 21.12.19 | 10:45

Се подготвува ли амнестија за „Диво насеље“?

„Сè ќе биде добро“. Ова премиерот во заминување Зоран Заев им го порачал на групата претставници на Албанците со потекло од Македонија, кои вчера го пресретнале во...

Македонија 09.12.19 | 16:38

Мицкоски до премиерот во заминување: Ајде Заев, изјасни се за мандатар, забрана за амнестија и испитување на потекло на имот на политичари

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денес одржа прес-конференција на која го повика премиерот во заминување Зоран Заев да се изјасни за кандидат мандатар,...

Македонија 04.12.19 | 17:21

Уставен суд се произнесе: Собранието има право да одлучи кому ќе даде амнестија

Уставниот суд денеска се произнесе дека Собранието има право да одлучи кому ќе даде амнестија за настаните од 27 април. Мнозинството уставни судии се на став дека амнестија...

Македонија 03.12.19 | 17:45

Владата го достави до Собранието мислењето за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување

Владата го испратила до Собранието мислењето за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување, а собранискиот спикер Талат Џафери го доставил до претседателката...

Македонија 01.12.19 | 14:26

Мицкоски го вади на чистина премиерот во заминување: Темата со амнестијата е измислена од власта, ајде да забраниме амнестија на политичари!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција предложи да биде забранета амнестијата за политичарите. Тој на премиерот во заминување Зоран...

Македонија 29.11.19 | 16:44

Мицкоски: Дебата за Уставниот суд е стратегија на Заев за негов спас од политичка и кривична одговорност

Симтоматично преку ноќ, и на само неколку месеци пред изборите, станува актуелна темата со одлучувањето на Уставниот суд, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан...

Македонија 09.07.19 | 09:05

Сите амнестии од Зоран Заев за неговите функционери

Македонија е загубена држава со Зоран Заев на власт. Зоран Заев и криминалната влада која ја води ја претворија државата во дувло на криминал и корупција. Наместо кривични...

Македонија 03.06.19 | 14:36

Заев бара амнестија за спас од криминалот

Го пушти ли СДСМ Стево Пендаровски во оган и предвреме му ја испорача сметката за изборната победа на претседателските избори барајќи од него да ѝ подаде рака на „корумпираната...

Македонија 07.05.19 | 21:29

Власта покажа селективно помирување и амнестија за нивните проекти да поминат

Во денешната емисија „Топ Темa“ гостуваше и Антонијо Милошоски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коаицијата „За подобра Македонија“, кој му реплицираше на Мухамед...

Црна хроника 12.04.19 | 15:49

Пешевски: Го охрабрувам Иванов да ја искористи амнестијата

Скопскиот адвокат, Драган Пешевски, кој беше бранител на обвинети во случајот 27 април – го охрабрува претседателот Ѓорге Иванов да даде амнестијата за случајот и...