Ознака: Амфилохие
Калеидоскоп 23.11.20 | 11:35

Кога видов толку владици на погребот на Амфилохиј, знаев дека набрзо ќе има уште еден погреб: Иларион им одржа лекција на Србите

Српската православна црква (СПЦ) вчера го погреба својот патријарх Иринеј, а претходно, за кратко време починаа и неколку владици, вклучувајќи го и митрополитот Амфилохиј,...

Балкан 09.11.20 | 21:14

Го бакнуваше и правеше селфи покрај мртвиот Амфилохије и заболе од корона

Поетот Благоја Баковиќ кој позираше покрај телото на митрополитот Амфилохије  е заболе од корона. Тој стана познат по тоа што  го бакнуваше митрополитот и си правеше...

Балкан 01.11.20 | 20:11

Автокефална МПЦ значи објавување на војна кон СПЦ, говореше Амфилохије за нашата црква

Митропитот на СПЦ Амфилохије, кој денеска беше погребан важеше за голем противник на Македонската православна црква. Тој во неколку наврати кажуваше и дека некакава...

Балкан 01.11.20 | 10:36

Неговото тело е легло на зараза: Докторка бара да се затвори ковчегот на Амфилохие

Лекарката на Клиничкиот центар на Црна Гора, Невенка Павличиќ, побара од претседателот на Националното координативно тело (НКТ) да издаде наредба за затворање на ковчегот...