Ознака: американска војска
Свет 09.02.22 | 17:58

Американските војници добиваат две бази во Словачка

Словачкиот парламент денеска го одобри одбранбениот воен договор со САД. Американските медиуми пренесуваат дека договорот за соработка во областа на одбраната е усвоен...

Свет 03.02.22 | 11:37

Војската на САД работи на моќна супер-вакцина против коронавирусот

„Супер вакцина”, „пан-коронавирусна вакцина”, „чудотворно оружје”, сето ова треба да биде SpNF вакцината против коронавирус, која моментално ја тестира Воениот истражувачки...

Свет 03.02.22 | 08:45

Пентагон се пофали дека американски војници извршиле успешна антитерористичка мисија во северозападна Сирија

Пентагон соопшти дека американската војска успешно извршила антитерористичка мисија во северозападна Сирија, додавајќи дека нема американски жртви. Жителите на северозападниот...

Свет 29.08.21 | 18:03

Видео од американскиот напад во Кабул – погоден бомбаш-самоубиец

Американските сили денеска погодиле бомбаш -самоубиец во Кабул, кој се обидел да го нападне аеродромот со автомобил полн со експлозив, соопштија американските власти....

Свет 29.08.21 | 17:28

Американската армија изврши напад поради „непосредна“ закана за аеродромот во Кабул

Американската војска денеска соопшти дека извршила воздушен напад во авганистанскиот главен град за да избегне „непосредна“ закана за аеродромот во Кабул од терористите...

Свет 28.08.21 | 23:03

Американската војска започна да се повлекува од аеродромот во Кабул

Американската војска започна да се повлекува од аеродромот во Кабул, соопшти Пентагон. Американскиот претседател Џозеф Бајден испрати илјадници војници на аеродромот...

Свет 19.08.21 | 19:37

Американците се повлекоа од Авганистан, но нивни ловци прелетуваат над Кабул

Вооружени американски борбени авиони денеска прелетаа над Кабул за да ја следат безбедноста на евакуацијата во тој град, изјави портпаролот на Пентагон, Џон Кирби. Тој...

Свет 13.04.21 | 23:01

Бајден ветува повлекување на сите американски трупи од Авганистан до 11-ти септември

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден најави во вторникот дека американските единици ќе останат во Авганистан и по 1-ви мај, рокот кој беше договорен...

Свет 22.12.20 | 15:05

Американски војници учествуваат во нелегален извоз на нафта од Сирија, обвинуваат ирански медиуми

Американската војска, во соработка со курдските „Сириски демократски сили“ извезува од Сирија нелегално произведена нафта, објави иранската агенција Фарс“, повикувајќи...

Свет 09.12.20 | 10:58

Поради убиство и сексуално вознемирување: Американската војска отпушти 14 офицери

Американската армија отпушти и суспендира 14 високи офицери и нареди промена на политиката по сеопфатната независна истрага за сексуално вознемирување и насилство...

Свет 14.06.20 | 09:35

Ракетирана базата на коалицијата на САД во близина на Багдад

Две ракети од типот Качуша синоќа ја погодија воената база, што се наоѓа северно од Багдад, во која се стационирани трупи на коалицијата под команда на САД. Како што јавија...