Ознака: амди бајрам
Македонија 11.11.21 | 17:30

Пред 20 години киднапиран беше Амди Бајрам за да не гласа, дали историјата се повторува?

Собраниската седница за гласање на доверба на Владата се уште не продолжува. Недостасува пратеникот Кастриот Реџепи. Историјата се повторува. Имено пред 20 години кога...

Кариера 24.10.21 | 09:04

Една година од смртта на Амди Бајрам

Денеска се навршува една година од смртта на поранешниот пратеник и политичар, Амди Бајрам. Тој беше долги години претседател на партијата Сојуз на Ромите. Бајрам почина...

Калеидоскоп 01.06.21 | 09:11

Габриел Бајрам му купи „порше“ на наследникот, побара во џамија да се заколне дека нема да вози над 150км на час

Габриел Бајрам, син на Амди Бајрам на својот профил на „Фејсбук“ му го честиташе роденденот на својот син. Тој му подарил „порше“, но му порача да се заколне во џамија...

Македонија 09.11.20 | 15:33

Собранието му исплатило две апанажи на Амди Бајрам четири дена откако починал

Поранешниот претседател на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам, како пратеник од претходниот мандат во Законодавниот дом добил исплата на две апанажи од Собранието четири...

Македонија 25.10.20 | 17:49

ЦЈЗ ги бара контактите на Амди Бајрам откако се утврди дека бил позитивен на ковид-19

Засега нема официјален одговор ниту од Центарот за јавно здравје ниту од Државниот санитарен и здравствен инспекторат колкумина контакти кои непосредно пред смртта...

Македонија 25.10.20 | 17:02

Погребан Амди Бајрам: Околу 300 луѓе дојдоа да го испратат до вечното почивалиште

Денеска на на муслиманските гробишта во Скопје беше погребан лидерот на Сојузот на Ромите во Македонија, Амди Бајрам. До вечното почивалиште дојдоа да го испратат околу...

Македонија 25.10.20 | 15:43

Голема поворка возила го испрати Амди Бајрам до гробиштата во Бутел

Со голема поворка поранешниот пратеник, Амди Бајрам испрaтен до вечното почивалиште во гробиштата во Бутел, јавува „Сител“. Поворката тргна од семејната куќа на Бајрамови...

Вести 25.10.20 | 12:52

Синот на Амди Бајрам: Ве молам за време на погребот да носите маски и да одржувате дистанца

Синот на Амди Бајрам, Габриел Бајрам, утринава преку Фесјбук упати апел до сите кои ќе бидат дел од погребната церемонија за неговиот татко, да ги почитуваат мерките...

Македонија 25.10.20 | 10:50

Блискиот соработник на Амди Бајрам повика на масовна погребна поворка пред неговиот закоп

Блискиот соработник и пријател на Амди Бајрам, Аднан Мемед преку Фејсбук ги повика граѓаните да се приклучат на погребната поворка на Амди Бајрам која ќе тргне од куќата...

Македонија 25.10.20 | 09:59

Денеска ќе биде погребан Амди Бајрам, најавено масовно присуство

Општината Шуто Оризари денешниот ден ќе го прогласи за ден на жалост во чест на починатиот Амди Бајрам. Амди Бајрам ќе биде погребан денеска на гробиштата во Бутел, а...

Македонија 24.10.20 | 21:49

Груевски за Амди Бајрам: Незаборавен лик во македонската политика со кого имавме одлична коалициска соработка

Никола Груевски на својот фесјбук профил се збогуваше од Амди Бајрам. In memoriam Замина Амди Бајрам. Добар човек, снаодлив и многу емотивен, секогаш подготвен за добра шега....

Македонија 24.10.20 | 20:34

Семејството на Амди Бајрам планира да прави голем погреб со сите церемонии

И покрај тоа што Бајрам имал ковид-19 и за ваквите пациенти постои посебен протокол, неговото семејство планира да прави голем погреб со сите церемонии, дознаваат неколку...

Македонија 24.10.20 | 19:07

Заев: Со Амди Бајрам имавме принципиелна соработка за многу важни процеси од значење на државата

Со големо жалење ја примив тажната вест за смртта на Амди Бајрам. Во мое име, и во име на Владата, упатувам изрази на длабоко сочувство за оваа голема загуба, порача премиерот...

Македонија 24.10.20 | 18:46

Амди Бајрам бил позитивен на тестот за ковид-19

Денеска, на 64-годишна возраст, во болницата „Филип Втори“ почина поранешниот пратеник и актуелен лидер на Сојузот на Ромите во Македонија, Амди Бајрам. Бајрам имал...

Македонија 24.10.20 | 17:07

Амди Бајрам ќе се памети по заложбите за правата на Ромите

ВМРО ДПМНЕ испрати телеграма со сочувство до семејството на Амди Бајрам кој утринава почина на 64-годишна возраст. Изразуваме длабоко сочувство до семејството и најблиските...

Македонија 24.10.20 | 15:33

Џафери изрази сочуство на семејството на Амди Бајрам

Со големо жалење ја примив тажната вест дека мојот долгогодишен и драг колега Амди Бајрам го напуштил овој свет. Дозволете од свое лично име и од името на пратениците...

Македонија 24.10.20 | 14:11

Амди Бајрам имал комплексна здравствена состојба со многу други хронични болести

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека лидерот на Сојузот на Роми, Амди Бајрам, кој утрово почина, имал комплексна здравствена состојба со многу...

Македонија 24.10.20 | 12:50

Почина Амди Бајрам

На 64 годишна возраст почина Амди Бајрам. Од неговата партија Сојуз на Ромите од Македонија (СРМ) за „Канал 5“ велат дека поранешниот пратеник починал во клиниката „Филип...

Твитови 18.10.20 | 22:30

Филипче првин твоите да те слушаа, не ќе беше лошо

Забрана за свадби и прослави. Градоначалник и пратеник, прават во Србија и Турција. Супер ти се апелите Филипче, ама првин твоите да те слушаа, не ќе беше лошо. Забрана...

Калеидоскоп 18.10.20 | 08:41

Кластер Босфор: Амди Бајрам не можеше во Скопје, па свадба „истера“ со 600 гости во Турција

Од неодамна пензионираниот пратеник и актуелен претседател на Сојуз на Роми, Амди Бајрам, сепак не се откажа од свадбата на внуката Перихан, ќерка на неговиот син Габриел....