Ознака: амбасадор во НАТО
Македонија 18.01.21 | 18:55

Амбасадорот Талески ги предаде акредитивните писма на генералниот секретар на НАТО

Амбасадорот Дане Талески денеска ги предаде акредитивните писма на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг со што и официјално започна неговиот мандат како...

Македонија 10.12.19 | 11:02

Дане Талески предложен за амбасадор во НАТО

Дане Талевски ќе биде предлогот на Владата за нов амбасадор на земјава во седиштето на НАТО во Брисел. Овој предлог, спoред информации од Владата, ќе биде утврден на владина...

Македонија 27.11.19 | 17:28

Најдоцна до Самитот во Лондон ќе се знае кој ќе биде наш амбасадор во Мисијата на НАТО

Воен претставник во Мисијата на НАТО се очекува да биде избран и испратен до самитот на Алијансата во Лондон, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Таа...

Македонија 01.11.19 | 08:42

Амбасадорското место во НАТО приоритет, Дане Талески можен кандидат

Дваесет и седум амбасадорски места сè уште не се пополнети, некои се мошне важни дипломатски центри за земјава, како САД и НАТО, а премиерот Зоран Заев вчера најави дека...