Ознака: Амазонија
Свет 02.04.20 | 10:50

Коронавирусот стигна и до Амазонија: Заразена девојка од племето Кокама

Припадничка на домородно население во село што се наоѓа длабоко во Амазонија е заразена со коронавирус, што е прв таков случај кај повеќе од 300 бразилски племиња, објави...

Свет 01.12.19 | 10:55

Леонардо ди Каприо плаќал за да се палат шумите во Амазонија

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро го обвини холивудскиот актер Леонардо ди Каприо дека плаќал за да се палат шумите во Амазонија во Бразил. Болсонаро немал докази...

Свет 19.10.19 | 22:02

Што се случува со пожарите во Амазонија?

Облаци од мрачен чад ги задушија бразилските градови, додека делови од Амазонија гореа во размери што не беа забележани со години, а светот одговори со бесна реакција....

Свет 30.08.19 | 09:56

Болсонаро забрани палење на шумите во наредните 60 дена

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро потпиша уредба со која се забранува палење на шумите во наредните 60 дена заради добивање земјоделски површини, со цел да се спречи...

Свет 27.08.19 | 09:39

Бразил: Maкрон не успеа да изгасне една црква од светско наследство, а ни дели лекции нас

Бразил ја отфрли помошта што ја понудија земјите од Г7 за борба против пожарите во Амазонија, изјави висок официјален претставник на Бразил, притоа повикувајќи го францускиот...

Свет 24.08.19 | 21:00

Стотици нови пожари ја пустошат Амазонија

Стотици нови пожари продолжуваат да ја уништуваат Амазонската прашума, додека се засилува меѓународниот притисок врз бразилскиот претседател Жаир Болсонаро за да...

Свет 23.08.19 | 19:19

Бразилската војка е подготвена да ја одбрани Амазонија

Бразилската војска е подготвена да ја одбрани прашумата Амазонија, изјави командантот на вооружените сили на Бразил, Едисон Леал Пужол, додека се зголемува меѓународниот...